Кілька міліметрів опадів в рік в пустелі Чилі зарахувала її до звання самої сухий на Землі, а умови на ній стали дуже схожими на життя на Марсі.
Вже кілька років поспіль вчені активно використовують пустелю Атакама в Чилі в якості наукової майданчики для вивчення життя на Марсі, адже з-за неймовірної сухості умови максимально наближені до таких на Червоній планеті, із-за чого Атакаму деколу називають «марсіанською». І не дивно, що пустеля вважається самої сухої Землі, адже кількість опадів в рік тут ледве сягає кількох сантиметрів.
Під час роботи вчені натрапили на надзвичайні обставини – в надрах пустелі містилися цілі лагуни з дощовою водою, які, замість того, щоб оживити територію, занапастили її. Вчені впевнені: життя в самій сухий «марсіанської» пустелі Атакама знищили аномальні зливи, адже мікроорганізми тут пристосувалися до умов екстремальної сухості і спеки, а волога для них стала синонімом смерті. Вчені вперше натрапили на лагуни з водою в 2015 році – через пару місяців тонні води випарувалися, проте вже в 2017 році дивовижні озера глибиною від 10 до 30 сантиметрів і шириною в декілька десятків метрів з’єднання явилися знову. Ретельне вивчення показало, що лагуни зовсім не є результатом антропогенного впливу – вони утворилися під час проливних дощів.
Лабораторний аналіз довів, що близько 70% видів мікроорганізмів з ґрунту просто «лопнули, як повітряні кулі». Вижили лише найсильніші представники 2-4 видів бактерій. І хоча води тут знову немає, зразки вологих відкладень з дна озер допоможуть вченим краще пізнати характер джерел, їх небезпеку і вплив на екосистеми.
Всі отримані дані принесуть чималу користь майбутнім місій на Марс, адже дадуть уявлення про життєздатність можливо живуть там мікроорганізми, їх патогенності і методах боротьби.