Казахська дастархан завжди ломитися від страв, адже казахи неймовірно гостинний народ. Навіть якщо ви мимохідь зайдете в гості, вас все одно посадять за стіл і нагодують до відвалу. У традиційній казахської кухні дуже багато ситних м ясних страв — бешбармак, куирдак, палау. Так що голодними ви не залишитеся в будь-якому випадку
1. Бешбармак
У перекладі бешбармак означає “п’ять пальців” — казахи-кочівники не користувалися столовими приладами і їли м’ясо руками (пальцями).
Страва являє собою покришене дрібно відварне м’ясо (конину), локшину у вигляді великих прямокутників і міцний бульйон.
Зазвичай до бешбармаку подають ще і національну ковбасу казі. Вона зроблена з конини.
2. Куирдак
По суті це печеня з субпродуктів (смажені шматочки печінки, нирок, легень, серця тощо) і картоплі.
3. Палау
Палау — це знаменитий казахський плов з родзинками.
4. Баурсаки
Баурсаки, як правило, готуються з прісного або дріжджового тіста, яке нарізають на круглі чи ромбовидні шматочки. Смажать баурсаки у великій кількості масла в казані. Якщо присипати баурсаки цукровою пудрою, то вони стануть відмінним десертом до чаю.
5. Жент
Це десерт. Готується він з талкана (прожареної і добре висушеної пшениці, меду, вершкового масла, ізюму, горіхів. Подається до чаю.
6. Кой-бас
Кой-бас — це відварна бараняча голова. Надавати її перед самим почесним гостем і довіряють йому обробляти кой-бас. При цьому кожній частині голови надають особливого значення. Наприклад, юнакам віддають вухан, аби ті були уважними, дівчатам — небо, щоб вони були працьовитими і так далі.
7. Кеспе
Це казахська суп з локшиною. Перекладається «кеспе» як бульйон, який, до речі, готують на конину, яловичині або верблюжатине. Бульйон обов’язково повинен бути дуже наваристим, а м’ясо жирним, на кістки.
8. Шертпек
Це суміш меду і… кінського жиру. Вісь такий своєрідний, але дуже смачний десерт. В основному таке блюдо було на столі у казахська баєв (багатіїв).
А тепер два бонусних рецептом, щоб ви змогли доторкнутися до дивовижного світу казахської кухні:
Жент
Інгредієнти:
- талкан — 500 г
- пісочне печиво — 100 г
- мед — 2 ст. л.
- цукор — за смаком
- сироп — 1 ст. л.
- вершкове масло — 200 г
- ізюм — за смаком
- волоські горіхи — за смаком
Приготування:
1. Печиво разом з цукром перемолоти в кавомолці. Змішати з талканом, родзинками і нарізаними горіхами.
2. Сироп, мед і масло розтопити на повільному вогні. Обережно влити в талкан тонкої цівкою, помішуючи. Тут же сформувати потрібну вам форму або просто зробити пласт. Загорнути в харчову плівку.
3. Поставити в холодильник на 2-3 години або на ніч. Готово! Подавати разом з чаєм.
Палау
Інгредієнти:
- баранина – 180 г
- топлене масло – 50 г
- цибуля (ріпчаста) – 1 шт.
- морква – 1 шт.
- родзинки – 50 г
- рис – 120 г
- сіль, перець – за смаком
Приготування:
1. Добре баранину промити, нарізати її на невеликі шматочки, поперчити і посолити. Розігріти казан з топленим маслом і обсмажити м’ясо до рум’яної скоринки.
2. Очистити моркву, нарізати її невеликою соломкою, цибулю розрізати на четвертинки і нарізати тонкими смужками. Додати моркву і цибулю до м яса і обсмажити.
3. Промити рис під проточною водою, покласти половину рису, зверху м яса і розрівняти, потім покласти зверху промитий ізюм, розрівняти і покласти залишився рис. Вирівняти ложкою рис.
4. Залити все окропом, зробити кілька заглиблень до самого дна, закрити казан кришкою і тушкувати на повільному вогні до готовності. Ні в якому разі не перемішувати палау, поки він не буде готовий! При подачі можна прикрасити зеленню