Бізнесмен Костянтин “Жеваго” планує оскаржити націоналізацію “Кременчуцького автомобільного заводу” одразу у Верховному суді.
Про це Жеваго розповів в інтерв’ю Forbes Ukraine.
“Процедура дозволяє йти з позовом одразу до Верховного Суду. Готуємо. Діятимемо в рамках законодавства і сподіваємося на думку керівників держави, які все ж таки подивляться і скажуть, що коли люди готові давати продукцію під гарантію, краще нехай вони роблять”, – сказав Жеваго.
Він зауважив, що перед націоналізацією підприємства держава майже не закуповувала автомобілів компанії, натомість віддаючи перевагу дорожчим вантажівкам чеської компанії Tatra. Крім цього за словами бізнесмена в міноборони відмовлялися оплачувати вантажівки, котрі “АвтоКрАЗ” вже зібрав для ЗСУ.
“У 2022 році Збройні сили не придбали у нас жодного автомобіля. Перед цим придбали п’ять автомобілів без попередньої оплати. Ще п’ять відмовилися купувати та продали їх зі збитками для підприємства вже після націоналізації у січні 2023-го. Після націоналізації у листопаді до березня заробітна плата не виплачувалася, бо не було жодного замовлення. Держава нам відмовлялася платити 4,5 млн грн за автомобіль, сьогодні ж для себе уклала з “КрАЗом” контракт на ті ж автомобілі вже по 5,6 млн грн за авто”, – зазначив Жеваго.
Зазначимо, що згідно із загальнодоступною інформацією “АвтоКрАЗ” мав проблеми із своєчасним виконанням контрактів та якістю техніки.
Проти націоналізації виступили і акціонери “АвтоКрАЗ”. Вони звернулися з відкритим листом до послів країн Великої сімки з метою привернення уваги до факту, на думку акціонерів, незаконного відчуження (фактичної експропріації) їх підприємства на користь держави.
“Акціонери ПрАТ “АвтоКрАЗ” не розуміють, на якій підставі та, головне, з якою метою забрали (експропріювали) їхню власність і чим керувався уряд при прийнятті такого неефективного та некомпетентного рішення. Адже для того, щоб завод працював на користь держави, не потрібно відбирати акції. Все, що потрібно – це розмістити державні замовлення на необхідну продукцію, забезпечити необхідне фінансування при відповідних гарантіях та дати можливість працювати фахівцям ПрАТ “АвтоКрАЗ” – людям, які не будуть експериментувати з виробництвом у такий важкий для країни час, а добре знають свою справу і докладуть усіх зусиль задля перемоги”, – йдеться у листі.
Акціонери підприємства також звернули увагу, що на вантажівках “АвтоКрАЗ” базуються українські розробки, наводячи у приклад береговий протикорабельний ракетний комплекс “Нептун” та самохідну артилерійську установку “Богдана”. Тут варто зазначити, що серійний ракетний комплекс було перенесено на чеське шасі “Tatra”. Скоріше за все заміна платформи спіткала і серійну версію “Богдани”.
-
- Дослідна пускова установка УСПУ-360 “Нептун” УСПУ-360 на шасі КрАЗ-7634НЕ
-
- Серійна пускова установка УСПУ-360 “Нептун” на шасі Tatra T 815 8х8 на зимових випробуваннях у січні 2022 року. Фото: Defense Express
-
- Прототип САУ “Богдана” на шасі КрАЗ-63221 під час повномасштабної російсько-української війни. Фото: Сергій Пашинський
- Виробництво нової версії САУ 2С22 “Богдана”, травень 2023 року. Фото: Фашик Донецький
Так само як і Жеваго, акціонери ПрАТ “АвтоКрАЗ” поскаржилися на відсутність замовлень у 2022 році. Додатково вони нарікнули на закупівлю у попередні роки Міністерством оборони України білоруських вантажівок “МАЗ” та згаданих нами вище чеських “Tatra”.
-
- Лазне-пральні комплекси для ЗСУ на базі вантажівок “МАЗ”. Фото: АрміяInform
-
- Вантажівка Богдан-5316. Фото пресслужби корпорації “Богдан”
- Пара українських РСЗВ «Буревій» на шасі «Tatra». Стоп-кадр з відео від https://t.me/NMFTE
На думку власників акцій саме відсутність державного замовлення та неможливість виконувати роботу для іноземних партнерів поставили ПрАТ “АвтоКрАЗ” в тяжке фінансове становище. Зазначимо, що згідно з інформацією з відкритих джерел підприємство неодноразово провалювало державне оборонне замовлення.
“Акціонери АвтоКрАЗу налякані, що аматорські, некомпетентні та непрофесійні призначення від імені держави призведуть до повного знищення їхньої власності як це сталося з багатьма державними підприємствами за 30 років незалежності України та останній час”, – стверджують у зверненні акціонери.
Кременчуцький автомобільний завод (на даний час — Приватне акціонерне товариство «АвтоКрАЗ») — український виробник великовантажних автомобілів. Програма холдингу складається з двох і тривісних самоскидів, бортових автомобілів, сідельних тягачів, лісовозів, шасі під установку спеціального устаткування, а також декількох моделей причіпної техніки. “Автомобілі КрАЗ” експлуатуються в 57 країнах світу.
Повнопривідні сідельні тягачі КрАЗ-6510ТЕ. Стоп-кадр з відео «Кременчуцька газета»
Нагадаємо, 7 листопада 2023 року за рішенням Ради Національної безпеки та оборони активи компаній “Укрнафта”, ПАТ “Укртатнафта”, АТ “Мотор Січ”, ПрАТ “АвтоКрАЗ” та ПрАТ “Запоріжтрансформатор” передали в управління Міністерства оборони.
Пізніше заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма на форумі у Давосі повідомив, що “АвтоКрАЗ” націоналізували через те, що власники зупинили завод, а до цього протягом 10 років або не виробляли військових вантажівок, або виробляли їх в обсязі кількох десятків, тоді як українська армія – це 40 тис. вантажівок.