Ми підготували пам’ятку для тих, хто вперше планує летіти з малюком на відпочинок: що врахувати при покупці квитків, як провезти коляску, що покласти в ручну поклажу, чим розважити в літаку…Читайте, впроваджуйте і насолоджуйтеся спільними поїздками!
З якого віку можна літати?
Більшість перевізників допускає на борт дітей старше семи днів, так що все залежить від рішучості батьків. Досвідчені мандрівники впевнені, що ідеальний вік — до року, поки дитина нікуди не рветься і ні в чому, крім їжі, сухого підгузника і мамі з татом поруч не потребує. Далі стає трохи складніше літати на далекі відстані, тому що шило у відомому місці не дає малюкові всидіти в кріслі довше десяти хвилин. Але і це можна вирішити, якщо творчо підійти до процесу розваги малюка.
Представники старшого покоління можуть переконувати вас у тому, що до трьох років літати з дитиною не можна, але лікарі доказової медицини цього не підтверджують. Якщо малюк здоровий, а ви спокійні і налаштовані на відмінний відпочинок, сміливо дійте.
Купівля квитків
- Дітям молодше двох років (Infant) окреме місце за замовчуванням не надається. Квиток зазвичай коштує 10% від повного тарифу, а деякі авіакомпанії перевозять малечу безкоштовно.
- Пасажири, яким на момент польоту виповнилося від двох до одинадцяти років (Child), посідають окреме місце. Квиток у цьому випадку також дешевше дорослого — розмір знижки залежить від авіакомпанії
- Починаючи з дванадцяти років, на дітей поширюються стандартні умови подібного тарифом.
- Якщо ви хочете купити для дитини молодше двох років квиток з окремим місцем, за нього доведеться заплатити по дитячому тарифом. При цьому з собою на борт потрібно взяти автокрісло, сертифіковане для використання в авіаційному транспорті.
- Якщо з одним дорослим летить двоє дітей молодше двох років (це допустимий максимум), то на одного з них потрібно купити квиток з місцем, а другий може сидіти на колінах у супроводжуючого.
- На далеких рейсах авіакомпанії можуть надавати люльки для дітей молодше двох років (вага зазвичай обмежений 10-14 кілограмами, зростання не повинен перевищувати 85 сантиметрів), але їх наявність залежить від типу літака. Кількість колисок обмежена, тому потрібно обов’язково заздалегідь забронювати спальні місце (це можна зробити по телефону).
- Якщо квиток включено харчування, і авіакомпанія пропонує спеціальне дитяче меню, його також потрібно замовити завчасно — не пізніше, ніж за дві доби до вильоту.
Багаж і ручна поклажа
- Подорожуючи з дитиною молодше двох років, ві можете безкоштовно перевезти автокрісло АБО коляску АБО складну коляску (навіть якщо купили квиток без багажу). Автокрісло, люльку і деякі типи колясок (наприклад, YoYo і аналоги) можна взяти в салон, коляски-«тростини» здаються в багаж при оформленні на стійці реєстрації або біля трапа літака.
- Великі коляски та візки будь-якого типу для дітей старше двох років враховуються в загальну норму багажу, передбачену тарифом, і в разі переваги вас попросять доплатити. Якщо ви купили квиток тільки з ручною поклажею, потрібно оплатити перевезення коляски додатково (деякі авіакомпанії вважають коляску ручною поклажею дитини незалежно від його віку, уточніть умови заздалегідь).
- На дитину віком до двох років призначається багаж і ручна поклажа, вага яких кожна авіакомпанія встановлює на свій розсуд. Наприклад, на рейсах МАУ юний пасажир може мати при собі багаж вагою до 10 кілограмів і ручну поклажу вагою до 5 кілограмів і розміром 55 х 40 х 20 сантиметрів (наприклад, сумку або рюкзак з їжею, іграшками та засобами гігієни). Авіакомпанія Air France пропонує аналогічні умови по багажу, але припустиму вагу ручної поклажі більше — до 12 кілограм, а її розмір не повинен перевищувати 55 x 35 x 25 сантиметрів. А ті, хто подорожує з Lufthansa, можуть розраховувати на 23 кілограми багажу (крім тарифом Economy Light), зате ручна поклажа (крім коляски або автокрісла) на дитину не годиться. Як бачите, умови сильно відрізняються, рекомендуємо уточнити їх у представника авіакомпанії заздалегідь або вивчити сайт перевізника.
