Економіка

Інфляція в Україні 2024 року прискориться до 7,8%

ICU погіршила макропрогноз України на 2024 рік

Інфляція в Україні 2024 року прискориться до 7,8% замість очікуваних раніше 6,4%, зростання економіки становитиме 4% проти 4,1% у квітневому прогнозі, а ймовірність обмеженого монетарного фінансування дефіциту бюджету зросла.

Такі основні оновлення у свій макропрогноз внесла інвестиційна група ICU, передає Інтерфакс-Україна.

“Річна інфляція почала передбачувано прискорюватися з травня, це прискорення дещо перевищує наші очікування. Ми прогнозуємо, що на кінець року інфляція буде в діапазоні 7-8%. Вона, ймовірно, продовжить прискорюватися в першому кварталі 2025 року, проте залишатиметься в однозначній зоні”, – прокоментував голова департаменту макроекономічних досліджень ICU Віталій Ваврищук.

Згідно з оцінками інвестгрупи, у 2025 році інфляція очікується на рівні 8%.

Зазначено, що в другому півріччі 2024 року інвестгрупа очікує уповільнення зростання економіки через проблеми з електроенергією, дефіцит робочої сили та зниження врожаю.

“Проте ми очікуємо, що темпи економічного зростання за результатами року становитимуть близько 4,0%. Ключові двигуни зростання – внутрішнє приватне споживання й відновлення експорту завдяки роботі морського транспортного коридору”, – пояснює Ваврищук. На його думку, роль державного споживання в підтримці зростання економіки буде позитивною, проте менш значущою, ніж у 2023 році.

У 2025 році ICU прогнозує зростання ВВП на тому самому рівні – 4%. В оновленому прогнозі оцінку номінального ВВП на цей рік знижено до $188 млрд зі $190 млрд, а на наступний рік становить $195 млрд.

Загалом, попри зростання макроризиків за останні кілька місяців, ICU оцінює їх як керовані. В інвестгрупі вважають, що надходження значних обсягів міжнародної фінансової допомоги створює достатній рівень комфорту для роботи валютного ринку й надає необхідне фінансування для держбюджету.

“Зовнішньополітичні ризики, пов’язані з можливим приходом до влади в країнах-партнерах менш дружніх до України урядів, значною мірою можуть бути нівельовані пакетом фінансової допомоги на $50 млрд, про який нині домовляються країни “Великої сімки”, – аргументував Ваврищук.

Очікувані перебої з постачанням електроенергії восени та взимку є другим найвагомішим джерелом ризиків для економіки, а ключовим ризиком залишається складна безпекова ситуація, зазначено в прогнозі.

Інвестгрупа поліпшила оцінки дефіциту поточного рахунку із 7,8% ВВП у квітні до 5,6% ВВП у нинішньому прогнозі, однак очікує його зростання до 9,5% ВВП наступного року.

“Припливи зовнішньої фінансової допомоги в другому півріччі будуть принаймні на 60% вищими за обсяги в першому півріччі. Якщо вся запланована допомога надійде вчасно, то резерви НБУ можуть перевищити $43 млрд наприкінці 2024 року, тобто будуть більшими, ніж наприкінці 2023 року. Такий рівень буде комфортним і дасть змогу НБУ зберегти повний контроль за валютним ринком”, – ідеться в документі.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України