Авторські статті

Як поводитися під час мінометного обстрілу

Коли вперше потрапляєш під вогонь з міномета, може здатися що гірше нічого бути не може. Насправді – може.
Після тижневого обстрілу «Градами» стрільба з міномета представляється скоріше дратівливим, ніж страхітливим чинником.

82-міліметровий міномет – зброя не особливо далекобійна. Гранична дальність стрільби – до трьох кілометрів, а ефективно стріляти реально кілометрів до двох. Тому з метою маскування міномет і боєкомплект зазвичай переносять в руках. Міномет важить більше 40 кілограмів, стандартний ящик з 10 мінами – більше 30. Тому мінометні обстріли зазвичай раптові і нетривалі: досвідчений розрахунок робить десять пострілів за лічені секунди, і остання міна виходить зі ствола ще до вибуху першої. Після цього мінометники негайно розбирають міномет і змінюють позицію, щоб уникнути вогню у відповідь.

З досвіду – мінометом нас обстрілювали «серіями»: 6-8 пострілів, пауза в 5-10 хвилин, потім знову 6-8 пострілів. Зазвичай таких серій бувало не більш трьох. Можливий обстріл з одного, двох або трьох мінометів (три мінометних розрахунки входять до складу взводу).

82-міліметрова міна начинена 400-грамами вибухової речовини. Осколки розлітаються на 30-50 метрів. При близькому розриві, навіть якщо в вас не потрапили осколки можлива серйозна контузія.

У міномета є кілька особливостей, які треба обов’язково знати. По-перше, міна летить з дозвуковою швидкістю по крутій траєкторії. Це означає, що можна почути постріл і характерний свистячий звук від міни до її вибуху. Досвідчені бійці по звуку визначають, в який бік вона летить («до нас» або «від нас»), наближається або вже віддаляється при перельоті. У бойових умовах такі навички потрібно опановувати якомога швидше.

По-друге, міна вибухає при ударі об землю, і осколки розлітаються вгору і в сторони. Тому автомобіль або стояча людина – дуже вразлива ціль. Якщо ж боєць в момент вибуху міни лежить, вірогідність попадання в нього осколками різко зменшується. Тому, почувши звук міни що наближається (або застережливий крик досвідченого товариша), негайно падайте на землю і вжимайтесь в ній сильніше, закриваючи голову руками.

Осколки міни – легкі і дуже «погані». При вибуху трикілограмової міни утворюються 400-600 осколків. Будь-яка перешкода – цегла, дерево, бетонний стовп – може непередбачувано змінити напрямок їх польоту. З цієї ж причини осколки міни погано пробивають більш-менш серйозні перешкоди. Кам’яна стіна, стовбур дерева що впало, каска, бронежилет – все це може допомогти.

Під час обстрілу навіть не думайте вставати. Лежіть там де впали. Під час паузи можна оглянути місцевість, переміститися в підвал, в щілину, в воронку. Чим нижче ви будете лежати, тим більше шансів пережити обстріл без наслідків. Окопи, бліндажі, міцні кам’яні стіни – цілком надійний захист від міномета. Навіть у чистому полі можна придумати укриття. Наприклад, іноді наші бійці просто встромляли малу піхотну лопату з боку можливого обстрілу і використовували її як укриття. При попаданні в держак лопати осколок швидше за все зрикошетить, а якщо і проб’є, то втратить пробивну силу.

В паузі будьте готові до початку наступної «серії» обстрілу, про наближення якої вас попередить все той же свистячий звук.

Отже, основні правила виживання під час мінометного обстрілу:

1. Прислухайтеся до звуків летячих мін, навчіться їх розпізнавати й аналізувати.

2. При обстрілі негайно падайте та вжимайтесь в землю. Навчіться робити це до того, як міни почнуть падати – це у ваших інтересах.

3. Що б не сталося, ні в якому разі не можна підніматися і тим більше вставати. Не намагайтеся втекти із зони обстрілу – міни і осколки все одно швидші за вас. Дочекайтеся, поки не прозвучить наприклад 8-10 розривів, потім почекайте хоча б три хвилини, після чого швидко міняйте позицію і йдіть в укриття. Навіть якщо комусь поруч потрібна допомога – надавайте її після обстрілу і в укритті, інакше допомога швидше за все скоро знадобиться і вам.

4. Використовуйте штучні і природні укриття і рельєф місцевості. Сховатися там можна в перервах між серіями пострілів.

5. Якщо ви перебуваєте в зоні, де можливий мінометний обстріл, не знімайте бронежилет і каску – якщо вони у вас звичайно є. Бронежилети третього або четвертого класу зупиняють мінометні оскільки цілком надійно. Навіть простенький жилет другого класу і шолом старого радянського зразка не будуть зайвими.

6. Не соромтеся тренуватися і відпрацьовувати свої дії в разі обстрілу заздалегідь. Пам’ятайте: важко в навчанні, легко в зоні ураження.

Дмитро Ярош – Україна понад усе

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України