Дерматолог — це спеціаліст, який лікує захворювання шкіри та її похідних (волосся та нігтів). Він також діагностує хвороби, які опосередковано впливають на стан цього найбільшого людського органу, який захищає наш організм від різних негативних впливів навколишнього середовища. Більш вузькими спеціалістами є дерматовенеролог і дерматоонколог. Сьогодні розкажемо, коли потрібно звернутися до таких лікарів, щоб не пропустити небезпечних для здоров’я проявів та запобігти ускладненням.
Тривожні симптоми: коли потрібна допомога дерматолога
На жаль, ситуація сьогодні така, що кожен шостий пацієнт, який звертається до сімейного лікаря, має проблеми зі шкірою. Вони викликають суттєвий фізичний і психологічний дискомфорт, знижують якість життя. У таких випадках назначається консультація дерматолога. Приводом для візиту до цього лікаря повинні стати такі прояви:
- папіломи, бородавки та родимки;
- гнійники, плями, висипання;
- погане загоєння ран;
- сухість, утворення дрібних тріщин, лущення шкіри;
- свербіж, який не проходить довгий час або супроводжується появою висипання та почервоніння після розчухування;
- лупа, випадання волосся, кірки на шкірі голови;
- витончення нігтьових пластин, їхнє відшарування, деформація та зміна кольору.
Одним із найнебезпечніших захворювань вважається меланома — рак шкіри. Хвороба швидко розвивається (метастазує в інші органи) та погано піддається лікуванню на пізніх стадіях. Тому уважно необхідно слідкувати за станом родимок. Зміна їхніх розмірів, кольору, асиметрія, поява дискомфортних відчуттів, кровоточивість повинні викликати занепокоєння. Родимки потрібно періодично оглядати (у середньому раз на рік).
Варто врахувати, що будь-які зміни на шкірі, навіть незначні, можуть свідчити про серйозні порушення функцій сечовидільної, репродуктивної, гормональної та серцево-судинної систем. Крім того, іноді вони вказують на проблеми з органами ШКТ.
Чому виникають шкірні захворювання
Спричинити проблеми зі здоров’ям шкіри можуть різні фактори. Так, негативні прояви спостерігаються на фоні ослаблення імунної системи, поганої спадковості, недотримання правил особистої гігієни. Серед інших причин варто виділити:
- дефіцит вітамінів в організмі;
- порушення функцій інших органів і систем;
- неправильний обмін речовин;
- наявність хронічних вогнищ інфекції.
Негативно на стані шкіри позначається вплив механічних та хімічних факторів, сонячної радіації. Часто у пацієнтів, які страждають шкірними захворюваннями, згодом виявляють в організмі внутрішні алергени, зокрема глисти та продукти їхньої життєдіяльності, грибкові культури.
Прийом у дерматолога: що потрібно знати
Чим швидше пацієнт звернеться до лікаря, тим легшим та ефективнішим буде лікування. Своєчасна допомога дозволить запобігти ускладненням і незворотним змінам в організмі. Щоб дерматолог зміг правильно оцінити клінічну картину, треба дотримуватись певних правил:
- при проблемах з волосистою частиною шкіри голови — не мити її за 1–2 дні до візиту в медичний центр, в день прийому не користуватися масками, засобами для укладання волосся та ін.;
- при висипанні на обличчі — не умиватися гелями, не наносити креми й декоративну косметику;
- при проблемах зі шкірою тіла — не приймати душ за добу до огляду або хоча б не використовувати мило, гель, не наносити лосьйони тощо;
- при підозрі на грибок нігтів — не покривати їх лаком, мазями й не стригти коротко, щоб при необхідності дерматолог міг взяти частинку на аналіз.
На прийомі лікар збере анамнез, проведе візуальний огляд. Можуть також знадобитися лабораторні та мікроскопічні дослідження крові, волосся, зіскрібка шкіри. У деяких випадках застосовують такі методи діагностики, як дерматоскопія, діаскопія, шкірні алергічні тести.