У проекті бюджету на наступний рік експерти побачили багато такого, що дозволяє їм робити досить песимістичні висновки про економічну ситуації в наступному році.
Це чернетка. Повного тексту проекту, з усіма таблицями і доповненнями, немає ні в Адміністрації президента, ні у членів бюджетного комітету парламенту.
За традицією, формально терміни подачі бюджету витримані, проте реально вони порушені.
“Швидше за все, тоді документ не “доїхав” до Верховної ради. Очевидно, що текст бюджету оприлюднять і почнуть обговорювати з депутатами вже після саміту “Східне партнерство” у Вільнюсі, тобто після 29 листопада. Тому і тягнуть”, – говорить ЕП член бюджетного комітету, екс-глава Держказначейства Тетяна Слюз.
Напевно частина макропоказників і розрахунків проекту буде змінюватися навіть в останній момент.
Значить, поки що аналізу підлягає текст проекту обсягом 14 сторінок. Він складається з 19 статей і прикінцевих положень, та там криється багато цікавого.
Як і в 2013 році, уряд занадто завищив планові показники. Як відомо, в поточному році виконати їх ніяк не виходить. Економіка падає, в країні практично нульова інфляція – все це означає, що збирати податки в запланованих обсягах неможливо. Напевно, те ж саме Україну чекає в 2014 році.
“Головне, що кидається в очі, – нереалістичність дохідної і видаткової частин бюджету. Очікувані доходи сильно завищені”, – говорить Слюз.
Згідно з проектом, у 2014 році уряд хоче отримати до держбюджету 403 млрд грн, тоді як до кінця 2013 року планують залучити 370 млрд грн.
“Недобір складе близько 50 млрд грн. Судіть за показниками бюджету-2013. По загальному фонду план-прогноз на 2013 рік становить 322 млрд грн, а за вісім місяців зібрано 187 млрд грн. Це означає, що до кінця 2013 року, за чотири місяці, в казну має надійти ще 135 млрд грн.
За моїми прогнозами, недобір 2013 року складе 37-40 млрд грн. Значить, не можна фіксувати в проекті держбюджету-2014 зростання дохідної частини. План-прогноз на 2014 рік загального фонду в розмірі 355 млрд грн – це нереально”, – говорить Слюз.
У 2014 році вилучення можуть скласти 4 млрд грн. Це на 40% більше, ніж у 2013 році, – 1,6 млрд грн. Для місцевих бюджетів це великий удар, вважає експерт Асоціації міст України Олександр Слобожан.
“Темпи зростання доходів з податку на доходи фізосіб, основний податок у місцевих бюджетах, не показують таке зростання. Не зростає і фонд оплати праці. У 2013 році більшість місцевих бюджетів не виконує планові показники Мінфіну за доходами, адже саме з них відбувається вилучення”, – говорить експерт.
Крім того, в проекті держбюджету не закладені кошти на підвищення зарплати держслужбовцям та посадовим особам місцевого самоврядування.
“Проект просто зупиняє ряд статей нового закону про державну службу, витрати по якому повинні були скласти 28,4 млрд грн, у тому числі для потреб місцевого самоврядування – 6,8 млрд грн”, – говорить Слобожан.
У проекті держбюджету з’явився пункт на фінансування спеціального фонду бюджету, який буде наповнюватися в рамках програм допомоги Європейського союзу. Іншими словами, уряд апріорі закладає розрахунок на підписання угоди про асоціацію з ЄС.
“Це дрібниці. У першу чергу в очі кидаються норми, якими уряд заморожує планове зниження ставок податку на прибуток і ПДВ”, – говорить колишній в. о. міністра фінансів Ігор Уманський.
Іншими словами, проект держбюджету зупиняє деякі норми Податкового кодексу, які передбачали в 2014 році зниження ставок ПДВ з 20% до 17% і податку на прибуток з 21% до 19%. Ці рішення переносяться на 2015 рік.
“Уряд слідує настійними рекомендаціями Міжнародного валютного фонду не знижувати податки, щоб уникнути зростання бюджетного дефіциту”, – сказав ЕП високопоставлений чиновник в Мінфіні.
Уманський не вірить в це. “Мінфін змушений був “намалювати” завищені доходи, щоб виконати ряд макрообязательств перед кредиторами. З іншого боку підігнали доходи і спробували змінити податкову базу, якої, як їм здається, вистачить для забезпечення достатньої кількості надходжень”, – каже Уманський.
За його словами, з тією ж метою уряд пропонує знизити 5-процентну ставку прибуткового податку на дивіденди і скасувати зниження ставок на операції від продажу об’єктів рухомого і нерухомого майна: 0% та 5% будуть замінені ставками 15-17%.
У цілому проект держбюджету розширює базу податку на нерухомість. Податком будуть обкладатися не житлова, а загальна площа та житлова нерухомість.
Крім того, проект максимально затискає бюджетне відшкодування ПДВ. Якщо порівнювати з бюджетом-2013, витрати скорочені на чверть – з 59,5 млрд грн до 44,1 млрд грн, що може призвести до зростання бюджетної заборгованості.
“Думаю, Мінфін буде пояснювати, що сума на відшкодування ПДВ знизилася, тому що впав рівень експорту: за підсумками дев’яти місяців (січень-серпень) з початку року негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами склало 7,3 млрд дол. А відповідно, зменшився запит на відшкодування. Однак за фактом відшкодовувати будуть ще гірше. Економіка стагнує”, – говорить ЕП президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко.
“При цьому зростає ПДВ з імпорту – на 17,6 млрд грн. Через такий підхід влада натякає, що в економіці все погано, але ПДВ перестанемо відшкодовувати навіть тим, хто хоч якось ворушився. При цьому будемо імпортувати більше”, – говорить член бюджетного комітету парламенту Павло Різаненко.
Бюджет на 2014 рік також призупиняє низку соціальних статей.
“Вперше за останні роки з 1 січня не будуть підвищені соцстандарти. Прожитковий мінімум, мінімальні пенсія та зарплата “заморожені” до літа. “Заморожуються” і виплати “чорнобильцям”, – каже колишній перший заступник міністра праці і соцполітики депутат Павло Розенко.
За його словами, проект показує стратегію влади на президентські вибори: за півроку довести людей до межі бідності, сконцентрувати за цей час ресурс, а з середини осені вийти з черговими “соціальними ініціативами президента” і задешево купити голоси виборців.