- Подорожуючи з дитиною молодше двох років, варто взяти з собою на борт літака: антисептик для обробки поверхонь, звичне харчування і воду, кілька нових іграшок чи книжок, комплект змінного одягу, запас підгузків, вологі серветки і одноразову непромокальну пелюшку. Також підмогою стані слінг або ерго-рюкзак, в якому малюка можна укласти спати або заспокоїти.
- Для тих, хто постарше, захопіть нові розмальовки або альбоми з наклейками, книги або планшет з мультиками, а також легкий перекус (крекери, фрукти, горішки) і складаний горщик, якщо актуально. На деяких рейсах авіакомпаній юним пасажирам дарують розважальні набори, альо батькам також варто подбати про дозвілля.
Аеропорт: реєстрація на рейс і інші нюанси
- Візьміть з собою свідоцтво про народження дитини і свідоцтво про шлюб батьків, якщо прізвища різні. Неповнолітній, який летить з одним з батьків або без них, повинен також мати при собі нотаріально завірений дозвіл на виїзд.
- Якщо ви не пройшли онлайн-реєстрацію (у пасажирів деяких авіакомпаній, які подорожують з дітьми молодше двох років, такої можливості немає), постарайтеся опинитися біля стійки в числі перших. Це збільшить ваші шанси на отримання декількох місць поруч.
- Якщо є можливість обійтися без коляски до моменту посадки в літак (дитина сидить спокійно в слінгу або вже впевнено ходити), здайте коляску в багаж на стійці реєстрації. Не завжди співробітники аеропорту оперативно її знаходять і приносять до трапу, а часу на очікування може не бути (наприклад, якщо необхідна пересадка). Рекомендуємо купити чохол: по-перше, у деяких авіакомпаній його наявність обов’язково, по-друге, це захистить коляску від механічних пошкоджень і бруду.
- Багато авіакомпаній запрошують пасажирів з дітьми без черги на реєстрацію і посадку. Скористайтеся цією можливістю.
- На пасажирів з маленькими дітьми не діють загальноприйняті обмеження по кількості рідин в ручній поклажі. Можна провозити поїльник з водою, пакети з соками і банки з пюре будь-якого обсягу в розумній кількості, необхідній на годину польоту
- Заздалегідь вивчіть схему аеропорту: відшукайте ігрові майданчики, щоб скоротати час до вильоту (у Борисполі, наприклад, вони зручно розташовані поруч з гейт) і кімнати матері і дитини, де можна перемінити підгузок, підігріти їжу і навіть укласти малюка спати в ліжечко.
- Якщо дитина впевнено ходити, але ще малий для самостійних прогулянок, надягніть на нього щось яскраве і покладіть в кишеню записку зі своїм ім’я ям і номером телефону.
У літаку
Дитині, якого часто закачує у транспорті, заздалегідь дайте звичний препарат. Щоб зменшити дискомфорт від перепаду тиску, рекомендують малюкам на зльоті та посадці давати груди або пляшечку з сумішшю, а дітям старшого віку — льодяник або жувальну гумку. Є й медикаментозні засоби (судинозвужувальні краплі), але лікарі розходяться в думках щодо доцільності їх застосування у малюків.
Якщо дитина летить без окремого місця, на зльоті та посадці він повинний знаходитися на колінах у супроводжуючого дорослого і бути пристебнутий до нього додатковим ременем безпеки. У деяких випадках стюардеси дозволяють залишити дитину в слінгу або ерго-рюкзаку, але правилами регламентовано положення «обличчям до світу».
Щоб отримати гарячу воду для приготування суміші або розігріти їжу, зверніться до стюардес.
Якщо ви не взяли з собою іграшки, розважати юного винищувача сусідських нервових клітин доведеться підручними засобами. Вам знадобляться:
- картонні стаканчики від напоїв;
- рекламні журнали авіакомпанії;
- інструкція з авіаційної безпеки;
- будь-яка дрібниця з батьківських кишень.
Легкого польоту!