Калорійність та вплив морепродуктів на організм людини

 

Ще в Стародавній Греції продуктами першої необхідності вважалися риба та інші дари моря: краби, креветки, кальмари, мідії – все, що ми сьогодні називаємо морепродуктами. Прихильність греків до такої їжі, легкої і небагатій калоріями, зате багатою вітамінами, мінералами, поліненасиченими жирними кислотами і іншими корисними речами, багато в чому пояснює їх успіхи у військовій справі, в науці та всіляких мистецтвах – регулярне вживання морепродуктів дійсно робить людей сильними, здоровими і міцними.

Морепродукти дуже смачні, якщо їх правильно зберігати і готувати, і це добре знають жителі багатьох країн світу. Якщо в Азії їх вважали найкращою їжею з незапам’ятних часів, то європейці – іспанці, французи та ін – оцінили їх по достоїнству пізніше, і сьогодні страви з них відносять до найбільш популярним – у багатьох ресторанах Європи вони вважаються елітними.

Про любов японців до морепродуктів теж відомо у всьому світі, і їх висока тривалість життя пов’язується саме з їх кулінарними уподобаннями. Норвежці теж живуть набагато довше, ніж народи інших європейських країн; до речі, морепродукти вони для себе відкрили раніше за інших європейців, так як здавна добували їх в чистих і холодних водах фіордів – Норвегія експортує морепродукти в безліч країн світу.

На жаль, в в нашій країні про користь морепродуктів дізналися набагато пізніше, хоча виходів до моря у нас цілком достатньо, і сьогодні для більшої частини населення, особливо в середній смузі, вони все ж є скоріше екзотичними, ніж звичними і буденними, як у тих же японців. Однак в останні роки здоровим способом життя стало цікавитися все більше людей, і на морепродукти вони теж звертають увагу, тим більше, що їх вживання забезпечує профілактику стресів і нервових захворювань – в наш час це властивість стало одним з найбільш важливих.

Склад і користь морепродуктів

До морепродуктів багато фахівців відносять і рибу: якщо говорити в цілому, це так і є, але ми, в основному, скажімо про молюсків та інших морських мешканців. Їх білки, як і білки риб, засвоюються нашим організмом набагато легше: в м’язах мешканців моря сполучної тканини в кілька разів менше, ніж у м’язах наземних тварин – адже вони влаштовані інакше, та й рухатися у воді їм легко – «накачуватися» їм ні до чого. Щільного жиру, як у тварин суші, у м’ясі морських тварин теж немає, зате в ньому багато білка і ПНЖК – тих самих поліненасичених жирних кислот, які так необхідні дітям і дорослим.

Всі необхідні амінокислоти – їх ще називають незамінними – в морепродуктах теж є: це речовини, що допомагають нам бути здоровими, зміцнюючі імунітет, підтримують нормальний ріст і внормовану вагу, що захищають нас від дратівливості, неврозів, атеросклерозу, анемії і інших захворювань «цивілізованого» світу.

Трохи докладніше про жири, що містяться в морепродуктах. Ці жири – справжні ліки: не випадково риб’ячий жир призначають всім маленьким дітям, щоб вони добре росли і розвивалися, були розумними і активними. В «морських» жирах багато вітаміну D, без якого не засвоюються фосфор і кальцій, а значить, погано формуються хрящі, кістки та інші важливі тканини організму. До речі, свого фосфору в морепродуктах теж багато, і це актуально для тих, хто страждає захворюваннями центральної нервової системи, інтенсивно навчається чи займається розумовою роботою.

Калорійність морепродуктів

Морепродукти захищають нас від накопичення зайвої ваги. Наприклад, якщо порівнювати їх з телятиною, яку багато фахівців з харчування вважають дієтичним м’ясом, то вони виявляться не тільки смачніше (хоча це залежить від смакових уподобань), але і корисніше: калорійність телятини – близько 290 ккал на 100 г, тоді як у кальмарах, креветки і мідіях – всього близько 70-85 ккал, а жирів вони містять від 0,3 до 3 р.

Морепродукти також не даремно називають «їжею для інтелекту», причому це відноситься не тільки до морським тваринам, але і до рослин. Відомо, що вони багаті на йодом, і найдоступнішим його натуральним джерелом можна вважати морську капусту: купити її можна в будь-якому магазині, і коштує вона недорого.

Користь і дефіцит йоду сьогодні активно обговорюються вченими та медиками, а також прихильниками здорового способу життя: медики, наприклад, рекомендують споживати його в складі аптечних препаратів і йодованої солі, але в цій формі організму не так легко засвоїти, а при нестачі йоду людина швидко стомлюється, і його мозок починає «тупити», з працею сприймаючи навіть нескладну інформацію. Таким людям важко навчатися і працювати, і найчастіше страждають від дефіциту йоду підлітки: організм інтенсивно росте, і йому потрібно харчування, а його катастрофічно не вистачає. Для вагітних брак йоду може стати справжньою трагедією: мозок майбутньої дитини може сформуватися не просто недостатньо працездатним, а недорозвиненим, з необоротними змінами, які вже нічим не можна виправити. Так що морська капуста, молюски, ракоподібні й морська риба в харчуванні вагітних мають бути обов’язково, і нічого складного в цьому немає.

Морепродукти багаті також мідь і цинком, які необхідні організму для нормалізації обміну речовин, вироблення гормонів, утворення клітин імунної системи, статевих клітин, переробки білка і інших важливих процесів життєдіяльності.

Важливою властивістю практично всіх морепродуктів є здатність знижувати вплив емоційних перевантажень: не дарма в країнах, розташованих на морському узбережжі, населення відрізняється спокоєм і доброзичливістю, врівноваженістю та оптимізмом – не останню роль тут відіграє раціон харчування.

І звичайно, всіх цікавить вплив морепродуктів на сексуальну активність: з давніх часів вони вважаються сильними афродизіаками – в них багато селену, цинку та інших речовин, що допомагають чоловічому організму виробляти тестостерон.

Шкода морепродуктів

Шкідливими можуть бути морепродукти, які виловлені в екологічно несприятливих водах, а таких місць на Землі сьогодні стає все більше. Крім забруднень, викликаних витоками нафти та скидання промислових і побутових відходів, в океані багато місць, де є радіоактивне випромінювання, а мешканці моря плавають і живуть скрізь.

Купувати краще свіжозловлені або заморожені морепродукти: у консервованих зберігається мало корисного, і до того ж у них часто буває занадто багато харчових добавок; продукти у вакуумних упаковках теж можуть містити хімічні речовини. Заморожені морепродукти, якщо вони були заморожені достатньо свіжими, свої корисні властивості зберігають майже повністю, але багато залежить і від зберігання: якщо продукт зберігався неправильно, його якість може різко погіршитися.

Протипоказань до вживання морепродуктів небагато – в основному це харчова алергія, в тому числі у маленьких дітей і вагітних жінок.

Джерело

 

 

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

thirteen + 3 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh