Німеччина вирішила придбати ізраїльські реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) PULS замість GMARS, які спільно розробляли американська Lockheed Martin і німецький Rheinmetall.
Про це повідомляє Defence Express
Парламент Німеччини дозволив Бундесверу придбати п’ять реактивних систем PULS ізраїльського виробництва замість GMARS, яку розробляли спільно американська Lockheed Martin та німецький оборонний концерн Rheinmetall.
Сам факт такого дозволу означає, що Німеччина робить ставку таки на ракетні системи ізраїльського виробництва, пише в своїй публікації портал Defense News. Ну а від Defense Express хочемо поставити й такий акцент – якщо навіть Бундесвер обрав ізраїльський PULS замість американської розробки, то тут заодно виникає питання, як Армія США воюватиме в Європі.
Це рішення не тільки підтверджує зростаючу популярність ізраїльських систем в Європі, але й піднімає стратегічне питання: як США планують підтримувати бойові дії в Європі в умовах конкуренції та розбалансування виробничих ланцюгів озброєння.
Чому Німеччина обрала PULS?
- Гнучкість PULS
Система PULS, яка в європейській версії називається EuroPuls, дозволяє використовувати різні типи далекобійних ракет і навіть дрони-камікадзе. Це робить її більш універсальною порівняно з GMARS. - Локалізація виробництва
EuroPuls є результатом співпраці ізраїльської компанії Elbit Systems і європейського консорціуму KNDS. Локалізація виробництва на європейському ринку може знизити залежність від США та прискорити постачання. - Ціна та доступність
П’ять систем PULS обійшлися Німеччині у 65 мільйонів євро, або 13 мільйонів євро за установку. Це порівняно недорого для сучасних РСЗВ, хоча вартість боєкомплекту до них у цьому контракті не врахована.
PULS проти HIMARS і GMARS: тенденції
На початку 2024 року в Німеччині було 38 систем M270 MLRS, але замовлення PULS сигналізує про зміну пріоритетів. Це вписується у загальноєвропейську тенденцію: ізраїльські системи починають конкурувати з американськими HIMARS і GMARS за обсягом замовлень.
- HIMARS відзначився в Україні своєю високою точністю і мобільністю, проте PULS пропонує додаткові переваги, такі як можливість запуску ширшого спектру ракет.
- Наявність альтернативи у вигляді PULS може розбалансувати єдиний сегмент керованих реактивних снарядів, якими НАТО оснащує свої системи.
Проблеми для США: як воювати в Європі?
- Залежність від виробничих ланцюгів
Питання постачання боєприпасів до HIMARS і GMARS стає критичним на фоні збільшення замовлень на PULS. Різноманітність систем у європейських арміях може ускладнити координацію та логістику під час потенційного конфлікту. - Послаблення впливу США в НАТО
Вибір європейських країн на користь PULS може свідчити про бажання зменшити залежність від американської військової промисловості. Це виклик для США, які традиційно є основним постачальником озброєння для НАТО. - Інтеграція і стандартизація
Відсутність єдиної системи озброєнь може створити проблеми в інтеграції, особливо якщо Європа продовжить рухатися до більшої автономії в оборонній сфері.
В якийсь момент може здатись, що закупівля лише п’яти систем PULS для Бундесверу – це насправді незначна подія, особливо якщо порівнювати з даними The Military Balance 2024, за якими на початокминулого року німецька армія мала в своєму розпорядженні 38 систем M270 MLRS.
Але з іншої сторони, факт замовлення від Німеччини на п’ять установок PULS лише підсилює тенденцію, за якою ці системи буквально “наступають на п’ятки” HIMARS за обсягом замовлень в Європі.
Ну а в свою чергу, ось таке “наступання на п’ятки” HIMARS від ізраїльської системи PULS зокрема означає можливе розбалансування в сегменті керованих реактивних снарядів, які до своїх РСЗВ використовуватимуть європейські країни НАТО.
Що в свою чергу заодно ставить питання і про те, наскільки стійкими зараз є ланцюжки виробництва озброєння для країн Заходу, особливо на тлі постійної загрози від РФ.