З 2024 року в новобудовах Австрії буде заборонено встановлення систем газового опалення, але обов’язкової заміни опалення не буде. Існує також угода щодо запровадження субсидування витрат на електроенергію.
На обидва заходи виділено шість мільярдів євро. Щоб спростити фінансування фотоелектричних систем, податок з продажу буде припинено на два роки.
“Це хороший день для енергетичного переходу, щоб відмовитися від викопного палива і взяти до уваги економічний розвиток у важкі часи”, – сказав канцлер Карл Нехаммер. Віце-канцлер Вернер Коглер (Зелені) додав: «Ми хочемо вирішити дві проблеми за допомогою пакету заходів: ще швидше та ефективніше просувати екологічно необхідний енергетичний перехід, боротися зі спадом у будівельній галузі».
Також на 2024 та 2025 роки заплановано призупинення податку з продажу для фотоелектричних систем. За даними уряду, призупинення податку з продажу на фотоелектричні системи коштуватиме бюджету 650 мільйонів євро.
На відміну від того, що спочатку планувалося у Законі про відновлювані джерела тепла (EWG), не буде жодних зобов’язань щодо заміни систем опалення у існуючих будівлях. Однак, необхідно забезпечити стимули шляхом збільшення субсидій на поетапну відмову від систем газового опалення. Один мільярд євро буде виділено на заміну котлів та реконструкцію системи опалення. Витрати всім, хто замінює свою стару систему опалення, буде відшкодовано в середньому на три чверті.
За день до виступу міністра фінансів бюджету керівництво уряду оголосило про угоду про введення субсидування витрат на електроенергію для компаній. Субсидія вартості енергії, затверджена наприкінці минулого року, має допомогти компаніям пом’якшити високі витрати на електроенергію. Однак поки що реалізація фінансування на суму до 150 мільйонів євро зупинилася. Нещодавно «Зелені» виступили проти цього. Вони побоюються, що компанії буде перефінансовано, що може ще більше посилити інфляцію.
Прийом заявок розпочнеться 9 листопада. Оскільки попередня реєстрація розпочалася вчора, вже реєструвалися близько 7 000 компаній. «На тлі інфляції і гальмування цін на газ і електроенергію, що триває, необхідно забезпечити конкурентоспроможність австрійських компаній», — сказав політик.
Реакція на заходи, подані федеральним урядом сьогодні вдень, була неоднозначною. У той час як Асоціація промисловців (IV) вважає успішним пакет економічних стимулів, а Торгова палата (WKÖ) вихваляє прийняте субсидування витрат на електроенергію II, критика виходить, зокрема, від SPÖ, FPÖ, NEOS та Австрійської конфедерації профспілок (ÖGB), для якої ці заходи недостатні.
З погляду соціал-демократів це не пакет економічних стимулів, а просто «мішанина» з різних статей бюджету. Вони бачать мінімальний компроміс, коли справа стосується заходів в енергетичному секторі. Для FPÖ «передбачуваний пакет економічних стимулів» є «комунікативним обманом», що призводить лише до втрати податків. NEOS не згоден з тим, що уряд витрачає гроші на вирішення існуючих проблем і що одного фінансування недостатньо для енергетичного переходу.
Екологічні організації Greenpeace, Global 2000 та Fridays For Future також не погодилися із заходами в енергетичному секторі, заявивши, що вимоги недостатньо амбітні, і розкритикувавши невдачі у відмові від газу.
Асоціація готельєрів ÖHV також розкритикувала субсидію на електроенергію, оскільки з неї виключено значну частину готельного бізнесу.