Кабінет Міністрів України на засіданні 11 березня ухвалив два рішення, які дозволять уникнути дефіциту палива на заправках та дозволять стабілізувати зростання цін, написала міністр економіки Юлія Свириденко у Фейсбуці.
Зокрема, йдеться про зміну формули для розрахунку цін на бензин, а також запровадження податкових пільг.
«Ми затвердили зміни у формулі, за якою вважаємо максимальну дозволену ціну пального на заправках – збільшили ціну логістики та доплату до котирувань у Північно-Західній Європі (NWE). Це дозволить мережам АЗС включати до розрахунку додаткові витрати, що виникли після переорієнтації поставок з Білорусі та Росії на західний кордон України (Польщу, Румунію, Угорщину)», – написала Свириденко.
За її словами, збільшення формули дає економічний стимул мережам завозити більше пального. «За формулою розрахунку, яка була адекватна до війни, зараз везти нафтопродукти мережам не вигідно», – зазначила міністр.
Водночас, щоб уникнути зростання цін, спричинених змінами у формулі розрахунку, Кабмін ухвалив рішення запровадити податкові пільги для операцій із паливом, яке на сьогодні є соціально важливим товаром.
«Ми подали для ухвалення Верховною Радою законопроект, який скасовує акциз на пальне і знижує ставку ПДВ з 20% до 7%. Це суттєво зменшує розмір податків, які раніше становили більше половини ціни», – пояснила Свириденко.
Обидва рішення набудуть чинності одночасно. Нова формула застосовуватиметься, як тільки Верховна Рада проголосує за зниження податків.
«Аналогічне рішення щодо податків вже було ухвалено у Польщі та інших країнах ЄС. Ми і далі уважно стежитимемо за ситуацією на світовому ринку пального і відкоригуємо ціну логістики та розмір доплати до котирування (премію), як тільки вони зменшаться», – сказала міністр.
Вона зазначила, що розмір націнки українських мереж АЗС не зросте і залишиться на рівні, встановленому за кілька днів до початку російського вторгнення: 4,55 грн на літр бензинів та 5 грн на літр дизеля.