В історії Божого люду Єгипет був знаком надії та притулку, і також сьогодні він може стати знаком надії з огляду на братерство. Думками про це Папа Франциск поділився під час загальної аудієнції у середу, 3 травня 2017 р., підбиваючи підсумки нещодавньої Апостольської подорожі.
Пригадавши, що подорож до Єгипту відбулася після чотирикратного запрошення – від цивільної влади та від мусульманського, коптського православного й католицького лідерів, Глава Католицької Церкви склав їм подяку за виявлену гостинність, а всьому єгипетському народові – за «участь та щирість, з якими вони пережили цей візит Наступника святого Петра». «Президент та влада доклали надзвичайних зусиль для того, щоб ці події могли відбутися якнайкраще, щоб могли стати знаком миру для Єгипту та всього регіону, що, на жаль, страждають від конфліктів і тероризму. Й у дійсності, гасло подорожі було: Папа миру в Єгипті миру», – сказав він.
За словами Святішого Отця, його відвідини університету Аль-Азгар – найдавнішого ісламського університету й найавторитетнішого академічного осідку ісламу сунітського спрямування, мали подвійний горизонт: діалог між християнами і мусульманами та підтримка миру у світі. Пригадавши, що відвідини включали візит ввічливості до Великого Імама та участь в організованій ним Міжнародній конференції на тему миру, Папа сказав:
«В цьому контексті я поділився думками, що висловили високе цінування Єгипту, як землі цивілізації та землі завітів. Для всього людства Єгипет є синонімом стародавньої цивілізації, скарбів мистецтва й знання, й це пригадує нам, що мир будується шляхом виховання, формування мудрості, гуманізму, що включає, як інтегральну частину, релігійний вимір, стосунки з Богом, як пригадав у своїй промові Великий Імам. Мир будується також, відштовхуючись від завіту між Богом і людиною, що є основою союзу між людьми, який ґрунтується на Декалогові, написаному на кам’яних таблицях на Синаї, а ще глибше – у серці кожної людини на кожному місці, закону, що підсумовується у двох заповідях любові Бога і ближнього».
«Той самий фундамент, – вів далі Глава Католицької Церкви, – лежить також в основі будування суспільного й громадського порядку, співпрацювати в якому покликані всі громадяни, будь-якого походження, культури й віровизнання. Таке бачення здорової світськості вийшло на яв під час обміну промовами з Президентом Республіки Єгипту в присутності влади країни та дипломатичного корпусу. Велика історична й релігійна спадщина Єгипту та його роль в близькосхідному регіоні ставлять перед ним особливі завдання на шляху до стабільного й тривалого миру, який спирається не на право сили, а на силу права».
Далі Святіший Отець зазначив, що християни в Єгипті, як і серед будь-якого іншого народу на землі, «покликані бути закваскою братерства». А це можливе тоді, коли вони самі «живуть спільністю з Христом». «Дякувати Богові, великий знак братерства ми могли дати з моїм дорогим братом Тевадросом ІІ, Патріархом православних коптів», – сказав він, додаючи: «Ми разом помолилися за мучеників нещодавніх терактів, які трагічно зранили цю достойну Церкву, а їхня кров вчинила плідною цю екуменічну зустріч, в якій взяв участь також мій дорогий брат Вселенський Константинопольський патріарх Вартоломей».
Другий день подорожі був присвячений місцевим католикам. За словами Папи, Свята Меса стала «святом віри і братерства», під час якого відчувалася «жива присутність Воскреслого Господа». Натомість, завершальним моментом стала зустріч з духовенством, чернецтвом і семінаристами, велику кількість яких Святіший Отець назвав відрадним явищем.
«В цій спільноті чоловіків і жінок, які вирішили віддати життя Христові задля Божого царства, я побачив красу Церкви в Єгипті та молився за всіх християн Близького Сходу, щоб вони під проводом своїх пастирів та в супроводі богопосвячених осіб, були світлом і сіллю на цій землі, серед цих народів», – сказав Папа, підсумовуючи:
«Єгипет для нас був знаком надії, притулку, допомоги. Коли в цій частині світу панував голод, праотець Яків зі своїми синами вдався туди; пізніше, коли Ісуса переслідувано, Він поїхав туди. Ось чому розповідь про цю подорож входить у наші роздуми про надію. Для нас Єгипет є знаком надії з огляду на оте братерство, про яке я вам розповів».