Лікування синдрому роздратованого кишечника

СРК – це функціональний стан кишечника, яке може проявлятися у трьох формах:

  • з переважанням болю (різей) і метеоризму
  • з переважанням діареї
  • з переважанням закрепів.

Частота зустрічальності – до 15-20% дорослого населення землі, серед жінок – до 25-27%. Обертаність при даному розладі – менше 35%. То є добре, якщо кожен третій страждають цією недугою хоч якось намагається знайте допомогти від лікарів.

Лікарі – гастроентеролог (!) і психотерапевт (!).

Завдання гастроентеролога провести якісну диференціальну діагностику. Необхідно виключити залізодефіцитну анемію, B12/В9-дефіцитні анемії, патології розвитку кишечника, виразкові процеси в кишечнику, рак і дисбактеріоз. Також в єпархії гастроентеролога входити підбір дієти і препаратів, які нормалізують мікрофлору кишечника.

Завдання психотерапевта — провести діагностику та уточнити форму СРК саме у конкретної людини. Найчастіше, виділяється три основних варіанти:

  • з переважанням неусвідомленої тривоги. У цьому варіанті синдром розвивається у форматі класичної психосоматики з реакцією тіла на неусвідомлене внутрішнє напруження. Яке часто виникає не тільки у відповідь на сполох, альо галі ї на придушення інших нересурсных емоцій (частіше у поєднані «пригнічена тривога + агресія»).
  • з переважанням соціальної тривоги. У цьому варіанті ви відчуваєте проблеми у спілкуванні з оточуючими. Вам складно дається процес спілкування зі старшими, батьками, представниками протилежної статі. Ви постійно думаєте про те, що про вас подумають і як вас оцінять оточуючі.
  • з переважанням неспецифічної тривоги. У цьому варіанті основні проблеми виникають на рівні впевненості в собі, постановки цілей, прийняття рішень, ведення конфліктів (люди з СРК частіше уникають конфліктів в цілому або ескалації конфліктів).

На іншому етапі завдання психотерапевта складається з наступних компонентів.

1й. Підвищення рівня навичок рефлексії. Тобто навчання (саме навчання, а не терапія) усвідомлення своїх тілесних відчуттів, емоцій, ресурсів і потреб.

2й. Підвищення рівня опірності фрустрації (психологічному безсилля). Тобто необхідно навчити людину з СРК того, як себе вести в ситуаціях, коли зашкалює власне емоційне напруження перед розв’язків зобов’язанням складних (суб’єктивно і емоційно) життєвих завдань. Тут, найчастіше, доводиться вдаватися до терапії. Зручніше використовувати когнітивно — поведінкову терапію.

3й. Індивідуальна терапія особливостей виховання, травмуючих ситуацій та тих шаблонів поведінки, які посилюють тривогу, сором і агресію. Тут можливо використовувати цілий віяло самих різних методик і підходів. Їх загальний сенс у зниженні рівня емоційного напруження і підвищення соціальної адаптації людини з СРК.

На 1м і 2м етапі можна працювати з психологом, на 3м – краще з психотерапевтом, так як є ймовірність того, що будуть необхідні медикаментозні призначення. Частіше це антидепресанти (пам ” ятайте про те, що до 80% серотоніну виробляється в кишечнику) і, рідше, транквілізатори.

Критерії ефективності лікування прості. Зменшення частоти діареї та болей (метеоризму) і запорів.

Важливий нюанс. Інтенсивність СРК може значно варіювати. І багато людей СРК низької інтенсивності терплять роками і десятиліттями. Основні скарги – обмеженість життя та низька її якість. Альо! Самостійно СРК проходити вкрай рідко. А вісь ускладнюється різними психологічними симптомами і розладами – досить часто.

Тому СРК не потрібно терпіти, це розлад потрібно ЛІКУВАТИ!

Автор: Олександр Кузьмічов

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Avatar

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

three × two =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh