Пацієнтів, які змушені самі турбуватися про встановлення діагнозу, сьогодні дуже багато. Люди на свій розсуд вибирають методи діагностики, все частіше звертаючись до найбільш «просунутим» – магнітно-резонансної томографії (МРТ) та комп’ютерної томографії (КТ). Причому іноді вагаються з вибором, вважаючи, що це практично одне і те ж.
Чи є різниця?
КТ та МРТ настільки різні процедури, що їх навіть складно об’єднати по якомусь ознакою. Великий вибір лікарень, які пропонують послуги КТ ви зможете знайти на сайті likarni.com. В роздилі “Ликарни” ви знайдете великий вибір лікарень з України. Також вам буде доступний зручний фільтр. Не вдаючись у технічні подробиці, постараюся представити основні особливості кожного з цих методів.
Принцип дії
КТ – отримання зображення за допомогою комп’ютерного томографа відбувається за допомогою рентгенівських променів. Апарат являє собою рентгенівську установку, яка здатна робити знімки під самими різними кутами, завдяки можливості обертатися навколо тіла пацієнта. Отримані зображення згодом обробляються комп’ютером і дозволяють перетворити отримані дані в тривимірну (3D) картину досліджуваного внутрішнього органу або структури тіла.
МРТ – магнітно-резонансний томограф отримує зображення без рентгенівських променів. Тут працює, як видно вже з назви, магнітне поле.
Час дослідження
КТ – діагностика однієї частини тіла займає кілька хвилин.
МРТ – як правило, весь процес займає до 30 хв., Але в окремих випадках може проводитися близько години і більше (наприклад, при МРТ хребта).
Переваги
КТ – проводиться швидко і коштує відносно дешево.
На відміну від звичайної рентгенографії можна отримати досить точні й детальні зображення структури тканин і органів, провести комп’ютерну обробку та вимірювання.
Можна проводити обстеження пацієнтів з імплантованими в організм медичними електронними пристроями.
Діагноз, поставлений за допомогою КТ-діагностики, може виключити необхідність діагностичного хірургічного втручання і біопсії.
МРТ – відсутність рентгенівських променів, тобто практична нешкідливість; низька ймовірність помилок.
Не потрібно додаткового контрастування для дослідження кровотоку.
Можливість проведення діагностики у вагітних.
Не має обмежень за віком.
Показання
Для діагностики порожнистих органів – легенів, жовчного міхура, кишечника, шлунка і сечового міхура, а також кісток краще підходить комп’ютерна томографія (КТ).
МРТ дозволяє отримати об’ємну і набагато більш детальну картину про стан м’яких тканин, суглобів, органів черевної порожнини, малого тазу та заочеревинного простору. Деякі захворювання можна діагностувати обома методами.
Що почім?
Як вибрати клініку? Шукайте оптимальний варіант співвідношення «ціна-якість». І далеко не завжди тут грає роль «престижну назву». Завдяки програмам технічного переоснащення російської охорони здоров’я сучасні і якісні томографи останнього покоління можна вже зустріти не тільки у великих медцентрах Києва, але і в провінції. А от ціни на послуги можуть відрізнятися в рази.
До слова, МР-томографи діляться на чотири класи: низько-, середньо-, високопольового і надпотужний клас. Низькопольової мають напруженість до 0,3 тесла, середні – від 0,3 до 1,0 тесла, високі – від 1,0 до 1,5. Більше 1,5 до 3 тесла – найбільш сучасні апарати надпотужного класу. При виборі клініки цікавтеся класом томографа, вибираючи той, у якого напруженість вище. Вони дають більш якісне зображення і відповідно дозволяють точніше поставити діагноз. Ціна послуги в більшості випадків від цього параметра не залежить.
У той же час, лікарі вважають, що 50% людей лікуються неправильно. Більше половини ліків призначається або продається помилково. А це означає, що кожен другий пацієнт неправильно лікується, йдеться в останньому бюлетені ВООЗ з лікарських препаратів. Дослідження показало, що люди повсюдно займаються самолікуванням, зловживаючи анальгетиками, антибіотиками та вітамінами. Як наслідок – у пацієнтів спостерігаються побічні і негативні ефекти, знижується віра в дієвість препаратів.