Як поводитися під час мінометного обстрілу

Коли вперше потрапляєш під вогонь з міномета, може здатися що гірше нічого бути не може. Насправді – може.
Після тижневого обстрілу «Градами» стрільба з міномета представляється скоріше дратівливим, ніж страхітливим чинником.

82-міліметровий міномет – зброя не особливо далекобійна. Гранична дальність стрільби – до трьох кілометрів, а ефективно стріляти реально кілометрів до двох. Тому з метою маскування міномет і боєкомплект зазвичай переносять в руках. Міномет важить більше 40 кілограмів, стандартний ящик з 10 мінами – більше 30. Тому мінометні обстріли зазвичай раптові і нетривалі: досвідчений розрахунок робить десять пострілів за лічені секунди, і остання міна виходить зі ствола ще до вибуху першої. Після цього мінометники негайно розбирають міномет і змінюють позицію, щоб уникнути вогню у відповідь.

З досвіду – мінометом нас обстрілювали «серіями»: 6-8 пострілів, пауза в 5-10 хвилин, потім знову 6-8 пострілів. Зазвичай таких серій бувало не більш трьох. Можливий обстріл з одного, двох або трьох мінометів (три мінометних розрахунки входять до складу взводу).

82-міліметрова міна начинена 400-грамами вибухової речовини. Осколки розлітаються на 30-50 метрів. При близькому розриві, навіть якщо в вас не потрапили осколки можлива серйозна контузія.

У міномета є кілька особливостей, які треба обов’язково знати. По-перше, міна летить з дозвуковою швидкістю по крутій траєкторії. Це означає, що можна почути постріл і характерний свистячий звук від міни до її вибуху. Досвідчені бійці по звуку визначають, в який бік вона летить («до нас» або «від нас»), наближається або вже віддаляється при перельоті. У бойових умовах такі навички потрібно опановувати якомога швидше.

По-друге, міна вибухає при ударі об землю, і осколки розлітаються вгору і в сторони. Тому автомобіль або стояча людина – дуже вразлива ціль. Якщо ж боєць в момент вибуху міни лежить, вірогідність попадання в нього осколками різко зменшується. Тому, почувши звук міни що наближається (або застережливий крик досвідченого товариша), негайно падайте на землю і вжимайтесь в ній сильніше, закриваючи голову руками.

Осколки міни – легкі і дуже «погані». При вибуху трикілограмової міни утворюються 400-600 осколків. Будь-яка перешкода – цегла, дерево, бетонний стовп – може непередбачувано змінити напрямок їх польоту. З цієї ж причини осколки міни погано пробивають більш-менш серйозні перешкоди. Кам’яна стіна, стовбур дерева що впало, каска, бронежилет – все це може допомогти.

Під час обстрілу навіть не думайте вставати. Лежіть там де впали. Під час паузи можна оглянути місцевість, переміститися в підвал, в щілину, в воронку. Чим нижче ви будете лежати, тим більше шансів пережити обстріл без наслідків. Окопи, бліндажі, міцні кам’яні стіни – цілком надійний захист від міномета. Навіть у чистому полі можна придумати укриття. Наприклад, іноді наші бійці просто встромляли малу піхотну лопату з боку можливого обстрілу і використовували її як укриття. При попаданні в держак лопати осколок швидше за все зрикошетить, а якщо і проб’є, то втратить пробивну силу.

В паузі будьте готові до початку наступної «серії» обстрілу, про наближення якої вас попередить все той же свистячий звук.

Отже, основні правила виживання під час мінометного обстрілу:

1. Прислухайтеся до звуків летячих мін, навчіться їх розпізнавати й аналізувати.

2. При обстрілі негайно падайте та вжимайтесь в землю. Навчіться робити це до того, як міни почнуть падати – це у ваших інтересах.

3. Що б не сталося, ні в якому разі не можна підніматися і тим більше вставати. Не намагайтеся втекти із зони обстрілу – міни і осколки все одно швидші за вас. Дочекайтеся, поки не прозвучить наприклад 8-10 розривів, потім почекайте хоча б три хвилини, після чого швидко міняйте позицію і йдіть в укриття. Навіть якщо комусь поруч потрібна допомога – надавайте її після обстрілу і в укритті, інакше допомога швидше за все скоро знадобиться і вам.

4. Використовуйте штучні і природні укриття і рельєф місцевості. Сховатися там можна в перервах між серіями пострілів.

5. Якщо ви перебуваєте в зоні, де можливий мінометний обстріл, не знімайте бронежилет і каску – якщо вони у вас звичайно є. Бронежилети третього або четвертого класу зупиняють мінометні оскільки цілком надійно. Навіть простенький жилет другого класу і шолом старого радянського зразка не будуть зайвими.

6. Не соромтеся тренуватися і відпрацьовувати свої дії в разі обстрілу заздалегідь. Пам’ятайте: важко в навчанні, легко в зоні ураження.

Дмитро Ярош – Україна понад усе

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Avatar

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

1 × four =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh