Коротка історія Католицької Церкви в Ірландії

21 серпня в Ірландії розпочалася ІХ Всесвітня зустріч сімей. Уже незабаром до її учасників приєднається Папа Франциск – його Апостольська подорож триватиме з 25 до 27 серпня. Його Святість прибуде до країни у складний для тутешніх католиків час: навесні 2018 року більшість ірландців підтримала на референдумі легалізацію абортів. Тепер язик не повертається називати Ірландію одною з найбільш католицьких країн світу, якою вона була ще донедавна. Як формувалася Католицька Церква в Ірландії та через які злети й падіння їй довелося пройти, читайте в нашому огляді. Поява християнства на острові

Христианізація Ірландії нерозривно пов’язана з місіонерською діяльністю святого Патріка (373–463), якого й сьогодні вважають покровителем країни. Треба сказати, що століттями віддана Риму Католицька Церква в Ірландії уже від початків виявляла бунтарський дух.

Святий Патрік

Ранню Церкву тут іменували кельтською, а її поділ мав не дієцезіальну, а кланову основу. Вождь клану призначав єпископа, а що про це думають у Римі, нікого не цікавило; крім того, посада єпископа була спадкова, на неї мали монополію певні роди. Духовенство платило податки у скарбницю лідера свого клану, а той уже вирішував, чи дістанеться щось із них Римові. Священники здебільшого були віддані радше традиціям свого клану, ніж ученню Церкви. Монастирі самі обирали абатів, а традиційного на той час для Європи статуту св. Бенедикта Нурсійського (480–547) майже ніхто не дотримувався. Саме від кельтської Церкви до нас дійшов кельтський хрест як символ християнського віри, а не язичництва.

Кінець кельтської Церкви

Зникнення кельтської Церкви та затвердження на її місті традиційного католицизму тісно пов’язані з приходом до Ірландії англійських загарбників. 1152 року відбувся Келльський Синод, який ухвалив низку важливих постанов: визнання влади Папи над Церквою в Ірландії; сплата обов’язкової десятини на користь Риму; целібат для священників; заборона дошлюбних статевих стосунків; звільнення духовенства від сплати податків; затвердження дієцезіального поділу. Проте більшість духовенства дотримувалася старих порядків.

Це дало привід англійському королю Генріхові ІІ Плантагенету (1154–1189) через три роки після Келльського Синоду просити в Папи Адріана IV (1154–1159) дозволу увійти військом до Ірландії нібито для упокорення «бунтівної» Церкви. Неймовірний збіг обставин: Адріан IV – це якраз той єдиний в історії папства Понтифік-англієць. І, мабуть, не треба уточнювати його відповіді на праведний порив побожного короля Англії.

Папа Римський Адріан IV (1115-1159)

Перший повномасштабний напад англійського воїнства відбувся 1161 року, і Католицька Церква активно йому сприяла. Попри те, що представники дворянства й духовенства поспішили присягнути на вірність королю, більша частина острова не була підкорена, а наступний похід, який очолив син Генріха Йоан, узагалі завершився розгромом англійських військ.

Утім, Католицькій Церкві зрештою судилося стати не агресором, а однією з головних рушійних сил боротьби за незалежність Ірландії.

Католицька Церква в боротьбі за свободу Ірландії

1534 року англійський парламент ухвалив «Акт про супрематію», за яким главою Церкви Англії проголошено короля Генріха VIII. Так зароджується одне з відгалужень протестантизму – англіканство.

Відтоді католицька віра стає ознакою національної ідентичності ірландців на противагу загарбникам-протестантам. Військові експедиції проти Ірландії провадили монархи Генріх VIII, Єлизавета І, Яків І, але справжнього лиха католики Ірландії зазнали 1649 року, коли до країни вдерлася армія Олівера Кромвеля, лорда-протектора Англійської республіки. Фанатичний протестант Кромвель усім серцем ненавидів Католицьку Церкву і втопив країну в крові. Одна з найтрагічніших сторінок цієї історії – здобуття міста Дроеда: більшість населення було вбито, католицьких священиків порізали на шматки.

Після Кромвелевого завоювання Ірландії католики стали тут людьми другого сорту. Їхнє становище не покращилося і з поверненням до Англії монархії. Католикам було заборонено обирати чи бути обраними до парламенту, відкривати школи, видавати та продавати друковану продукцію й публічно демонструвати своє віросповідання.

У цей тяжкий час символом опору ірландців став ірландський розарій: 10-12 зернин, не з’єднаних у коло, з хрестом на одному кінці й кільцем, щоб одягти на палець, на іншому. Такий розарій було зручно ховати в рукаві, коли наближалися військові або поліція.

Ірландський розарій

У першій половині ХХ століття в Ірландії розпочалося збройне повстання, основною рушійною силою якого стала Ірландська республіканська армія. Католицькі священники активно сприяли борцям за незалежність: були капеланами в бойових загонах, переховували поранених і зброю. Також Католицька Церква була посередником під час мирних переговорів.

Сьогодення Католицької Церкви в Ірландії

1949 року Ірландія стала незалежною країною. У складі Великої Британії зашилася лише Північна Ірландія, де домінували протестанти.

Протягом кількох століть Католицька Церква боролася за виживання під тиском протестантів, щоб згодом повільно, крок за кроком, втрачати популярність у вільній Ірландії. 1972 року з Конституції країни було прибрано пункт про привілейований статус католицької Церкви як гаранта віри, яку сповідує більшість ірландців.

1995 року, за підсумками всенародного референдуму, в Ірландії офіційно було дозволено розлучення. За постановою референдуму 2015 року шлюбом визнано союз двох людей, хоч би якої вони були статі. І, як уже було згадано, у травні 2018 року референдум схвалив аборти.

Ірландія зберегла зовнішні риси однієї з найбільш католицьких країн світу – але храми в неділю здебільшого порожні. Спомин святого Патріка перетворився на день всезагальної пиятики. Як не парадоксально, найвідданіші католики зараз мешкають у Північній Ірландії, намагаючись зберегти ідентичність серед протестантської більшості.

Кельтський хрест із дерев біля міста Донегол

Чи зможе візит Папи Франциска вплинути на цю тривожну тенденцію? Будемо молитися у цих намірах.

Павло Зінченко

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

11 + 15 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh