Техно

Китай запустив засекречений технологічний супутник для запобігання космічного сміття

Китай ввечері в суботу ввечері запустив супутник “Шицзян-21” з Січан з заявленою метою випробування технологій пом’якшення впливу космічного сміття.

3B вилетів із центру запуску супутникових систем Січан на південному заході Китаю о 21:27. 23 жовтня, відправлено “Шицзян-21” на геосинхронну передавальну орбіту.

China Aerospace Science and Technology Corp. (CASC) підтвердила успіх запуску протягом години після запуску. Китайські державні ЗМІ Сіньхуа повідомили, що Шицзянь-21 «випробує та перевірить технології пом’якшення космічного сміття».

Ніякої інформації про супутник або його можливості не надано. У поєднанні з тим фактом, що технології пом’якшення космічного сміття є «подвійним призначенням» і мають як цивільне, так і військове застосування, супутник, ймовірно, зацікавить і приверне увагу за межами Китаю.

Комерційна справа щодо видалення активного сміття та, у разі геостаціонарної орбіти, ремонту та заправки супутників або доставки їх на кладовищні орбіти ведеться у всьому світі.

Шанхайська академія космічних технологій представила “космічний корабель додаткового обслуговування” на авіашоу в Чжухаї наприкінці вересня. Після наближення до мети приблизно на відстані двох метрів вона зможе зістикуватися із сумісним супутником і заправити його паливом. SpaceLogistics, дочірня компанія Northrop Grumman, розробила місії для розширення місій, а DARPA – Європейське космічне агентство, Astroscale Японії та інші розробляють заправки космічних кораблів.

Однак секретний характер та відсутність прозорості щодо намірів та суб’єктів, залучених до місії “Шицзян-21”, можуть викликати занепокоєння. Ті ж можливості для зустрічі з супутником і приєднання до нього для дозаправки та ремонту також можуть бути використані для виведення з ладу космічних кораблів супротивників.

Супутники Шицзянь («Практика») – це супутники для демонстрації технології

Шицзянь-17, запущений першою важкою ракетою Long March 5 у 2016 році, є експериментальним супутником для послуг зв’язку та мовлення. Він також здійснював операції зближення і близькості на геостаціонарній орбіті.

Фонд «Безпечний світ» відстежував зустрічі та дії китайців та інших космічних гравців. У ньому зазначається, що Shijian-17 продемонстрував маневреність навколо геостаціонарного поясу, обігнув Zhongxing-5A (ChinaSat-5A) і зробив пізніші підходи до Zhongxing-6B і Shijian-20, які були запущені в грудні 2019 року.

Суботній запуск 3В свідчить про те, що пускова установка не була причиною проблеми, що вплинула на запуск 27 вересня ще одного секретного космічного корабля “Шиян-10”. Судячи з усього, супутник не реагував на рухи більше двох тижнів, перш ніж серія спроб щоразу підвищувала перигей на сотні кілометрів і вказувала зовнішньому світу, що Шиян-10 активний.

Згідно з даними 18-ї ескадрильї космічного контролю (SPCS) Шиян-10 продовжує змінювати свою орбіту і підняв перигей до 1100 кілометрів. Відомо, що супутник мав на меті геосинхронну орбіту з поточним апогеєм 40100 км. Ні CASC, ні державні ЗМІ не надали оновлену інформацію про ста  або ситуацію супутника Shiyan-10.

Запуск став 36-м запуском CASC за рік і 39-м загалом для Китаю, включаючи запуски від державної допоміжної компанії Expace та приватної фірми iSpace. Наступний запуск Китаю встановить національний рекорд орбітальних запусків за календарний рік, перевищивши 39, встановлений у 2018 році, і зрівнявшись у 2020 році.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України