Ісландія стала однією з перших країн світу, яка офіційно запровадила чотириденний робочий тиждень.
Це рішення ґрунтується на результатах досліджень, які показали позитивний вплив скороченого робочого тижня на економіку та добробут населення, повідомляє CNN.
Результати експериментів
З 2020 по 2021 рік 51% ісландців почали працювати за чотириденним графіком, не втрачаючи при цьому заробітної плати. Експерименти, проведені в період з 2015 по 2019 роки, охоплювали працівників державного сектору, яким скоротили робочий тиждень до 35-36 годин замість 40, без зниження заробітної плати. Участь в експериментах взяли 2500 осіб, що становило понад 1% працездатного населення країни.
Вплив на економіку та працівників
За даними експертів, скорочення робочого тижня сприяло підвищенню продуктивності або її збереженню на попередньому рівні. Крім того, працівники повідомляли про зниження рівня стресу, вигоряння, а також про покращення здоров’я та балансу між роботою та особистим життям.
Скорочення робочого тижня також позитивно вплинуло на економіку країни. За останні роки Ісландія змогла досягти одного з найнижчих рівнів безробіття в Європі, а її економіка перевершила більшість європейських аналогів.
Заробітна плата без змін
Важливо, що перехід на чотириденний робочий тиждень не передбачає зниження заробітної плати. Це означає, що працівники отримують таку ж оплату за менший обсяг робочого часу, що позитивно позначається на їхньому добробуті.
Ісландія продовжує впроваджувати інноваційні підходи до організації праці, підтверджуючи ефективність скороченого робочого тижня та його позитивний вплив на суспільство й економіку.
Раніше повідомлялось, що у 2024 році приблизно 40% українських IT-спеціалістів отримали підвищення зарплат як всередині країни, так і за її межами.