Авторські статтіЗдоров'я

Малий інсульт – провісники мозкової катастрофи

Інсульт невипадково називають ударом. Адже зазвичай він наздоганяє раптово. Хоча іноді хвороба посилає «повідомлення» про своє швидке прибуття. Пацієнти їх називають мікроінсультами, а лікарі – малим інсультом.

Заступник директора Наукового центру неврології, доктор медичних наук, професор Марина Танашян:

Звичайно, наслідки обширного інсульту – найбільш трагічні. Але і мікроінсульт – це зовсім не жарти. Не звертати уваги на цей стан вкрай небезпечно. Чому?

Швидко, але не безслідно

Строго кажучи, слово «мікроінсульт» – не з наукової термінології. Лікарі в таких випадках говорять про минущих порушень мозкового кровообігу або транзиторних ішемічних атаках. Вони виникають із-за спазму судин головного мозку або утворення тромбів (що призводить до тимчасової та неповної закупорки судин).

Симптоми малого інсульту схожі з симптомами великого – це запаморочення, утруднення в мові, оніміння і слабкість в кінцівках (пацієнти часто скаржаться на те, що відлежало руку або відсиділи ногу). Єдина різниця – всі ці явища нетривалі (від декількох хвилин до декількох годин) і проходять на перший погляд безслідно.

Однак в останні роки завдяки широкому впровадженню методів нейровізуалізації (КТ, МРТ) було доведено, що навіть короткочасні судинні порушення призводять до зміни речовини головного мозку. Тому тактика лікування мікроінсульту повинна бути такою ж, як при інсульті.

Ознаки малого інсульту

  • Раптова втрата чутливості, оніміння якої-небудь частини тіла.
  • Втрата координації, утруднення при ходьбі.
  • Утруднення мови.
  • Де живуть наші емоції.
  • Підвищена чутливість до яскравого світла і звуків.
  • Безпричинна сильний головний біль.

Вікно надії

Терапевтичне вікно (годину, коли мікроінсульт можна ліквідувати без наслідків) – не більше 4,5 години. Найнадійніший варіант – звернути в судинний центр (вони відкриті в багатьох містах Росії), які спеціалізуються на лікуванні інсультів.

При надходженні в лікарню пацієнта повинні бути проведені МРТ головного мозку, УЗД судин головного мозку (які живлять мозок), дослідження крові і роботи серця, які дають повне уявлення про ризик розвитку великого інсульту. За статистикою, у 60% пацієнтів, які пережили мікроінсульт, через деякий час розвивається повноцінний ішемічний або геморагічний інсульт. Наступний етап – лікування, спрямоване на відновлення нормального кровопостачання головного мозку. Після цього потрібно розбиратися з проблемами, які призвели до розвитку мікроінсульту.

Спека, страдання і нерви

Причин, що призводять до інсульту, безліч. Найбільш значима – спекотна погода. У спеку відбувається зневоднення, кров згущується і ймовірність утворення тромбів збільшується. Ударом може закінчитися і «битва за врожай» – отримати його ризикують люди, які займаються інтенсивною фізичною працею під палючим сонцем.

Найбільш небезпечно тривале перебування в зігнутому положенні з опущеною головою. Це збільшує навантаження на серцево-судинну систему і провокує розрив судин (особливо, якщо у пацієнта є аневризма – випинання стінки артерії). Спровокувати гостре порушення кровообігу можуть зловживання спиртними напоями, куріння, стреси, фізичний або психологічний перевтома, стреси.

На роду написано?

Є люди, які живуть під дамоклевим мечем інсульту постійно. Це пацієнти з цукровим діабетом, гіпертонією і стенокардією. Смороду повинні перебувати під постійним лікарським наглядом і регулярно приймати призначені препарати.

Інсульт на роду написаний людям з розтягнутими сонними артеріями і атеросклерозом судин головного мозку. Виявити патологію дозволяє дуплексне сканування судин головного мозку (дослідження можна пройти в будь-якій районній поліклініці). Якщо діагностується звуження судин, пацієнта направляють на стентування сонних артерій, яке відновлює просвіт в судинах.

Багато захворювання, що призводять до інсульту, призводять до змін у крові, тому необхідно періодично здавати аналіз. Особливо уважними до себе повинні бути і ті, у кого бувають запаморочення, непритомність і кsнестоз (заколисування в транспорті). Ці стани говорять про вродженої слабкості судинної системи і вимагають лікарського нагляду

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України