Лікарські препарати для лікування застуди, грипу та нежиті, які всі ми купуємо в аптеках без рецепти, можуть спровокувати серцевий напад та інсульт.
«Людям з неконтрольованим високим кров’яним тиском або серцевими хворобами слід уникати перорального застосування протинабрякових засобів», – каже Сондра ДеПальма, асистент лікаря з PinnacleHealth CardiVascular Institute в UPMC Pinnacle в Пенсільванії.
DePalma – співавтор посібника, випущеного в 2017 році Американською кардіологічною асоціацією і Американським коледжем кардіологів, присвяченого лікування високого кров’яного тиску у дорослих. Як протинабрякові, так і нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП), виявлені у багатьох ліки від застуди, були перераховані в якості ліків, здатних підвищити артеріальний тиск.
Протизастійні препарати, наприклад, псевдоефедрин або фенілефрин, звужують кровоносні судини. Вони пропускають менше рідини в носові пазухи.
«Але якщо у вас високий кров’яний тиск або хвороба серця, останнє, що вам потрібно, це звуження кровоносних судин, – говорить лікар Ерін Мічос, заступник директора з профілактичної кардіології у Центрі профілактики серцевих захворювань Джона Хопкінса в Балтіморі. – Це може погіршити стан здоров’я».
За словами Мічос, найбільшу стурбованість викликають люди, які перенесли інфаркт або інсульт, серцеву недостатність або неконтрольоване високий кров’яний тиск. Але дослідження НПЗП показують, що на вигляд здорові люди також можуть піддаватися ризику.
У дослідженні 2017 року, опублікованому в Journal of Infectious Diseases, було обстежено близько 10 000 людей з респіраторними інфекціями, які були госпіталізовані з серцевими нападами. Пацієнтам було в середньому 72 роки і у багатьох були серцево-судинні фактори ризику, такі як діабет і високий кров’яний тиск. У людей, які використовували НПЗП під час хвороби, ймовірність серцевого нападу протягом тижня була більш ніж в три рази вище, ніж за той ж період минулого року, коли учасники не хворіли і не приймали НПЗП.
При артеріальному тиску пропонують застосовувати протинабрякові засоби. Як можна менше або використовувати альтернативу, таку як назальний фізіологічний розчин або антигістамінні препарати, щоб допомогти з застоєм. DePalma каже, що протизастійні препарати не повинні прийматися довше семи днів до консультації з лікарем.
Якщо симптоми м’які або помірні, відпочиньте і пийте багато рідини, каже Мічос. Запобігання зневоднення має допомогти зменшити болі в тілі, очистити слизову і може зменшити потребу в протинабрякових засобах.
А щоб не захворіти, Мічос рекомендує часто мити руки і більше спати, особливо в сезон застуди та грипу. Центри з контролю і профілактики захворювань рекомендують щорічну вакцину проти грипу для усіх від 6 місяців і старше і вакцину від пневмонії для дітей, молодших 2 років та дорослих старше 65 років.