Як визначити початок вигорання, поки не стало занадто пізно

Ця стаття повинна допомогти вам визначити початок вигоряння або ж зрозуміти, що ви вже схильні до емоційного вигорання. А адже воно може спіткати вас прямо з нізвідки, чим би ви не займалися.

Мені здавалось, що я невразливий до вигоряння. Але дуже скоро я зрозумів, наскільки помилявся. Спочатку мої почуття здавалися тимчасовими, як стрес. І я не знав, чим були викликані мої страждання: нетривалим емоційним сплеском або чимось більш серйозним. Я перегорів і не хочу, щоб ви теж через це пройшли.

Ця стаття повинна допомогти вам визначити початок вигоряння або ж зрозуміти, що ви вже схильні до емоційного вигорання. А адже воно може спіткати вас прямо з нізвідки, чим би ви не займалися.

З частиною, вчені подарували нам можливість точного визначення, що саме провокує емоційне вигорання людини. І в цій статті я поділюся з вами усією необхідною інформацією. А ще я розповім свою власну історію вигорання, щоб ви могли побачити, як це діє в реальному житті.

Що ж таке вигоряння?

Доктор Христина Маслак з Каліфорнійського університету в Берклі присвятила велику частину свого життя вивченню процесу вигоряння. Її дослідження привели до створення багатофакторної теорії вигорання (МТВ), яка за допомогою спеціального тесту допомагає визначити його наявність.

Згідно МТВ, вигорання – це психологічний синдром емоційного виснаження, знеособлення і редукції особистих досягнення, які виникають в процесі роботи з іншими людьми.

Розглянємо кожну з цих складових більш детально.

Емоційне виснаження

Люди, що переживають вигоряння, неминуче страждають від емоційного виснаження. Це почуття емоційної перевантаженості і потрясіння своєю роботою. Доктор Маслак визначає дане почуття як подальшу психологічну нездатність присвячувати себе роботі або іншим людям.

Наочні приклади емоційного виснаження:

1. Притупленість емоцій,

2. Втрата мотивації, ідей та амбіцій.

Знеособлення (деперсоналізація)

Це дуже цікаве і трохи страшне явище. Знеособлення це розвиток негативного і цинічного ставлення до своїх колег або клієнтів. Доктор Маслак стверджує, що деперсоналізація пов’язана з появою емоційного виснаження. І по моєму особистому досвіду, це схоже на правду.

Наочні приклади знеособлення:

1. Відстороненість від своїх клієнтів і колег,

2. Злість на своїх клієнтів і колег.

Редукція особистих досягнення

Редукція особистих досягнення – це поява у людини негативного ставлення до самого себе. Це можна описати як низьку самооцінку, низьку оцінку ефективності своєї роботи і загальне негативне сприйняття власних можливостей. Незважаючи на всі свої досягнення, людина все одно незадоволений своєю продуктивністю праці.

Наочні приклади редукції особистих досягнення:

1. Почуття безпорадності й безвиході,

2. Зниження впевненості в собі, пов’язане зі здатністю виконати завдання.

Різниця між стресу і вигорянням полягає в тому, що вигоряння носити хронічний характер. У тієї годину як стрес з’єднання являється і проходити, вигоряння постійно. Якщо ви щодня відчуваєте відразу три компоненти МТВ (емоційне виснаження, знеособлення і редукцію особистих досягнення), то у вас почалося вигоряння.

Що викликає вигоряння?

Дослідження доктора Маслак визначило 6 факторів ризику, що сприяють розвитку емоційного вигорання. Коли стрес не проходить тривалий час, ризик появи вигорання істотно зростає. Ці 6 факторів є основними причинами вигорання, викликаного глибоким стресу. Тут важливо розуміти, що для початку вигорання необов’язково наявність відразу всі факторів одночасно. В моєму випадку достатня було лише трьох. Але про це більш детально далі у статті.

1. Завантаженість роботою: занадто великий обсяг роботи при обмеженості ресурсів і часу.

