Маємо захистити українських споживачів від неякісних російських товарів

Скерував запит в.о. Голови Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів В.А. Вільчинському щодо необхідності вжиття дієвих заходів задля убезпечення вітчизняних споживачів від неякісних російських товарів, реалізація яких здійснюється в нашій державі.

Враховуючи звернення громадськості, особливе занепокоєння викликає напружена ситуація, яка склалася на ринку України щодо реалізації російських товарів. Грубі порушення прав споживачів під час реалізації російських товарів на території України, їхня масовість та суттєвість шкоди, яку вони завдають громадянам нашої держави, наочно свідчать про необхідність вжиття дієвих заходів з убезпечення українських споживачів.

Особливо в умовах сьогодення непокоїть збільшення кількості порушень, що скоюються у торговельних мережах, адже більшість російських товарів нині не відповідають нормам українського законодавства. В першу чергу, це стосується невідповідності російських товарів вимогам Закону України “Про захист прав споживачів”, Закону України “Про безпечність та якість харчових продуктів”, Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.10.2010 № 487, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2011 р. за № 183/18921, правил торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами.

Аналіз суб’єктивних причин зазначених порушень переконливо вказує на те, що у більшості випадків передумовою до їхнього вчинення є ігнорування російськими товаровиробниками і недобросовісними вітчизняними торговельними мережами вимог чинного законодавства України з метою отримання надприбутків шляхом неподання відповідної інформації та фактичного введення в оману громадян нашої держави.

Однією з ймовірних суб’єктивних причин, що призводять до порушень прав споживачів російськими виробниками та торговельними підприємствами, є повна зневага до української держави, ігнорування вимог українського законодавства та впевненість, що матеріальна вигода буде мати вирішальний вплив на ухвалення рішень на вітчизняному споживчому ринку.

Відповідно до ст.42 Конституції України, держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Відповідно до п.3. Керівних принципів для захисту інтересів споживачів, прийнятих Генеральною Асамблеєю ООН 09.04.1985, ці керівні принципи спрямовані на задоволення таких законних потреб:

a) захист споживачів від шкоди їхньому здоров’ю і безпеці;

b) сприяння економічним інтересам споживачів і захист цих інтересів;

c) доступ споживачів до відповідної інформації, необхідної для компетентного вибору відповідно до індивідуальних запитів і потреб.

Згідно з п.7 зазначеної Резолюції Генеральної Асамблеї ООН, як до місцевих, так і до імпортованих товарів та послуг мають застосовуватися керівні принципи захисту інтересів споживачів, зокрема передбачені п.20 Резолюції (рекламна і торгова практика мають відповідати принципу справедливого обслуговування споживачів і правовим вимогам. Це вимагає надання інформації, необхідної споживачеві для ухвалення компетентних і незалежних рішень, а також заходів щодо забезпечення правдивості інформації, що надається).

Відповідно до статті 4 Закону України “Про захист прав споживачів”, споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на захист своїх прав державою, належну якість продукції та обслуговування, необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця).

Згідно з вимогами статті 38 Закону України “Про безпечність та якість харчових продуктів”, який набув чинності 24.01.1998, забороняється обіг харчових продуктів, етикетування яких не відповідає цьому Закону та відповідним технічним регламентам. Усі харчові продукти, що перебувають в обігу в Україні, етикетуються державною мовою України та містять у доступній для сприймання споживачем формі визначену зазначеною статтею інформацію.

Відповідно до положень статті 40 Закону України “Про безпечність та якість харчових продуктів”, забороняється імпорт харчових продуктів, які є небезпечними, непридатними до споживання, неправильно маркованими або такими, що не відповідають технічним регламентам або санітарним заходам.

Водночас, незважаючи на зазначене, російські виробники спільно з основними торговельними мережами, брутально порушуючи права українських споживачів, ігнорують вимоги чинного законодавства.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 16 Закону України “Про статус народного депутата України”, –

ПРОШУ:

1. Розглянути зазначене звернення та вжити невідкладних заходів щодо захисту української держави та унеможливлення потрапляння зазначеної продукції на ринок України.

2. Невідкладно здійснити перевірку всіх російських товарів, що реалізовуються станом на сьогоднішній день у торговельних мережах України, що в подальшому стане підставою для забезпечення стабільного розвитку нашої держави.

3. Про результати розгляду звернення прошу повідомити мене та заявників у встановлений законодавством строк.

Олег Тягнибок

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

3 × one =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh