Гельсінкі – Індійська Сонячна обсерваторія Aditya-L1 досягла своєї цільової орбіти навколо точки Лагранжа Сонце-Земля 1 приблизно в 1,5 мільйонах кілометрів від Землі.
“Адітя-L1” вийшов на орбіту навколо Сонця-Землі L1 близько 5:30 ранку за східним часом (12:30 UTC) 6 січня після перегорання двигунів космічного апарату, повідомив прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді через X / Twitter.
Космічний апарат є першою в країні спеціалізованою місією з вивчення Сонця. Його гало-Орбіта в точці L1 дозволить йому постійно вивчати сонячні явища.
Наукові завдання включають вивчення нагрівання корони, прискорення сонячного вітру, викидів корональної маси, динаміки сонячної атмосфери та температурної анізотропії. Номінальний термін служби космічного апарату становить п’ять років, але, за даними індійської організації космічних досліджень (ISRO), цей термін може бути продовжений.
Адітя-Л1 запустила на полярних супутника (PSLV-C57) з Космічного центру імені Сатіша Дхавана (факт був відображений), Шріхарікота, вересень. 2 минулого року. Запуск відбувся через кілька днів після того, як Індія стала четвертою країною, що здійснила посадку на місяць за допомогою роботизованого апарату “Чандраян-3”.
“Адітя-L1” здійснив чотири орбітальні маневри навколо Землі, перш ніж вийти на перехідну орбіту для L1. Його прибуття відбулося через 126 днів.
Космічний апарат вагою 1480 кілограмів оснащений сімома науковими приладами, розробленими спеціально для досліджень Сонця.
Розташований приблизно на 1% відстані від сонця до землі в межах орбіти нашої планети, його корисне навантаження включає телескоп для отримання ультрафіолетових зображень, спектрометри м’якого і жорсткого рентгенівського випромінювання і коронограф для спостережень за Сонцем. Крім того, він оснащений парою аналізаторів частинок і магнітометром для прямих вимірювань на місці.
Для порівняння, космічний телескоп Джеймса Вебба працює в точці Лагранжа Сонце-Земля L-2, ще одній гравітаційно стабільній точці, розташованій в 1,5 мільйонах кілометрів від Землі, але в напрямку, протилежному сонцю.
У грудні ISRO опублікувала повнорозмірні зображення сонця в ультрафіолетовому діапазоні, отримані з корисного навантаження космічного апарату “СКАФАНДР”.