Новини

Лютеїн та зеаксантин

Зір – важлива складова повноцінного життя. Незбалансоване харчування, патології шлунково-кишкового тракту, постійна зорова та психоемоційна напруга в умовах сучасного світу технологій, інтенсивна дія ультрафіолету, погана екологія, вік та шкідливі звички – все це призводить до проблем із зором. Існують наукові дослідження про позитивний вплив лютеїн-зеаксантинового комплексу у зниженні ризику розвитку очних захворювань та збереженні здоров’я очей.

Лютеїн та зеаксантин – це каротиноїди, відносяться до класу ксантофілів (природних жовтих пігментів). Знаходяться в жовтому тілі сітківки ока. Зеаксантин присутній лише в макулі сітківки, а лютеїн – розподілений по всій сітківці ока.

Під впливом ультрафіолету в сітківці ока людини утворюються вільні радикали, що призводять до оксидативного стресу. Останній пошкоджує клітинні структури та викликає захворювання очей. У зв’язку з цим потрібно зменшити дію оксидативного стресу шляхом введення в раціон каротиноїдів- джерела антиоксидантів.

Рослинні каротиноїди – лютеїн та зеаксантин – накопичуються у жовтій плямі, блокуючи шкідливу дію ультрафіолету. Як активні антиоксиданти, блокують дію вільних радикалів, що призводять до пошкодження сітківки та зниження зору. Також було встановлено, що каротиноїди приймають участь і у пасивному захисті сітківки. Абсорбуючи короткохвильову частину синього кольору, що викликає утворення фотооксидантів, захищають від пошкодження макулу.

Наукові дослідження останніх років показують взаємозв’язок низького рівня лютеїну та зеаксантину як фактору ризику розвитку вікової макулярної дегенерації.

Вікова макулярна дегенерація – прогресуюче захворювання, викликане пошкодженням макулярної зони, спричиняє випадання центральних відділів поля зору та зниження його гостроти.

У патогенезі вікової макулярної дегенерації сітківки провідну роль відіграє пошкоджуюча дія окисних процесів. Сітківка постійно зазнає впливу світла і кисню, що створює ідеальні умови для синтезу вільних радикалів. Окрім цього, вона дуже чутлива до гіпоксії. При захворюванні одного ока існує велика вірогідність пошкодження й іншого. Для запобігання прогресування захворювання та з метою нормалізації обмінних процесів в сітківці рекомендовано проводити антиоксидантну терапію.

Прийом лютеїн-зеаксантинового комплексу сприяє підвищенню функціональної активності сітківки та покращенню її морфологічних показників. Є ефективним для профілактики розвитку і прогресування вікової макулярної дегенерації.

Каротиноїди не синтезуються в організмі людини. Вони надходять в організм з їжею, після чого накопичуються в макулі.

Джерела каротиноїдів – фрукти та овочі зеленого, жовтого, червоного кольорів. До них належать:

 • капуста;

 • кукурудза;

 • солодкий перець;

 • морква;

 • зелений горох;

 • кабачки, кабак, диня;

 • зелень (шпинат, салат);

 • авокадо;

 • ківі;

 • цитрусові;

 • малина;

 • виноград.

Невелика кількість лютеїну та зеаксантину є в жирах – курячому жовтку та рослинних оліях. каротиноїди, потряпляючи з їжею, засвоюються у дорослих до 90 %, повноцінне засвоєння відбувається при поєднанні з жирами. Тому для кращого засвоєння рекомендовано вживати їх з жирами.

Таким чином, при наявності захворювання очей, підвищених зорових та психоемоційних навантаженнях, інтенсивному впливу ультрафіолету та хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту для підтримки зору необхідне збалансоване харчування та, при необхідності, додатковий прийом харчових добавок для очей.

Дієтичні добавки допомагають підтримати зір при регулярних зорових навантаженнях та вікових захворюваннях, сповільнюючи їх прогресування. Дослідження показали, що дієта, багата оксикаротиноїдами, може допомогти сповільнити розвиток вікової дегенерації жовтої плями сітківки.

Якщо ви маєте проблеми із зором та хронічні захворювання, регулярно відвідуйте офтальмолога для призначення лікувально-профілактичних засобів та збереження здоров’я очей.

Джерело: https://nutrof.com.ua/stati/lyutein-i-zeaksantin-v-produktah-pitaniya/

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України