Українці, які досягли пенсійного віку, але не напрацювали достатнього страхового стажу (мінімум 15 років), замість пенсії отримають соціальну допомогу.
У 2024 році – це 2 361 грн, що відповідає прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Не всі українці в старості отримають право на пенсію. Проблеми виникнуть у тих, хто досяг 65-річного віку, але напрацював менше 15 років страхового стажу.
Вони отримають від держави соціальну допомогу: сума складається з різниці між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, що становить 2 361 гривню, і середньомісячним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за останні півроку.
Сума допомоги не може бути більшою за 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто вищою за 3 028 гривень. Її перераховують кожні 6 місяців на основі майнових змін і середньомісячного доходу.
Щоб отримати соціальну допомогу, слід звернутися до місцевих органів соціального захисту. При собі потрібно мати такі документи:
- заяву;
- паспорт і документ, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
- довідка ПФУ про наявний страховий стаж;
- право на доходи та майновий стан, заповнене на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за останні шість календарних місяців.
Матеріальна допомога для осіб, старших за 60 років
Ті, хто досяг пенсійного віку, але не набув права на пенсійну виплату, можуть звернутися за призначенням і отримати розрахунок права на визначення статусу малозабезпеченої сім’ї. Державна соціальна допомога призначається незалежно від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
На призначення державної соціальної допомоги впливають факти придбання цінних товарів на суму понад 50 тисяч гривень, наявність додаткового житла, транспортних засобів, з моменту реєстрації яких не минуло п’ять років. Допомога незаможній сім’ї призначається на шість місяців і далі вимагає оновлення пакета документів кожні півроку.