Авторські статтіПолітика

Конгрес США готує удар по рублю і бюджету Росії

Конгрес США готує удар по рублю і бюджету Росії
Конгрес США готує удар по рублю і бюджету Росії

У Конгресі США на розгляд внесений законопроект про нові санкції проти Росії, який радикально посилить діючий санкційний режим. Його текст розміщено в єдиній базі документів нижньої палати американського парламенту.

Акт “Про протидію російської агресії 2017”

, підготовлений групою конгресменів і внесений 28 березня республіканцем Олександром Муні задуманий як відповідь на “втручання” Росії в хід президентських виборів у Штатах, “невиконання” Москвою Мінських угод по Україні, а також “незаконне анексію Криму, Південної Осетії і Абхазії.

Ви можете прочитати про Росію без масок – відверті фото.

Законопроект передбачає санкції проти фізичних та юридичних осіб, які інвестують в російську галузь видобутку вуглеводнів понад 20 млн доларів, фактично забороняючи великі вкладення в цінні папери всіх російських нафтогазових компаній (не тільки державних).

Під санкції також потраплять інвестори, які вкладуть будь-яку суму на будівництво Росією трубопроводів вартістю більше 1 млн доларів. Таким чином, новий пакет обмежень повністю перекриє фінансування всіх проектів “Газпрому” – від “Північного потоку -2” до “Сили Сибіру”, – будівництво яких монополія розраховувала оплатити за рахунок залучення 15 млрд доларів боргу.

Нарешті, під санкції потраплять фізособи, банки і компанії, що купують державні облігації Росії. На такі операції, згідно з проектом, буде накладена повна заборона незалежно від суми інвестицій.

Нагадаємо, попередні санкційні пакети поширювалися на російські держкомпанії і держбанки, але купувати боргові папери уряду РФ не забороняли.

Іноземні банки активно користувалися цим. Нерезиденти, за даними ЦБ РФ, в 2016 році придбали облігацій федерального позики на 434 млрд рублів, забезпечивши 88% суми, яку Мінфін залучив на ринку для покриття дефіциту бюджету (494 млрд рублів).

Законопроект вводить повну заборону на таку практику. Причому санкції за його порушення пропонується вводити не тільки проти компаній і громадян США, але і проти осіб з третіх країн.

Хоча санкції не анулюють вже зроблені інвестиції, ризик полягає в тому, що потоки від нерезидентів розгорнуться назад, і почнеться розпродаж, говорить головний економіст ING по Росії та СНД Дмитро Польовий.

Як росіяни копіюють музичні хіти – відео та фото.

Всього на руках у іноземців борги уряду РФ майже на 1,6 трлн рублів, або 28,1% ринку, за даними ЦБ. Втім, ця цифра враховує неліквідні випуски – у середньо – і довгострокових паперів, які торгуються на біржі, нерезиденти володіють 70% ринку, говорить директор по роботі з борговими інструментами КК «Альфа-капітал» Євген Кочемазов.

Втеча іноземців з російського держборгу обрушить котирування ОФЗ, підвищить вартість запозичень для уряду Росії. А крім того, призведе до різкого знецінення рубля. “Курс в останні кілька місяців зростав саме завдяки зусиллям закордонних гравців, які конвертували валюту для інвестування в російські активи”, – пояснює аналітик eToro в Росії та СНД Михайло Мащенко.

Мова йде про операції carry-trade, нагадує завідувач відділом міжнародних ринків капіталу Інституту світової економіки і міжнародних відносин РАН Яків Міркін: “долари/євро вкладаються в рублі під високий відсоток, стабільний або навіть зміцнюється рубль дає можливість їх вивести через деякий час назад, отримавши дуже високу за світовими мірками валютний прибуток”.

Проблема в тому, що при виході іноземців істотний попит на валюту буде пред’явлений практично одномоментно. У цій ситуації уникнути швидкого знецінення рубля навряд чи буде можливо”, – попереджають експерти Вищої школи економіки на чолі з Наталією Акиндиновой.

Фактично повториться сценарій вибуховою девальвації 1998-го, 2008-го і 2014 років, уточнює Міркін.

“Якщо законопроект буде схвалений, це цілком може призвести до повторення ситуації початку 2016 року, коли курс рубля і фінансова система в цілому виявилися в стані нокдауну, – вважає Мащенко. – Заборона на придбання боргових зобов’язань РФ підірве і без того крихку стан справ в економіці: іноземні інвестиції життєво необхідні країні для існування і подальших спроб розвитку та виконання соціальних зобов’язань”.

Поки нові санкції існують у вигляді законопроекту – його повинні схвалити 8 комітетів конгресу, тільки після цього він надійде на голосування. Втім, ще один виток ескалації і без того кризових відносин з США навколо Сирії збільшує шанси на розширення санкцій, хоча поки ринок не вірить в такий сценарій, зазначає в огляді Райффайзенбанк.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

15 − one =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.