Імпорт ЄС з Росії впав до рекордно низького рівня у другому кварталі 2024 року, проте зберігаються ознаки того, що санкції Брюсселя проти Москви обходять через торгівлю з третіми країнами.
Про це повідомляє Euractiv.
Згідно із даними, опублікованими Євростатом, у квітні-червні блок скоротив імпорт із РФ на 16% у порівнянні з першим кварталом поточного року.
У червні загальна вартість імпортованих товарів впала до 2,47 млрд євро – найнижчого місячного показника із моменту початку збору даних Євростатом у січні 2002 року.
У квітні та травні були зафіксовані другий і третій найнижчі місячні обсяги імпорту – 2,66 млрд євро і 2,89 млрд євро відповідно.
Також різко скоротився експорт блоку до РФ, цей показник у другому кварталі поточного року впав на 9,5% у порівнянні із січнем- березнем. У червні вартість цього експорту склала 2,43 млрд євро, що є найнижчим показником з січня 2003 року.
Як зазначається, що імпорт ЄС з Росії різко впав одразу після широкомасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але з другого кварталу 2023 року знижувався більш поступовими темпами.
Водночас експорт після початку широкомасштабної війни зазнав різкого – хоча і менш драматичного – падіння, з середини 2022-го він скорочується стабільними темпами.
Аналітик Центру європейської політики (EPC) Філіп Лаусберг, зазначив, що однією з ймовірних причин квазістабілізації торгівлі є те, що в останніх раундах 14 пакетів санкцій Брюсселя проти Москви набагато менше уваги приділялося забороні на купівлю конкретних товарів, таких як нафта і вугілля.
“Останні два пакети санкцій […] більше зосереджені на забезпеченні виконання та запобіганні обходу”, – сказав він. “Тому я думаю, що є сенс у тому, що ми досягли мінімуму, який є більш-менш постійним”.
Своєю чергою Олександр Коляндр, старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики (CEPS), припустив, що ще однією потенційною причиною торговельної “рівноваги” є відносна стабілізація цін на сировинні товари – особливо на енергоносії – з початку 2023 року.
“Росія продає СПГ, проте у неї немає можливості збільшити поставки, Європа ж не хоче зменшувати закупівлі того, що надходить з Росії – і тому підсумкова цифра в основному залежить від ринкової ціни на сировинні товари”, – підкреслив він.
Тенденція до обходу санкцій зберігається, але витрати Кремля можуть бути “значними”.
Дані Євростату з’явилися на тлі постійного занепокоєння щодо обходу санкцій, оскільки торгівля між європейськими країнами та країнами Азії, Кавказу та Близького Сходу різко зросла з лютого 2022 року.
Старший науковий співробітник CEPS зазначає, що з 2021 по 2023 рік експорт ЄС до Узбекистану майже подвоївся з (2,3 млрд євро до 4,35 млрд євро), продажі товарів до Вірменії майже потроїлися (757 млн євро до 2,16 млрд євро), а експорт до Киргизстану зріс більш ніж у десять разів (263 млн євро до 2,73 млрд євро).
“Доведено, що Росія здатна обходити санкції, торгуючи з третіми країнами”, – зауважив аналітик, додавши, що інші країни, не колишні радянські, такі як Китай і Туреччина, також можуть являти собою ключові шляхи обходу.
Філіп Лаусберг пояснює: хоча обхід залишається серйозною проблемою, “якщо Росія змушена продавати через третю країну, ця третя країна заробляє на цьому гроші, які Росія втрачає”.
“І коли Росія купує такі речі, як високотехнологічні продукти й електроніку, це коштує дорожче, ніж раніше”, – додав він.