Дуже часто гаряча ванна асоціюється у нас з відчуттям розслабленості і спокою, відчуттям комфорту, вона знімає стрес, дає гарний настрій. А як вона впливає на наше самопочуття, здоров’я? Тут думки розходяться, і мінусів називається набагато більше, ніж плюсів. Але згідно з останніми дослідженнями, гаряча ванна надає на організм людини такий самий ефект, як і фізичні вправи і здатна боротися із запаленнями.
Гаряча ванна або фізкультура?
Встановлено, що одногодинне перебування в гарячій води чинить таку ж протизапальну та цукрознижувальну дію, як і 60-хвилинне заняття фізкультурою. Звучить надто добре, щоб бути правдою. Поки дослідження цих ефектів знаходиться тільки на стадії підготовки, але є цілком переконливе пояснення даного факту. Будь-які дії та заходи, що підвищують зміст так званих білків теплового шоку, покращують регулювання рівня цукру в крові і можуть бути альтернативою фізичним вправам. Гаряча ванна, або сауна, можуть зміцнювати здоров’я людей, що не в змозі забезпечити часто навіть виконання фізичних вправ.
Група вчених з британського Національного центру спорту та спортивної медицини обстежила 14 чоловіків з нормальною та надмірною вагою, і проаналізувала у них особливості обміну речовин, одна з функцій якого — підтримання нормального рівня цукру в крові. Крім цього, учасники експерименту повинні були протягом години їздити на велосипеді або приймати сауну.
Вчені встановили, що через 24 години після проведення експерименту в обох групах змінилися в кращу сторону показники рівня цукру в крові. А у тих, хто відвідав сауну, вони навіть були кращими: максимальний рівень цукру в крові після їжі у них був на 10% нижче у порівнянні з тими учасниками, у яких були фізичні тренування. Можна припустити, що «пасивний розігрів» сприяє зниженню рівня цукру в крові, і це може давати надію хворим на цукровий діабет або з іншими порушеннями метаболізму (обміну речовин). Пасивний розігрів може впливати на протеїни, які називаються білками теплового шоку, що регулюють рівень цукру в крові. У людей з іншим типом діабету, як правило, низький вміст цих білків. Пасивний розігрів може підвищити його рівень.
Ванна проти запалень
Згідно з результатами дослідження, знаходження в гарячій води допомагає боротися і з запаленнями в організмі. Протизапальний ефект такий же, як і після фізичної активності. Це гарна новина для тих, у кого є хронічні недуги. Інші дослідження виявили, що гаряча ванна може навіть знижувати кров’яний тиск. Незважаючи на перераховані позитивні ефекти гарячої ванни і сауни, важливо вказати на деяку обмеженість результатів експерименту.
Так, у дослідженні брали участь тільки чоловіки, тому важко сказати, чи буде присутнім тій же ефект у жінок. Обсяг вибірки дуже маленький, всього лише 14 осіб. Необхідно провести додаткові дослідження, перш ніж вчені зможуть зробити офіційний висновок. Альо все ж, виконане дослідження запропонувало розуміння оздоровчого ефекту гарячої води, який має цілком реальну перспективу стати обґрунтованим науковим фактом.
А поки що варто ставитися до гарячій ванні, відвідування сауни або лазні, як до звичайних гігієнічних процедур, які при відсутності проблем зі здоров ям особливої шкоди не принесуть.