Лікар-геріатр радить, як прожити довго і без хвороб

Лікаря-геріатр 26-ї поліклініки Кароліна Дубровска розповіла секрети активного довголіття.

Краще менше, але частіше

Оскільки рухова активність з роками зменшується, обмін речовин і окислювально-відновні реакції в тканинах сповільнюються, апетит літнім людям потрібно тримати під контролем. Щоб не набирати вагу, фахівці рекомендують часті, але невеликі за об’єднання об’ємом прийоми їжі: 4-5 разів на день. Перевагу слід віддавати низькокалорійним продуктам. При цьому важливо, щоб раціон був збалансованим і раціональним, організм не відчував дефіциту мікроелементів, мінералів, вітамінів. Фруктів та овочів потрібно їсти більше: вони допомагають роботі кишечника, збереженню його мікрофлори. А вісь сіль і цукор краще звести до мінімуму. Як і всі кондитерські вироби.

М’ясо літнім достатня вживати 2-3 рази на тиждень, переважно яловичину, телятину, козлика забарвлення, птицю. Можна замінити м’ясо рибою (найкориснішою вважається морська): вона містить оптимальне співвідношення кальцію і фосфору, яких в літньому віці бракує. Хороше джерело білка — кисломолочні продукти: ряжанка, кефір, сир, сир.

Хліб рекомендується з борошна грубого помелу. Користь принесуть і висівки, які можна додавати в салати, каші, супи. Для приготування страв літнім краще використовувати рослинні жири. Але і від тварин (у вигляді вершкового масла або сала) фахівці не радять відмовлятися. А ще науково доведено: тривалість життя пов’язана з підтриманням в організмі рівня вітамінів А і Є. Також потрібно регулярно включати в раціон продукти, що містять магній, мідь, марганець.

Рідини після 60 років рекомендують випивати близько 1,5-2 літрів в день.

Бережи серце змолоду

80-82 % всіх вмираючих в Білорусі в працездатному віці — це чоловіки. Їх високу смертність пов’язують з небажанням відвідувати лікарів у разі нездужань і ігноруванням ними тривожних сигналів в самопочутті. До того ж, на думку вчених, чоловіки в цілому більш уразливий генетичний вид.

Головна причина передчасного відходу білорусів з життя — серцево-судинні захворювання.

— На жаль, у наших громадян немає прихильності до лікування та профілактики цієї патології, — зазначає лікар-геріатр 26-ї поліклініки Кароліна Дубровська. — 50 років тому в арсеналі кардіологів було всього 2-3 препарату проти артеріальної гіпертензії (АГ). Сьогодні ж їх сотні. А смертність від хвороб системи кровообігу залишається на тому ж рівні.

На думку геріатрів і кардіологів, більшість людей може без особливих витрат омолодити серце. Для цього слід збільшити фізичну активність, зменшити споживання цукру, відмовитися (за наявності шкідливої звички) від куріння, контролювати холестерин і ПЕКЛО (артеріальний тиск).

Що стосується першої умови омолодження серця, то воно, зрозуміло, зовсім не означає праця до сьомого поту на дачних сотках. Різко змінювати руховий режим і підвищувати фізичну навантаження в принципі не слід. У літньому віці оптимальні прогулянки швидким кроком в такому темпі, щоб не з’єднання являлася задишка. Багато медики підтримують захоплення пенсіонерів скандинавської ходьбою: вона дозволяє витрачати помітно більше калорій, ніж звичайна. А якщо навчитися при цьому правильно дихати, то кращої профілактики багатьох захворювань просто важко уявити. Практично немає протипоказань для дихальної гімнастики, контрастного душу, плавання. Головні умови для вибору навантаження і фізичних зайняти — помірність, послідовність і стабільність.

Звичайно, здоров’я і активні довголіття залежать і від спадковості, і від рівня життя, і від рівня розвитку медицини, але і від самих людей теж. Поки співвітчизники це не дуже розуміють, судячи з того, що близько 70 % літніх білорусів мають по 7-9 хронічних захворювань.

Заплануй гарну старість

Здоров’я — одне з головних умов повноцінної старості. Як правило, ті, хто виходить на заслужений відпочинок в хорошій формі, не страждають від самотності, ізольованості, відчуття власної непотрібності. Смороду обов’язково знаходять собі справу по душі. У кожної людини — своє бачення щасливого пенсії. Одні з ентузіазмом «трудяться» бабусями і дідусями і знаходять в цьому справжнє покликання. Інші не мислять себе без роботи. І не можна сказати, що досвід і знання літніх сьогодні не затребувані. Деяких фахівців після досягнення ними пенсійного віку умовляють залишитися в колективі.

Є люди, які з нетерпінням чекають пенсії, заздалегідь плануючи, як вони нарешті поживуть для себе. Багатьом тільки в цей період і вдається реалізувати свої бажання. Хтось захоплюється квітникарством, хтось нарешті знаходить час для занять йогою, хтось з ентузіазмом береться за вивчення іноземної мови або надходить в університет третього віку. Сьогодні в Мінську немає недоліку в клубах та гуртках за інтересами. Фізична, духовна, інтелектуальна активність — відмінна профілактика передчасного старіння. Головне — намагатися не втрачати смаку до життя. І тоді напевно захочеться не тільки дотягнути до пенсії, але і повноцінно жити.

Довідка

  • Згідно з ВООЗ, люди у віці від 18 до 44 років вважаються молодими, від 45 до 59 — середнього віку, від 60 до 74 — літніми, з 75 до 90 років — старими, після 90 років — довгожителями

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

seventeen − 3 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh