Морська охорона Держприкордонслужби розвивається і реформується, готується прийняти на озброєння новітні кораблі за спільним українсько-французьким проєктом, тому існує потреба у кваліфікованих командирах кораблів.
Цього року вперше на базі Навчального центру Морської охорони проведено курси підвищення кваліфікації саме для командирів кораблів. Для цього традиційні курси підвищення кваліфікації командирів катерів трансформовано у нову програму курсу підвищення кваліфікації «Підготовка командирів кораблів (катерів 1 рангу) Морської охорони». Вона розроблена старшим викладачем циклу підготовки фахівців Морської охорони Навчального центру Анатолієм Ніколаєнком.
Відтепер в Навчальному центрі Морської охорони можуть підвищувати свій професійний рівень фахівці корабельно-катерного складу, які обіймають посади командирів кораблів, помічників командирів кораблів, катерів Морської охорони.
Програма розрахована на 60 годин, більшість часу відведено для вдосконалення навичок управління кораблем, тактичного маневрування.
Одна з основних тем – «Управління кораблем», зокрема швартування судна, постановки на якір, управління кораблем в різних умовах, поглиблене вивчення міжнародних правил запобігання зіткнення суден та багато інших тонкощів морської справи.
Також командирська кваліфікація потребує бездоганних знань порядку використання зброї та технічних засобів корабля, тактики прикордонної служби, провадження у справах про адміністративне правопорушення та інших питань. Загалом 19 спеціалізованих морських та 6 загальновійськових дисциплін пройдено слухачами за два тижні.
Навчальний матеріал відпрацьований з урахуванням наявного досвіду військовослужбовців – усі вони не менше 5 років проходять службу в корабельно-катерному складі Морської охорони.
Багато уваги приділено практичним заняттям. Наприклад, під час проведення такого заняття з «Тактичного маневрування» завдання виконуються слухачами як на морській навігаційній мапі, так і на маневровому планшеті. Він дозволяє в найкоротший термін визначити чи існує загроза зіткнення, а також провести розрахунки для відведення судна на безпечну дистанцію.
За результатами навчання, перші 9 слухачів командирських курсів з Одеського, Маріупольського та Ізмаїльського загонів Морської охорони склали іспити та отримали відповідні свідоцтва. В подальшому фахівці, які показали найкращі кваліфікаційні результати, в пріоритетному порядку розглядатимуться на посади командирів кораблів.