Новини

ЄС відмовив російському газопроводу в обхід України у фінансуванні – джерела

Газопровід Південний потік не був внесений до переліку пріоритетних для ЄС проектів, повідомляє Reuters.

Таку інформацію повідомили агентству кілька дипломатів на умовах анонімності. У жовтні Єврокомісія опублікує остаточний список проектів, які вважаються важливими для низки держав ЄС. Вони повинні бути затверджені у першу чергу і претендують на отримання коштів із загальноєвропейського бюджету.

На думку єврокомісара з енергетики Гюнтера Еттінгера, Південний потік, який передбачає будівництво газопроводу по дну Чорного моря через Болгарію, Сербію, Угорщину та Словенію на північний схід Італії, не відповідає критеріям пріоритетного проекту.

“Південний потік – це додатковий маршрут, але він не дає нам доступу до нових джерел енергоносіїв і не підвищує конкурентоспроможність енергетичного ринку Євросоюзу. Ми не маємо нічого проти Південного потоку, але не вважаємо його пріоритетом для ЄС”, – повідомив Еттінгер учасникам наради міністрів енергетики ЄС, що відбулася у Вільнюсі.

Примітно, що до списку ЄС із двохсот проектів внесли будівництво енергосистеми у країнах Балтії для подолання їхньої залежності від російських енергоносіїв і техніко-економічне обґрунтування будівництва газопроводу між Кіпром і Критом з його продовженням до Греції чи Італії.

Крім того, у ньому залишився газопровідний проект Nabucco West, не вибраний для доставки азербайджанського газу до Європи і Трансадріатичний газопровід (TAP), якому віддав перевагу консорціум, який розробляє азербайджанське газове родовище Шах-Деніз. Чиновники Єврокомісії вже неодноразово заявляли, що проект Nabucco West не мертвий і може бути реалізований у випадку збільшення поставок каспійського газу.

Євросоюз вперше виділить із довгострокового бюджету кошти на енергетичну інфраструктуру. Під час обговорень ця сума скоротилася до 5 млрд євро, і Єврокомісія сподівається на залучення приватних інвестицій. Чиновники оцінюють інвестиції, необхідні лише для модернізації енерготранспортної мережі у рамках єдиного енергетичного ринку ЄС, у 100 млрд євро.

Нагадаємо, що Азербайджан 19 вересня підписав контракти про продаж газу європейським покупцям, таким чином запропонувавши їм альтернативне Росії джерело постачань. Раніше азербайджанська держкомпанія ДНКАР (оператор продажів із другої фази Шах-Деніз, норвезька Statoil – з першої) та її партнери, включаючи BP і Statoil, вибрали Трансадріатичний трубопровід для потенційних поставок газу до Європи. Як зазначає Reuters, це стало ударом по прагненню Росії посилити контроль над транзитними шляхами.

***

З метою диверсифікації маршрутів експортних поставок природного газу ВАТ Газпром реалізує проект з будівництва газопроводу через акваторію Чорного моря у країни Південної і Центральної Європи – Південний потік в обхід території України. Для реалізації сухопутної частини проекту з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією та Австрією були підписані міжурядові угоди.

Морська ділянка газопроводу Південний потік пройде по дну Чорного моря від компресорної станції Руська на російському узбережжі до узбережжя Болгарії.

Акціонерами компанії-оператора морської ділянки газопроводу Південний потік – South Stream Transport AG є Газпром (50%), італійська Eni (20 %), німецька Wintershall та французька EdF – по 15%.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.