Авторські статтіТехно

Китай цього року може показати роботу двигуна своєї надважкої ракети-носія

За останнє десятиліття Китай показує небувале зростання в усіх галузях своєї промисловості. Наука, автомобілі, гаджети, комп’ютери. Не відстає і космос. Тільки за останні роки Китайське національне космічне управління (CNSA) серйозно розширило асортимент своєї серії ракет-носіїв «Чанчжен», запустив космічну станцію «Тяньгун-1», а також активно розвиває свою місячно-дослідну програму «Чане». І на цьому Піднебесна зупинятися не збирається.

Дивлячись у майбутнє, Китайський уряд дав згоду на розробку нових класів важких ракет-носіїв, які в перспективі будуть використовуватися для ще більш амбітних космічних місій. Мова йде, наприклад, про «Чанчжен-9» — нової триступеневої ракети-носія надважкого класу, за допомогою якої можна буде проводити пілотовані місії до Місяця. Згідно з останніми даними з різних ЗМІ, Китай дуже хоче провести демонстрацію роботи двигуна цієї ракети і планує це здійснити вже в цьому році.

Мова, як вказують джерела, йде саме про основний двигун першого ступеня ракети-носія «Чанчжен-9». Згідно заявам китайської Академії аерокосмічної техніки двигунобудування (AAPT), що є частиною Китайської космічної корпорації (CASC), а також людей, відповідальних за розробку, дані двигуни будуть здатні створювати від 3500 до 4000 тонн тяги.

У AAPT також зазначили, що робота над двигунами другого і третього ступеня, які будуть здатні створювати тягу приблизно 200 і 25 тонн відповідно, теж проводиться. Якщо відштовхуватися від цих цифр, то виходить, що це буде найпотужніша китайська ракета. Вона стане приблизно в 6 разів потужнішою ракети-носія «Чанчжен-5» і, цілком можливо, навіть ракети-носія «Сатурн-5», яка використовувалась в рамках космічної програми «Аполлон».

Двигуни «Сатурн-5» були здатні генерувати приблизно 3400 тонн тяги. Ракета могла виводити на низьку навколоземну орбіту до 140 тонн корисного навантаження або 48 тонн на місячну орбіту. Та ж «Чанчжен-9», якщо вірити зробленим заявам, буде здатна виводити до 140 тонн на низьку навколоземну орбіту і не менше 50 тонн на місячну.

Зі слів Чі Хона, голови Китайської академії розробок технологій ракетоносіїв (підрозділ CASC, що відповідає за розробку і виробництво більшості китайських ракет-носіїв), для основного двигуна також побудований новий величезний турбонасосний агрегат, оскільки новий двигун буде в чотири рази потужніший найпотужнішого на даний момент китайського ракетного двигуна YF-100, здатного генерувати 120 тонн тяги.

Повні технічні характеристики китайської ракети-носія надважкого класу поки невідомі, однак китайське новинне агентство China News Service повідомляє, що її діаметр буде становити 10 метрів. Згідно заяві, зробленій Чі Хоном, двигун першого ступеня, що працює на гасово-кисневій суміші, зможе генерувати 480 тонн тяги (проти 680 тонн у двигуна F-1, що використався в «Сатурн-5»). У свою чергу, другий і третій ступінь будуть комплектуватися двигунами на суміші з рідкого водню і рідкого кисню.

Цілком можливо, що демонстрація роботи двигуна ракети буде проведена вже в цьому році. Якщо проект виявиться успішним, «Чанчжен-9» займе місце серед інших ракет-носіїв надважкого класу. Зараз єдиною активною ракетою-носієм даного класу є Falcon Heavy від компанії SpaceX. Проте зовсім скоро до неї може приєднатися Space Launch System (NASA), а потім і BFR від SpaceX.

Крім можливої демонстрації технології двигуна ракети «Чанчжен-9» у китайського космічного агентства заплановано на цей рік багато інших амбітних завдань. У їх переліку — 35 космічних запусків ракет серії «Чанчжен», 14 з яких припадуть на ракети-носії «Чанчжен-3А», а 6 – на ракети-носії «Чанчжен-3C». Більшість цих місій буде пов’язано з виведенням супутників навігаційної системи «Бейдоу». Крім того, запланований запуск місячного посадкового модуля «Чане-4».

Цього року Китай також планує провести місії з використанням своєї новітньої ракети-носія «Чанчжен-5», що дозволить підготуватися до майбутніх місій по доставці китайських посадкових модулів і орбітальних апаратів на Місяць і Марс. Очікується також активна робота над ракетою «Чанчжен-7», яка, найімовірніше, стане основним носієм при будівництві нової орбітальної станції, завершити яку Китай хоче у 2022 році.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України