Авторські статтіЕкономіка

Живі гроші замість субсидій: міністр зробив заяву

Міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що уряд працює над монетизацією субсидій на житлово-комунальні послуги. Незважаючи на те що чиновники поки ніяких подробиць не розкривають.

Навіщо потрібні зміни?

Сьогоднішня система нарахування субсидій абсолютно не стимулює їх одержувачів до економії ресурсів, утеплення та покращення енергоефективності будівель багатоквартирних будинків.

– Минулого літа у нас проводили слухання з приводу створення в будинку ОСББ, – розповідає киянин Андрій. – Будинок у нас старий, і половина мешканців – це пенсіонери, які отримують субсидії. Коли мова зайшла про те, що потрібно створити ОСББ, зробити ремонт в будинку, утеплити його цілком, встановити обладнання для економії тепла, то всі пенсіонери хором відповіли, мовляв, ми отримуємо субсидії і нас не хвилює утеплення будинку. Тому все залишилося як є – ЖЕК і ніякого ремонту. В той день я прийняв рішення продавати квартиру в тому будинку і переселятися в нормально утеплений новобуд, де у мене індивідуальний лічильник на тепло, а сусіди будуть більш адекватними.

Щоб простимулювати людей до утеплення своїх власних багатоквартирних будинків, уряд і вирішив ввести монетизацію субсидій. Суть цього нововведення в тому, що людям будуть платити субсидії “живими” грошима (поки не до кінця зрозумілий механізм), а вони вже зможуть прийняти рішення, витратити ці кошти на оплату комуналки зараз або інвестувати їх в утеплення будинку, щоб менше платити в майбутньому.

Як це буде відбуватися?

Уряд збирається діяти методом батога і пряника. З одного боці, будуть постійно зменшувати соціальну норму, згідно з якою нараховують обсяг субсидії. Вже два роки поспіль її знижують 1 травня. Так, у минулому році для тих, хто опалює будинок або квартиру газом, субсидія була зменшена з 5,5 до 5 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі. Також Кабмін тоді знизив нормативи споживання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими або квартирними приладами обліку: з 0,0548 гкал до 0,0431 гкал на 1 кв. м опалювальної площі в місяць в опалювальний період.

За словами кабмінівських чиновників, існують плани до 2019 року скоротити соціальну норму до 4 кубометрів газу на місяць на метр опалювальної площі. Також буде знижена і норма в гігокалорій. Чергове зниження норми – з 5 до 4,5 кубометра. Швидше за все відбудеться в цьому з’явилися в місті у. А через рік норму знизять з 4,5 до 4 кубометрів за квадратний метр.

У такій ситуації люди з погано утепленими будинками і квартирами вже в наступному опалювальному сезоні почнуть оплачувати частину платежів за тепло з власної кишені. І багато задумаються про необхідність утеплення будинків. У такій ситуації після монетизації субсидій частина одержувачів держдопомоги переглянуть свою думку щодо утеплення будинків.

Коли почнеться монетизація?

Закон “Про житлово-комунальні послуги” вимагає введення монетизації до 1 січня 2019 року. Уряд обіцяє, що до кінця 2018 сім’ї почнуть отримувати “живі” гроші. Правда, чи можна буде ці гроші використовувати на щось, крім енергомодернізації і оплати комуналки, поки невідомо.

В уряді на сьогодні розглядається два основних варіанти. Перший – створення соціальних карт в державних банках з обмеженими можливостями використання. Отримані “живі” субсидії сім’ї зможуть переводити тільки на оплату комунальних послуг, другий – гроші можна буде пускати в тому числі на енергомодернізації будинків.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України