Тверде «ні» смертній карі і потужний заклик до святості життя звучить у заяві єпископів Каліфорнії, оприлюдненому в ці дні.
У документі єпископи висловлюють підтримку так званій «Пропозиції 62» проти смертної кари, яку просувають різні представники громадського суспільства: релігійні лідери, адвокати у кримінальних справах, члени сімей потерпілих, співробітники правоохоронних органів і несправедливо засуджені особи. Ця ініціатива під назвою «Діюча справедливість» має на меті покласти край практиці смертної кари в державі, замінивши її, для злочинців, на довічне ув’язнення без можливості умовного засудження та із зобов’язанням працювати і виплатити компенсацію сім’ям жертв.
«Кожне життя священне, чи то невинне, чи недосконале, – підкреслюють прелати. – Кожен з нас має внутрішню цінність, яка визначається тим, що всі ми створені за образом і подобою Божою, і кожен з нас зобов’язаний любити божественний образ, відображений в кожній людині».
У той же час єпископи підтвердили свою «тверду рішучість в супроводі й підтримці жертв», які «страждають від хворобливих наслідків злочинів»: «Насильницька втрата близької людини, – стверджують єпископи, – подібна мечу, який пронизує їх серце». Однак горе не пом’якшується «культурою смерті», але призводить «до ще більшого насильства в світі, якого вже і так надто багато».
Католицька Церква Каліфорнії відзначає, що «висока вартість здійснення страти відволікає ресурси від більш конструктивних програм, таких як реабілітація та соціальне відновлення» злочинців. Крім того, «дослідження неодноразово показували, що смертна кара застосовується непослідовно, в залежності від раси, економічного статусу і географічного положення людей».
У листопаді американське законодавство поставить на голосування «66 Пропозицію», яка спрямована на прискорення процесуальних строків, пов’язаних зі смертною карою в Каліфорнії. Природно, каліфорнійські єпископи виступають проти такої пропозиції.
«Прагнення спростити процеси може неминуче призвести до страти невинних людей», – відзначають прелати і посилаються на Папське учительство Івана Павла II, Бенедикта XVI і Франциска, які неодноразово закликали скасувати смертну кару в усьому світі.
Зокрема, єпископи нагадують, що 21 лютого 2016 року, з нагоди молитви Angelus Папа Бергольйо сказав: «Заповідь «не вбий» має абсолютне значення і стосується як невинного, так і злочинця. Позачерговий Ювілейний рік Милосердя є доброю нагодою для просування в світі більш зрілих форм поваги до життя і гідності кожної людини. Навіть злочинець має недоторканне право на життя, дар Божий. Я звертаюся до совісті правителів, щоб був досягнутий міжнародний консенсус про скасування смертної кари. Я пропоную тим з них, хто сповідує католицтво, зробити мужній і гідний наслідування жест: щоб протягом цього Ювілейного року Милосердя не був приведений у виконання жоден смертний вирок».
Американські єпископи нагадують, що «в листопаді, в кінці Ювілею Милосердя, каліфорнійці можуть своїм голосуванням зробити і справедливість і милосердя. Ми закликаємо підтримати “Пропозицію 62” і виступити проти «66 Пропозиції».