Авторські статті

Кожному другому українцю в Польщі пропонували працювати менш, ніж за мінімальну заробітну плату — опитування IRC

28 червня 2023 – United for Ukraine у партнерстві з Міжнародним комітетом порятунку (IRC) опублікувала свіже опитування українців, що рятуються від війни у Польщі. Опитування є частиною соціальної кампанії «Знай свої права»

Оскільки війні в Україні не видно кінця, люди, які знайшли притулок в Польщі, повідомляють, що забезпечення сталого джерела доходу залишається однією з їхніх головних проблем сьогодні. Як свідчить нове опитування, 58% респондентам пропонували працювати за плату, меншу ніж мінімальна зарплата в Польщі. 41% респондентів з України, більшість з яких зараз перебувають у Польщі, стверджують, що вони потрапляли в ситуацію, коли роботодавець просив їх працювати без попередньо підписаного контракту. 59% вважають, що через своє громадянство вони заробляють менше, ніж їхні колеги на тій самій посаді або з таким же обсягом роботи.

«86% респондентів опитування IRC визнають, що вони зазнають труднощів, намагаючись знайти роботу в Польщі. Це досить невтішний показник, котрий показує, що міжнародне співтовариство та національні установи повинні збільшити свою підтримку для допомоги людям, які втекли від війни та намагаються відновити своє життя в Польщі, стати впевненими шукачами роботи, — коментує Алан Мозлі, регіональний директор IRC у Польщі. — Підвищувати обізнаність та розширювати можливості біженців на ринку праці шляхом надання інформації про їхні законні права та обов’язки – лише частина справи. Інша – інвестувати в підвищення кваліфікації та заохочення роботодавців працевлаштовувати біженців».

Респонденти називають відсутність достатнього рівня володіння мовою або невизнані диплом чи кваліфікацію як найпоширеніші проблеми під час працевлаштування. Тому вони часто беруться за роботу, яка не відповідає їхнім можливостям. Серед інших проблем називають опис вакансій з неправдивими обіцянками або графік роботи, який відрізняється від узгодженого, як-от нічні зміни, що в поєднанні з відсутністю доступного догляду за дітьми може створити суттєві перешкоди для працевлаштування. Кілька людей також згадали про затримку зарплати.

Вікторія Лєпіна, спеціаліст із забезпечення життєдіяльності IRC, що працює в Центрі інтеграції та підтримки “Крок до праці”, додає:

«Щодня я спілкуюся з нашими клієнтами з України, які шукають роботу. Я бачу наскільки важливо, щоб вони розуміли які вони мають права. Але не менш важливо і те, щоб вони знали, як ці права реалізувати.

Днями я спілкувалася з клієнткою в Центрі, яка в Україні працювала інженером на заводі. Одразу після приїзду вона звернулася до служби зайнятості, щоб отримати допомогу у працевлаштуванні. Їй запропонували фізичну працю, занадто важку для неї. Цілий день їй доводилося носити важкі речі. Їй довелося звільнитися через стан здоров’я та ненормований робочий день. Вона звернулась до центру “Крок до праці”, щоб дізнатися більше, отримати підтримку та відновити впевненість в собі. Навчання психосоціальним навичкам, уроки польської мови та юридичні тренінги допомагають їй це зробити, щоб отримати можливість на краще майбутнє».

Кампанія IRC «Знай свої права» має на меті підвищити обізнаність українських біженців у Польщі про права працівників, поінформувати їх про специфіку польського ринку праці, зміцнити їхню впевненість під час пошуку роботи та сприяти працевлаштуванню. Вона вже охопила понад 300 тисяч людей.

Кампанія надає важливу інформацію про те, де шукати послуги, які види контрактів існують у Польщі, про зобов’язання роботодавця, а також корисні ресурси та контакти для отримання додаткової інформації чи юридичної допомоги від партнерів, з якими співпрацює IRC. Кількість українських та польських лідерів громадської думки, які долучилися до проєкту, свідчить про те, наскільки важливою є ця тема для української громади. IRC співпрацює з YouTube-програмою «Призма Пофігізма», котра має кілька тисяч переглядів інтерв’ю з юристом Юліаном Гоффманом, психологом Златою Громовою та консультантом з питань праці Мартою Колесницькою, а також з такими впливовими людьми, як аташа Калініна чи Аревік Арзуманова та топовими українськими ЗМІ: delo.ua, bit.ua та New Voice (nv.ua).

Примітки для редакторів:

  • Опитування було опубліковано на каналах United for Ukraine 26-27 травня 2023. Анкета містила п’ять закритих питань і три відкритих.
  • В опитуванні взяло участь 800 осіб. 58% респондентів назвали країною поточного перебування Польщу, 28% – Україну, 14% – інші країни.
  • Центр підтримки та інтеграції «Крок до праці» для біженців з України, а також для всіх, хто намагається знайти стабільну роботу, відкрив у Познані та Катовіце Фонд «Інновації та знання» у партнерстві з IRC. Центр пропонує різноманітні послуги для біженців з України, серед яких: курси польської мови, професійне навчання, юридична допомога, пошук роботи та інші. Все це має забезпечити підтримку в інтеграції тих, хто був змушений тікати від війни.

IRC запровадив програму екстреного реагування на війну в Україні в лютому 2022 року, працюючи як самостійно, так і разом з місцевими партнерами, щоб допомогти тим, хто найбільше цього потребує. У Польщі ми надаємо грошову допомогу найбільш вразливим родинам, покращуючи доступ до правової допомоги та надаючи різноманітні індивідуальні послуги захисту, в тому числі безпечні місця для жінок і дітей. 

Реагуючи на всі аспекти кризи, ми працюємо в Україні та Молдові, а також проводимо заходи для українських біженців у Румунії, Угорщині, Словаччині, Чехії та Болгарії, а також у Німеччині, Італії, Греції та Великобританії.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України