Лікуємо анемію: чим небезпечний дефіцит вітаміну В12

Важка нестача одного вітаміну групи В призводить до небезпечного захворювання, небезпечного серйозними ускладненнями і навіть смертельною небезпекою. Хворіють частіше люди віком.

Лікар-гематолог, кандидат медичних наук Вероніка Орєшкіна:

Перніціозна анемія (по-латині «perniciosa» означає «гибельная, згубна») – це прогресуюче захворювання крові, що виникає у зв’язку з нестачею в організмі вітаміну В12. Хвороба дуже рідко розвивається за відсутності цієї речовини в їжі (що, наприклад, може бути пов’язаність язано з голодуванням і вегетаріанством). Частіше злоякісна (вона ж перніціозна і мегалобластна) анемія виникає із-за порушення засвоєння вітаміну В12.

Ризик зростає з роками

Хворіють зазвичай люди старше 40 років (частіше жінки). Переважна більшість – літні (перніціозна анемія є у 1 з 100 осіб старше 60 років).

Серед факторів ризику виділяються важкий атрофічний гастрит (а також наявність в минулому операції з часткового або повного видалення шлунка). Важливу роль відіграє і сімейна схильність (нерідко хворіють члени однієї сім’ї – і в цьому випадку захворювання найчастіше виникає в більш молодому віці). Встановлена і зв’язок з аутоімунними процесами в організмі (у більшості хворих в сироватці крові виявляють два типи аутоантитіл до особливих клітин шлунка й до внутрішнього шлункового фактора). Часто перніціозна анемія сусідить із захворюваннями щитовидної залози, паразитами в тонкому кишечнику і рак шлунка.

Цікаво

Вперше це захворювання під назвою важке первинне недокрів’я було описано в 1855 році англійським лікарем Аддісоном (його ім’я ця хвороба сьогодні носить офіційно). Довгий час смертельна анемія вважалася невиліковною, бо причини і можливості її зцілення вчені спочатку не здогадувалися. Але у 1929 році вчений У. Кастл відкрив внутрішній шлунковий фактор, через відсутність якого у хворих не може всмоктуватися вітамін В12 і відповідно не може відбуватися нормальне кровотворення. Сам вітамін B12 (ціанокобаламін) був відкритий пізніше, в 1948 р., вченими Ріксом і Смітом.

Малиновий язик і шум у вухах

Оскільки запаси вітаміну В12 в організмі великі, злоякісне недокрів’я розвивається далеко не відразу, а тільки через 3-4 роки після виникнення дефіциту. Найбільше від нестачі В12 страждають кістковий мозок і нервова система. А серед симптомів, як правило, виділяються:

Зовнішні ознаки. Шкіра хворих стає блідою, злегка жовтуватою. Виникають стоматит (виразки на слизовій рота) і глосит, при якому мова набуває темно-червоний або білі-червоний відтінок, сосочки згладжуються і поверхня органу стає «лакованої». В самій мові виникає відчуття печіння.

Анемічний синдром. Характеризується загальною слабкістю, млявістю, трохи підвищеною температурою, запамороченнями, непритомністю, набряками. Пульс часто не прискорений, а артеріальний тиск знижений. Можливі задишка навіть при незначних навантаженнях, шум у вухах і миготіння мушок перед очима. Згодом розвивається серцева недостатність.

Неврологічні порушення. Виникають слабкість м язів, оніміння кінцівок, запаморочення, хода стає нетвердою, погіршується рівновагу. Через ураження спинного та головного мозку зникає чутливість рук і ніг, виникають судоми. Можуть розвиватися імпотенція у чоловіків, порушення сечовипускання, розлад зору.

Зміни психіки. Нервозність, підвищена дратівливість та інші зміни психіки – все, що багато хто з нас списують на вікове погіршення характеру, може бути також наслідком нестачі вітаміну В12.

Явились в місті у проблеми. Характерні нудота, блювання, зниження апетиту і ваги, запори. При гастроскопії виявляються атрофічні зміни слизової шлунка.

Діагноз ставиться за результатами аналізу скарг пацієнта, збору лікарського анамнезу та огляду, так і на підставі даних лабораторних аналізів (крові та сечі). Для уточнення діагнозу проводитися миелограмма (аналіз кісткового мозку).

Укол замість сирої печінки

Спеціальна дієта, яка полягає у вживанні сирої печінки, колися стала першим ліками від згубної анемії. Після вживання цієї страви всі симптоми зникали. Сьогодні захворювання лікують уколами вітаміну В12. Перші 4-6 тижнів його вводять підшкірно 1 раз в день по 200-500 мкг. Потім протягом трьох місяців – раз в тиждень, а потім переходять до інєкцій 2 рази на місяць (або прийому таблеток). Поліпшення стану, як правило, настає після двох місяців. Лікування повинно зберігатися довічно.

Крім введення вітаміну В12 комплексне лікування включає в себе усунення причини захворювання, нормалізацію кровотворення. Зокрема, проводитися лікування захворювань травного тракту (при аутоімунному ураженні шлунка призначають глюкокортикостероїди). Обов’язково призначається збалансований раціон харчування, в якому повинні бути присутніми кисломолочні продукти, яловичина, морепродукти, яйця.

До речі

Багато вітаміну В12 містять яловича печінка і щупальця восьминога. Менше – свиняча і куряча печінка, скумбрія, сардинії. Для засвоєння потрібна фолієва кислота, погіршують засвоєння алкоголь, куріння, прийом деяких антибіотиків і строгі дієти

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

seventeen + 19 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh