Техно

Інноваційне виробництво безпілотників на чолі з тернопільським школярем підтримує зусилля на передовій. Відео

Марко, п’ятнадцятирічний юнак з Тернополя, став ініціатором виробництва дронів FPV. До бізнесу долучилися ветерани та резервісти. Вони складають до 30 квадрокоптерів на місяць і планують у майбутньому запустити виробництво на конвеєр, збільшивши виробництво до тисячі дронів.

Про це повідомляє Суспільне.

55-річний Володимир працює разом з Марком, складаючи рами для дронів. Він експериментує з новим матеріалом – текстолітом. “Ця частина нова для нас, вона виготовлена в Україні. Ми хочемо побачити, як вона себе покаже, як її збирати в наших умовах і чи підійде нам. Всі деталі різні через різних виробників і, відповідно, різну якість. Якщо все буде добре, ми продовжимо використовувати ці деталі для виробництва дронів, а якщо ні – шукатимемо іншого виробника. Нам потрібно, щоб дрон був легкий у складанні та добре служив нашим хлопцям”.

Марко займається паянням польотного контролера. “Це контролер швидкості мотора. Я його лужу, щоб легше було припаяти до нього мотори. Але бувають випадки, коли мотори припаюються не з тієї сторони, тоді їх потрібно перепаяти або переналаштувати у програмі. Ми купуємо найпопулярнішу схему – SpeedyBee F405 V3. Вона користується великим попитом в Україні, але через це на ринку з’явилися дефектні плати. Тому я сам їх паяю”.

Деталі для дронів купуються в інтернет-магазинах, а гроші збираються серед друзів та знайомих. Володимир каже, що є два типи дронів. “Ці маленькі семидюймові дрони – камікадзе-дрони. Вони літають один раз, а потім зникають. Їх використовують для знищення живої сили та легкої техніки. Насправді, бувають випадки, коли камікадзе-дрони знищують танки, бронетранспортери. Ми також виробляємо більші дрони – дев’яти- чи десятидюймові. Вони використовуються для скидання вантажів. У них є спеціальний пристрій, який дозволяє скидати потрібні речі. Якщо потрібно скинути гранату або якийсь боєприпас для знищення ворога, вони прикріплюють боєприпас. Якщо потрібно скинути медикаменти для наших хлопців, вони прикріплюють медикаменти”.

Ветеран Юрій Орденас також долучився до справи. Він розповідає, що камікадзе-дрон може підняти півтора кілограма, а великий дрон – до трьох кілограмів. Дрони можуть розвивати швидкість до 120-130 кілометрів на годину. Чоловік каже, що виробництво меншого дрона наразі коштує 13 тисяч гривень, а батарея – 16 тисяч. Вартість виробництва великого дрона – до 21 тисячі.

“Наразі виробництво трохи дорожче, ніж повинно бути, бо ми не купуємо великі партії і не можемо отримати знижки. Зазвичай ми купуємо запчастини на OLX чи інших ресурсах, щоб прискорити процес. Бо партія означає замовлення ста штук чи більше, що передбачає інші ціни та можливості. Поки що у нас немає такої можливості”.

На даний момент вони складають до 30 FPV дронів на місяць, але в майбутньому хочуть встановити виробництво на конвеєр і виготовляти до тисячі дронів на місяць. Тоді, каже Юрій, вони зможуть заощадити дві-чотири тисячі гривень на кожному дроні.

“Було б чудово, якби виробництво було налагоджено. Тоді ми могли б найняти більше людей, створити робочі місця та виробляти дрони у великих кількостях. Я б також хотів, щоб міська рада, обласна військова адміністрація та обласна рада проявили інтерес до фінансування такого виробництва, адже на людських ресурсах довго не протягнеш”.

Всі дрони виготовляються з урахуванням потреб солдатів, які їх замовляють. “Я спілкуюся з чотирма різними хлопцями, і в кожного з них різні дрони, різне програмне забезпечення, р

User
продовжуй
ChatGPT

ізні модифікації та запчастини. Неможливо, щоб один дрон підходив усім. Адже у кожного свої бойові завдання. Не може бути так, що хтось вигадав та відправив будь-який дрон, а потім, замість того, щоб відпочивати після місій, хлопцям доводиться з ним возитися, модифікувати під себе та перепрограмовувати. Так не повинно бути. Потрібно, щоб був запит, і відповідно до нього виготовлявся та відправлявся дрон”.

Після прошивки всі дрони тестуються, а потім відправляються на фронт.

Таким чином, у Тернополі Марко та його команда, до якої входять ветерани та резервісти, створюють унікальні FPV дрони, які допомагають у військових операціях. Використовуючи інноваційні матеріали та технології, вони пристосовують дрони до конкретних потреб військових, роблячи їх ефективними інструментами у сучасному бойовому середовищі.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України