Економіка

Лише три японські компанії повністю вийшли з ринку РФ

Більшість японських компаній не збираються виходити з ринку країни-агресора. Однак після вторгнення Росії в Україну Японія запровадила санкції разом зі США та ЄС.

За даними, зібраними KSE Institute, у 2021 році 156 японських компаній забезпечили роботою щонайменше 37 800 людей, ці компанії отримали $19,5 млрд річного доходу, мали $7,3 млрд капіталу та $8,9 млрд активів. Тільки 3 компанії вже повністю вийшли з Росії з продажем своїх часток (а саме NTT DATA, Mitsubishi Logisnext і Furuno), ще 47 компаній призупинили свою діяльність або оголосили про вихід найближчим часом.

Для порівняння, повністю вийшли з Росії 27% американських компаній, 33% канадських і 46% британських компаній. Разом з тим великі японські компанії на кшталт Uniqlo, Nintendo, Hitachi, Mitsubishi Electric, Japan Tobacco і Toridoll Holdings об’єдналися аби призупинити власний бізнес в Росії.

На тлі російсько-української війни економічні втрати японських компаній на російському ринку можуть бути більш серйозними в довготривалій перспективі та незважаючи на це, варто відмітити турбулентну динаміку торговельного російсько-японського балансу. Так, за даними Міністерства фінансів Японії, японський експорт в Росії у липні 2022 року зріс до 54 495 млн.ієн у порівнянні 40 751 млн.ієн у серпні 2021 році. Та вже у серпні 2022 року у зв’язку із зростанням світових цін на енергоносії торгівля Японії з Росією зросла на 31% – імпорт російського скрапленого природного газу в Японію зріс на 211% порівняно з серпнем 2021 року та на 386% у грошовому еквіваленті відповідно. Отже, Японія навряд чи припинить купувати російські енергоносії через свою залежність від імпортної енергії, стрімкого зростання цін на енергоносії та конкурентоспроможної ціни на російську енергію. За даними Center for Research on Energy and Clean Air (CREA) в 2022 році Японія купила російських енергоносіїв на суму 2,6 млрд. доларів США.

За даними Jiji Press та Nippon.com, станом на початок квітня 2022 року до 15 287 компаній в Японії мали угоди або непрямі ділові зв’язки з російськими фірмами, згідно зі звітом опитування компанії кредитних досліджень Teikoku Databank Ltd.

Станом на березень 2022 року 338 фірм Японії мали прямі експортні чи імпортні угоди з російськими компаніями, і вони мали ділові зв’язки з 14 949 компаніями Японії.

Багато з тих, хто займався експортом до Росії, були компаніями, що займалися виробництвом автомобілів, деталей машин або електронних компонентів. Teikoku Databank прогнозує у звіті, що попит переважно на виробництво автомобілів для Росії, загальним обсягом понад 100 000 одиниць на рік, поки що зникне.

Виходять з ринку РФ: Bridgestone Tire, Komatsu, Toyota, Mazda Motor Corp., ISUZU, Honda Motor, Infiniti, Subaru, Yamaha Motor Company, Denso і Kubota Corporation. Останні зробили заяву про підтримку України та пожертвували ~850 тисяч доларів гуманітарної допомоги для гуманітарних організацій. Також виходять з ринку Росії Canon, Epson, Mitsubishi Electric (корпорація припинила поставки до Росії та пожертвувала 1 мільйон євро на допомогу Україні), Panasonic, Ricoh Group.

Вичікують і поки не покидають ринок: Suzuki, Nissan, Yokohama, Mitsubishi Motors, Hino Motors; Pilkington.

Залишаються або не робили жодних заяв про вихід: Lexus, Yazaki, KYB Corporation, Mitsuba Corporation, NGK; Fujifilm Corporation, Pioneer, Brother, Yamaha Corporation, OKI, Yamabiko Corporation, Casio, Horiba, JVC Kenwood, Riso Kagaku Corporation, Roland Corporation, Seiko, Toppan; Kyushu Electric Power, JERA, Toho Gas, HIROSHIMA GAS Co., Mitsubishi Corp.

Станом на 2 жовтня ми ідентифікували близько 2 888 компаній, організацій і їх брендів з 85 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 300 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько 137,6 млрд дол США), локальну виручку (на загальну суму 290,0 млрд дол США), локальні активи (на загальну суму 211,3 млрд дол США), а також персонал (близько 1,266 млн осіб). 1 620 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 114 компаній, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації (нове оновлення заплановано на наступний тиждень).

Станом на 2 жовтня компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 259,6 тис чол персоналу, $27,5 млрд річного доходу, $11,4 млрд капіталу та $28,1 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 136,8 тис чол персоналу, $33,5 млрд річного доходу, $17,9 млрд капіталу та $19,7 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 217,8 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $58,1 млрд, $30,0 млрд капіталу і $25,3 млрд активів.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України