Як виглядає поточна ситуація на ринку зброї в цьому регіоні, та що особливо привертає увагу
Джерело: Defence Express
На даний момент країни Перської затоки є значними імпортерами західної техніки та озброєння, головним чином США, але водночас країни цього регіону також докладають зусиль для організації власного оборонного виробництва, головним чином – легкої колісної бронетехніки.
Таку картину в загальних рисах в новому Military Balance Blog викладають автори авторитетного IISS (Міжнародного інституту стратегічних досліджень).
В тексті цієї публікації зауважується зокрема, що в 2024 році Саудівська Аравія замовила поставку транспортників літаків та “повітряних танкерів” у Франції та фрегатів в Іспанії, Катар замовив німецькі САУ RCH 155, а Об’єднані Арабські Емірати продовжували отримувати корвети від Франції та літаки радіолокаційного дозору від Швеції.
Сам факт продовження цих поставок означає на думку авторів IISS, що країни Перської затоки “ще далекі від задоволення усіх своїх потреб в сегменті національної оборони”. Однак тут проблема в тому, що в згаданій вище публікації не називаються конкретні показники, які б могли більш наочно показати картину.
Що стосується безпосередньо власного оборонного виробництва в країнах Перської затоки, то тут конфігурація виглядає наступним чином. Наприклад, Катар працює з французькою компанією Arquus по темі організації виробництва колісної бронетехніки, і при цьому ведуться перемовини також із турецькою компанією BMC. Цікаво, що свій інтерес працювати в Катарі заявили також і представники концерну KNDS.
Цікавий проект розгортається в Омані: місцевий виробник автобусів Karwa Motors уклав угоду замериканською The Armoured Group про створення спільного виробництва, яке також займатиметься виготовленням колісних бронемашин.
Щодо стосується Саудівської Аравії, то тут наводяться такі дані: місцевий виробник Saudi Arabian Military Industries (SAMI) будує власний завод, запуск якого запланований на 2025 рік, проектна потужність виробництва – до 960 бронеавтомобілів на рік; ну й окрім того, південноафриканська SVI Engineering також має намір запустити власне виробництво із саудівськими партнерами.
Від Defense Express тут пропонуємо звернути увагу на наступне. З однієї сторони, акцентуація країн Перської затоки на виробництві колісних бронемашин виглядає логічною не тільки з огляду на рельєф в регіоні. Такого роду виробництво також може виступати як «стартова база» для розгортання більш складніших технологічних ланцюжків.
Однак при цьому виникає враження, що можливо автори IISS врахували не всі перспективні проекти в регіоні, бо тут можна згадати повідомлення від лютого 2024 року про те, що Саудівська Аравія має понад 136 CAESAR, але створила і власну колісну САУ 155-мм, розробником якої виступає згадана вище SIMA.