Вільнюс замовляє додаткові зенітні ракетні комплекси, які довели свою ефективність в Україні
Джерело: Defence Express
Литва зробила одразу два замовлення на додаткові системи протиповітряної оборони, розширюючи попередні замовлення. Зокрема мова йде про нові договори з норвезькою Kongsberg та шведським Saab. У норвежців буде закуплено додаткові NASAMS на 193 млн євро, а у шведів – додаткові RBS 70 NG за 130 млн євро.
Про це повідомляють самі компанії виробники озброєння, а також оборонне відомство Литви. Щодо контракту із Kongsberg, то його зміст повністю не розкритий, бо кількість закуплених батарей NASAMS залишилось невідомим. Можливо лише нагадати, що у 2017 році Литва за 110 млн євро замовило дві батареї NASAMS, а у грудні 2023 року уклало ще один контракт на 200 млн євро без розкриття кількості.
Строки постачання норвезьких ЗРК також не розкриті, але перший контракт 2017 року виконувався до 2020 року, а другий отримав аналогічний трирічний строк виконання, тобто до 2026 року. Виходячи з цього контракт 2024 року цілком може бути виконаний у 2027 році.
Відносно угоди на RBS 70 NG, то, як і з NASAMS це друге замовлення. Але різниця в тому, що партію цих ЗРК Литва замовила лише три місяці тому і звісно поки їх не отримала. До речі для Saab саме Литва стала першим клієнтом на їх мобільний ЗРК RBS 70 NG і виклала за них 112 млн євро.
Як і тоді загальна кількість машин не називається, оголошено лише про те, це додаткова батарея. Щодо строків постачання, то для виконання першого замовлення Saab вказував строки 2025-2027 років, а для нового – 2026-2029 роки.
Нагадаємо, що NASAMS від Kongsberg відповідає за знищення аеродинамічних цілей на дальностях до 40 км ракетами AMRAAM-ER, до 25 км ракетами AIM-120 AMRAAM, а не менших відстанях – AIM-9. У його склад входить РЛС AN/MPQ-64 Sentinel, яка у сучасній версії може виявляти цілі на дальності до 120 км.
RBS 70 NG від Saab є комплексом малої дальності, фактично ПЗРК, але із дальністю до 9 км. Водночас Литва закуповує їх у мобільній версії повноцінного ЗРК, в якому пускові на шасі JLTV від Oshkosh інтегровані у єдину систему із РЛС Giraffe 1X.
RBS 70 NG та РЛС Giraffe 1X на шасі JLTV
Варто додати, що NASAMS вже багаторазово довів свою ефективність в Україні, при цьому і за рахунок допомоги Литви, яка у 2023 році передала кілька пускових до цього ЗРК.
Також свою ефективність довів і RBS 70 , який, як ПЗРК, Сили оборони України також ефективно використовують і він виявився доволі ефективним у знищенні російських вертольотів.