Авторські статтіЗдоров'я

Лікування синдрому роздратованого кишечника

СРК – це функціональний стан кишечника, яке може проявлятися у трьох формах:

  • з переважанням болю (різей) і метеоризму
  • з переважанням діареї
  • з переважанням закрепів.

Частота зустрічальності – до 15-20% дорослого населення землі, серед жінок – до 25-27%. Обертаність при даному розладі – менше 35%. То є добре, якщо кожен третій страждають цією недугою хоч якось намагається знайте допомогти від лікарів.

Лікарі – гастроентеролог (!) і психотерапевт (!).

Завдання гастроентеролога провести якісну диференціальну діагностику. Необхідно виключити залізодефіцитну анемію, B12/В9-дефіцитні анемії, патології розвитку кишечника, виразкові процеси в кишечнику, рак і дисбактеріоз. Також в єпархії гастроентеролога входити підбір дієти і препаратів, які нормалізують мікрофлору кишечника.

Завдання психотерапевта — провести діагностику та уточнити форму СРК саме у конкретної людини. Найчастіше, виділяється три основних варіанти:

  • з переважанням неусвідомленої тривоги. У цьому варіанті синдром розвивається у форматі класичної психосоматики з реакцією тіла на неусвідомлене внутрішнє напруження. Яке часто виникає не тільки у відповідь на сполох, альо галі ї на придушення інших нересурсных емоцій (частіше у поєднані «пригнічена тривога + агресія»).
  • з переважанням соціальної тривоги. У цьому варіанті ви відчуваєте проблеми у спілкуванні з оточуючими. Вам складно дається процес спілкування зі старшими, батьками, представниками протилежної статі. Ви постійно думаєте про те, що про вас подумають і як вас оцінять оточуючі.
  • з переважанням неспецифічної тривоги. У цьому варіанті основні проблеми виникають на рівні впевненості в собі, постановки цілей, прийняття рішень, ведення конфліктів (люди з СРК частіше уникають конфліктів в цілому або ескалації конфліктів).

На іншому етапі завдання психотерапевта складається з наступних компонентів.

1й. Підвищення рівня навичок рефлексії. Тобто навчання (саме навчання, а не терапія) усвідомлення своїх тілесних відчуттів, емоцій, ресурсів і потреб.

2й. Підвищення рівня опірності фрустрації (психологічному безсилля). Тобто необхідно навчити людину з СРК того, як себе вести в ситуаціях, коли зашкалює власне емоційне напруження перед розв’язків зобов’язанням складних (суб’єктивно і емоційно) життєвих завдань. Тут, найчастіше, доводиться вдаватися до терапії. Зручніше використовувати когнітивно — поведінкову терапію.

3й. Індивідуальна терапія особливостей виховання, травмуючих ситуацій та тих шаблонів поведінки, які посилюють тривогу, сором і агресію. Тут можливо використовувати цілий віяло самих різних методик і підходів. Їх загальний сенс у зниженні рівня емоційного напруження і підвищення соціальної адаптації людини з СРК.

На 1м і 2м етапі можна працювати з психологом, на 3м – краще з психотерапевтом, так як є ймовірність того, що будуть необхідні медикаментозні призначення. Частіше це антидепресанти (пам ” ятайте про те, що до 80% серотоніну виробляється в кишечнику) і, рідше, транквілізатори.

Критерії ефективності лікування прості. Зменшення частоти діареї та болей (метеоризму) і запорів.

Важливий нюанс. Інтенсивність СРК може значно варіювати. І багато людей СРК низької інтенсивності терплять роками і десятиліттями. Основні скарги – обмеженість життя та низька її якість. Альо! Самостійно СРК проходити вкрай рідко. А вісь ускладнюється різними психологічними симптомами і розладами – досить часто.

Тому СРК не потрібно терпіти, це розлад потрібно ЛІКУВАТИ!

Автор: Олександр Кузьмічов

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України