21 вересня у крипті базиліки Непорочного Зачаття у Вашингтоні відбулася панахида за полеглими в російській війні проти України, яку очолили архиєпископ Вашингтона кардинал Вілтон Грегорі та митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк.
У молитві також взяли участь архиєпископ Тімоті Броліо, який очолює військове капеланство США, єпископ-помічник Вашингтона Маріо Дорсонвіль, голова Комітету з питань міграції Конференції католицьких єпископів США, владика-емерит Філадельфійської архиєпархії Іван Бура, священники Вселенського Патріархату, Мелхітської Греко-Католицької Церкви, Української Католицької Церкви та представники українського посольства і громади. Співом панахиду супроводжували парафіяни собору Пресвятої Родини Української Католицької Церкви у Вашингтоні.
«Наша молитва відбувається у день сповнений стількох подій, — наголосив митрополит Борис. — Зранку російський президент путін оголосив мобілізацію та пригрозив світові ядерною зброєю, під час дня Україна одержала велику підтримку від різних країн на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй в Нью-Йорку і пізно ввечері стало відомо, що в результаті обміну військовополоненими на волі опинилися 215 українців, із яких понад 100 оборонців Маріуполя».
Місто Марії у своєму слові окремо згадав і кардинал Грегорі, який, перечислюючи великі жертви серед військових і цивільних, катастрофічну цифру вимушено переміщених осіб, зауважив: «Дані з України розповідають про невимовну страшну трагедію. Проте серед цієї трагедії ми стаємо свідками великої шляхетності, біда проявила найкраще в душах багатьох людей у всьому світі й вони відкривають свої домівки та серця для біженців, і стільки світових лідерів приходять на допомогу Україні та її народові».
У своєму слові та відповідаючи на запитання журналістів на короткому пресбрифінгу після панахиди кардинал Грегорі висловив повну підтримку Україні та наголосив, що всі можуть і повинні робити ще більше. «Ми не можемо сказати, що зробили достатньо, поки в Україні не буде миру, поки не буде територіальної цілісності країни і не визнаватиметься її право на свободу. Народ України потребує всієї допомоги, яку ми можемо надати — фінансової, моральної та наполегливості на політичній арені», — сказав він.
На думку кардинала, молитва за упокій полеглих воїнів і мирних мешканців важлива ще й тому, що через бої та окупацію родини не могли їх належно поховати. «У сьогоднішній молитві в особливий спосіб ми згадали тисячі загиблих українців, чиї родини не мали можливості віддати їх у молитві Господеві. Ми стаємо тією родиною, щоби просити милосердного Отця прийняти тих, чиє життя відібрали, чиї родини страждають і сумують. Молитва пов’язує нас із ними та нагадує, що існує одна родина — Божа. Ми можемо розмовляти різними мовами, мати різне походження, жити в різних регіонах, але ми одна родина. Сьогодні ввечері ми були в жалобі як родина, і могли отримати надію, що жодне життя не є втраченим чи неважливим», — зауважив архиєпископ Грегорі.
Ділячись досвідом відвідин України, митрополит Борис зазначив, що найболючіший момент — це бачити потік похоронів і смертей у різних містах України, зауважив, що серед полеглих уже п’ять випускників Українського католицького університету, але надію дає незламна віра українців у правду і добро, у гідність, заради яких вони жертвують своїм життям. «Українці віддають свої життя, бо вірять у вічність, вірять у сопричастя Святого Духа, вірять, що немає більшої любові, ніж та, як хто віддає життя за своїх друзів», — наголосив він.
Митрополит відреагував на запитання про страх, який охопив багатьох людей у світі після погроз путіна застосувати ядерну зброю. «Страх — це те, що диявол хоче вселити в наші серця, і ми повинні бути уважними, обережними, але вірити, що ми в руках Господа. Президент путін використовує страх, це — його інструмент, а залякування — його гра. І нам важливо не грати за його правилами. Якщо ми молимося, якщо довіряємо Господеві, якщо дивимося на приклад мучеників минулого та наших днів, то знайдемо відповіді, щоби продовжувати йти вперед».
Від імені українців митрополит подякував американським католикам за щедру та постійну підтримку. «Українці дякують вам за молитву, за те, що ви відстоюєте правду, і за допомогу, яку вони отримують від людей доброї волі з усього світу, зокрема від американського народу», — наголосив він.
Служба комунікацій Філадельфійської архиєпархії,фото: Служба комунікацій архидієцезії Вашингтона