Останнім часом багато банків відмовляються повертати депозити і пропонують клієнтам пролонгувати договір або укласти новий. Така поведінка банку – сигнал про те, що банку загрожує тимчасова адміністрація з подальшою ліквідацією.
Отже, наближається термін повернення вкладу. Кілька рекомендацій про те, що слід (і чого не слід) робити для того, щоб підвищити ймовірність повернення (деякої частини) вкладу:
1. Пам’ятати, що Фонд гарантування вкладів здійснює виплати тільки за договорами, термін повернення вкладів за якими настав. Тому не слід погоджуватися на пролонгацію договору або укладення нового: закінчення пролонгованої терміну може настати вже після початку ліквідаційної процедури.
2. Уважно вивчити договір, звернути особливу увагу на умови пролонгації та повернення вкладу. Договір може передбачати автоматичну пролонгацію.
Зверніть увагу: у багатьох випадках договору містять посилання на «умови», розміщені на сайті банку. Такі «умови» можуть мінятися (в односторонньому порядку) або взагалі бути відсутнім на сайті (приклад – VAB).
3. У термін, передбачений договором, направити банку (рекомендованим листом повідомлення і опис вкладення) заяву про те, що Ви:
– Не маєте наміру пролонгувати договір;
– Вимагаєте повернення депозиту відповідно до умов договору.
Заяву слід направити в обслуговуюче відділення та центральний офіс банку. Опис вкладення та фіскальний чек зберігаємо. Не зайвим буде провести заяву через канцелярію банку і зберегти проштампований канцелярією екземпляр.
Таким чином, Ви перестраховуються від автоматичної пролонгації договору (відповідно, внесок підлягає виплаті Фондом гарантування) і, у випадку, якщо банк не повертає депозит в передбачений договором термін, маєте підстави для звернення до суду.
Якщо строк повідомлення пропущений, подача такої заяви все одно має сенс («автоматичну» пролонгацію можна оскаржити).
4. Дотримуватися правил: всі переговори з банком – в письмовому вигляді.
5. Відстежувати, чи не введена в банку тимчасова адміністрація
Джерело: minfin.com.ua