Економіка

Інфляція в травні незначно пришвидшилася

Інфляція в травні незначно пришвидшилася, проте залишалася низькою –  3,3% р/р порівняно з 3,2 % р/р у квітні.

Про це йдеться в Макроекономічному та монетарному огляді НБУ.

Як зазначається, цьому посприяли подальше падіння цін на сирі продукти харчування та відносно стійкі  інфляційні очікування.

Базова інфляція в травні не змінилася порівняно з квітнем (4,4% р/р). З одного боку, така динаміка зумовлена, зокрема, зростанням витрат бізнесу, в тому числі на оплату праці й електроенергію, а також ефектами перенесенням від девальвації обмінного курсу.

З іншого боку, стримуючими чинниками були вторинні ефекти від здешевлення сирих продовольчих товарів.

За оцінками НБУ, споживча інфляція пришвидшилася й у червні, зокрема через поступове вичерпання ефектів минулорічних врожаїв та ефекти перенесення девальвації гривні.

Зокрема, знижувалися ціни на овочі борщового набору та овочі нового врожаю. Подальше відновлення у тваринництві підтримувало зниження цін на яйця та стримувало зростання цін на м’ясо та молоко. Натомість вартість картоплі та буряка, як і ціни на окремі фрукти залишалися високими через обмежену пропозицію якісної продукції.

При цьому зростання цін на пальне в травні також пришвидшилося. Така динаміка відображала вичерпання попередніх запасів, завезених за нижчою ціною, послаблення обмінного курсу гривні та подорожчання нафти на світових ринках.

Адміністративну інфляцію надалі стримував мораторій на підвищення тарифів на послуги ЖКГ для населення.

Окрім того, промислова інфляція стрімко зросла, передусім через збільшення цін в енергетиці. Суттєве подорожчання е/е на ринку “на добу наперед” і внутрішньодобовому ринку пояснюється дефіцитом е/е внаслідок втрати низки генеруючих потужностей через обстріли РФ.

Вищими темпами зростали ціни й у добувній промисловості. Зокрема, через подорожчання нафти на світовому ринку, а також природного газу в Європі значно прискорилося зростання цін у добуванні сирої нафти та природного газу.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України