Конгрес США готує удар по рублю і бюджету Росії

Конгрес США готує удар по рублю і бюджету Росії

У Конгресі США на розгляд внесений законопроект про нові санкції проти Росії, який радикально посилить діючий санкційний режим. Його текст розміщено в єдиній базі документів нижньої палати американського парламенту.

Акт “Про протидію російської агресії 2017”

, підготовлений групою конгресменів і внесений 28 березня республіканцем Олександром Муні задуманий як відповідь на “втручання” Росії в хід президентських виборів у Штатах, “невиконання” Москвою Мінських угод по Україні, а також “незаконне анексію Криму, Південної Осетії і Абхазії.

Ви можете прочитати про Росію без масок – відверті фото.

Законопроект передбачає санкції проти фізичних та юридичних осіб, які інвестують в російську галузь видобутку вуглеводнів понад 20 млн доларів, фактично забороняючи великі вкладення в цінні папери всіх російських нафтогазових компаній (не тільки державних).

Під санкції також потраплять інвестори, які вкладуть будь-яку суму на будівництво Росією трубопроводів вартістю більше 1 млн доларів. Таким чином, новий пакет обмежень повністю перекриє фінансування всіх проектів “Газпрому” – від “Північного потоку -2” до “Сили Сибіру”, – будівництво яких монополія розраховувала оплатити за рахунок залучення 15 млрд доларів боргу.

Нарешті, під санкції потраплять фізособи, банки і компанії, що купують державні облігації Росії. На такі операції, згідно з проектом, буде накладена повна заборона незалежно від суми інвестицій.

Нагадаємо, попередні санкційні пакети поширювалися на російські держкомпанії і держбанки, але купувати боргові папери уряду РФ не забороняли.

Іноземні банки активно користувалися цим. Нерезиденти, за даними ЦБ РФ, в 2016 році придбали облігацій федерального позики на 434 млрд рублів, забезпечивши 88% суми, яку Мінфін залучив на ринку для покриття дефіциту бюджету (494 млрд рублів).

Законопроект вводить повну заборону на таку практику. Причому санкції за його порушення пропонується вводити не тільки проти компаній і громадян США, але і проти осіб з третіх країн.

Хоча санкції не анулюють вже зроблені інвестиції, ризик полягає в тому, що потоки від нерезидентів розгорнуться назад, і почнеться розпродаж, говорить головний економіст ING по Росії та СНД Дмитро Польовий.

Як росіяни копіюють музичні хіти – відео та фото.

Всього на руках у іноземців борги уряду РФ майже на 1,6 трлн рублів, або 28,1% ринку, за даними ЦБ. Втім, ця цифра враховує неліквідні випуски – у середньо – і довгострокових паперів, які торгуються на біржі, нерезиденти володіють 70% ринку, говорить директор по роботі з борговими інструментами КК «Альфа-капітал» Євген Кочемазов.

Втеча іноземців з російського держборгу обрушить котирування ОФЗ, підвищить вартість запозичень для уряду Росії. А крім того, призведе до різкого знецінення рубля. “Курс в останні кілька місяців зростав саме завдяки зусиллям закордонних гравців, які конвертували валюту для інвестування в російські активи”, – пояснює аналітик eToro в Росії та СНД Михайло Мащенко.

Мова йде про операції carry-trade, нагадує завідувач відділом міжнародних ринків капіталу Інституту світової економіки і міжнародних відносин РАН Яків Міркін: “долари/євро вкладаються в рублі під високий відсоток, стабільний або навіть зміцнюється рубль дає можливість їх вивести через деякий час назад, отримавши дуже високу за світовими мірками валютний прибуток”.

Проблема в тому, що при виході іноземців істотний попит на валюту буде пред’явлений практично одномоментно. У цій ситуації уникнути швидкого знецінення рубля навряд чи буде можливо”, – попереджають експерти Вищої школи економіки на чолі з Наталією Акиндиновой.

Фактично повториться сценарій вибуховою девальвації 1998-го, 2008-го і 2014 років, уточнює Міркін.

“Якщо законопроект буде схвалений, це цілком може призвести до повторення ситуації початку 2016 року, коли курс рубля і фінансова система в цілому виявилися в стані нокдауну, – вважає Мащенко. – Заборона на придбання боргових зобов’язань РФ підірве і без того крихку стан справ в економіці: іноземні інвестиції життєво необхідні країні для існування і подальших спроб розвитку та виконання соціальних зобов’язань”.

Поки нові санкції існують у вигляді законопроекту – його повинні схвалити 8 комітетів конгресу, тільки після цього він надійде на голосування. Втім, ще один виток ескалації і без того кризових відносин з США навколо Сирії збільшує шанси на розширення санкцій, хоча поки ринок не вірить в такий сценарій, зазначає в огляді Райффайзенбанк.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

nineteen − 18 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh