Навколо автокефалії української церкви пліток вже накручено стільки, що українці не можуть зрозуміти, навіщо це все потрібно, адже, начебто, яка різниця якою мовою читають літургію.Про це у своєму блозі пише український блогер, історик Дмитро Вовнянко. Він додає, перше, що вражає – кількість незламних атеїстів, які повилазили з усіх щілин, варто було тільки підняти цю тему. «У часи, коли люди розвивають Гугл і нанотехнології, чим ми займаємося?» або «Церква відокремлена від держави – хіба може держава втручатися у справи церкви?». За словами Вовнянко, в країнах, де розвивають Гугл і нанотехнології, Біблію можна знайти у кожному номері більшості готелів. З питаннями віри там не жартують.
Блогер пише, що всім тим, хто каже, що держава не втручається у справи церкви не завадило б це все розповісти у Швеції, країні, де живе найбільша в світі спільнота лютеран. Взагалі теза невтручання держави у справи церкви сприймати можна за умови, що цей принцип дотримуються всі церкви – поки не відомий ні один прецедент, щоб УПЦ МП карала священиків – прихильників «ДНР». Питання автокефалії української церкви вперше спробував вирішити гетьман Павло Скоропадський – та він же перший на власному гіркому досвіді переконався, що «не втручатися державі в справи церкви» це те ж, що повністю подарувати ініціативу Москві. Всі ідеї автокефалії за фактом саботував митрополит Антоній (Храповицький) запеклий москвофіл, для якого Україна була лише альтернативою більшовикам. В сучасній нашій історії варто згадати, що всі спроби підняти питання автокефалії президентами Кравчуком і Ющенко наривалися на жорсткий опір РПЦ.
Дмитро Вовнянко пише, президент Порошенко сказав абсолютну правду про те, що Україна ризикує стати найбільшою православною державою світу. У той час, коли на Москві призначали патріархом Кирила, цілком серйозно йшли розмови про шанси стати патріархом для митрополита київського Володимира – для цього треба було виступити спільно з Білоруською церквою, разом з білорусами в УПЦ МП віруючих було більше, ніж у всій Росії. У разі отримання автокефалії цілком можливий процес переходу до автокефальної церкви частини парафій УПЦ МП. Поповнення такою кількістю віруючих сильно підніме позиції Вселенського патріарха і навпаки – підірве позиції РПЦ. Просто не відреагувати на таке Москва не зможе. Тут – питання «хто найсильніший звір у лісі» на порядку денному.