2. Контроль: занадто багато контролю над вашими діями або недостатність особистого впливу на своє робоче оточення.

3. Винагорода: невелика оплата праці, відсутність визнання або незадоволеність результатами роботи.

4. Суспільство: робота в ізоляції, а також конфлікти або неповагу з боку оточуючих.

5. Справедливість: бути жертвою дискримінації або несправедливого ставлення з-за фаворитизму на роботі.

6. Цінності: етичні розбіжності на роботі або виконання безглуздих завдань (з погляду працівника).

Вигоряння необов’язково передбачає наявність відразу всіх перерахованих факторів. Якщо хоча б один з них впливає на вас достатня довго, то стрес, обумовлений такими обставинами, може спровокувати емоційний вигоряння.

Для кращого розуміння сказаного вище пропоную вам ознайомитися з історією мого власного вигорання.

Історія одного вигорання

Примітка: Я не маю нічого проти компанії, описаної в цій статті. Я був щасливий працювати з дуже успішними і мудрими людьми, але у долі на мене були інші плани.

Мені був 21 рік, і я дуже хотів заробити. Ганяючись за наживою, я зайнявся тим, чим не хочуть займатися 99% американців: продажами на дому. Моє нетривалий співпраця з цією компанією почалася в явились в місті у, а у серпні наші дороги розійшлися. Нижче перераховані три чинники ризику, які призвели до мого вигорання: винагорода, суспільство та цінності.

Винагорода

Як і на більшості подібних позицій, зарплата в компанії містила в собі лише відсоток від обсягу продажів. Знову-таки, моєю головним мотивацією було заробити якомога більше грошей за найкоротший період часу. Роботодавець дуже добре описавши систему оплати праці, і я розраховував менш ніж за місяць вийти на 5-значно суму.

Але головна проблема комісійних виплат полягає в тому, що якщо ви нічого не продали, то не виконали план. А якщо ви не виконали план, то вам не буде за що купити їжі. Якщо ви весь час думаєте, як роздобути грошей на їжу, то просто не можете продавати далі. І цей цикл триває вічно. З якоїсь причини як продавець я не відбувся. Підсумок? Я думав тільки про гроші, з-за чого моя статистика продажів ставала тільки гірше.

Перша причина мого вигорання: робота за невелику винагороду.

Суспільство

Люди в цій компанії були просто чудовими: розумні, дбайливі і інтелігентні. Альо я був зовнішнім торговим представником. Це означало, що 8 годин на день з понеділка по п’ятому ятницю я був сам по собі. Відсутність підтримки колег під час моїх невдач не могло не позначитися на моїй психіці.

Друга причина мого вигорання: робота в ізоляції.

Цінності

Товар мого роботодавця був по-справжньому інноваційним і унікальним в середовищі малого підприємництва, тому що не мав собі рівних на ринку за таку ціну. Єдиною проблемою була моя незацікавленість їм. Взагалі-то, мені було все одно. Мене турбувала тільки фінансова сторона питання. Тому через кілька місяців без доходу я повністю втратив інтерес до роботи.

Третя причина мого вигорання: відчуття безглуздості виконуваної роботи.

Ці три чинники ризику малі місце всі 4 місяці моєї роботи. Вони в результаті і привели мене на поріг вигорання. Я ніколи не забуду того почуття, коли прокинувся вранці в депресії, знаючи, що мене чекає весь день стукати в чужі двері. Я поїхав на роботу, а вже через годину повернувся додому, тому що не хотів навіть наближатися до потенційних клієнтів. Під час розмови з директором компанії я розповів йому про все, що мене не влаштовувало.

А як ці три чинники ризику співвідносяться з трьома характеристиками емоційного вигоряння:

1. Емоційне виснаження: Я без участі звітував своєму супервайзеру про виконану роботу без будь-якого натяку на захоплення.

2. Знеособлення: Я почав дивитися на своїх клієнтів як на дурнів, які не можуть побачити відмінна пропозиція.

3. Редукція особистих досягнення: Укладаючи успішну операцію, насправді я не хотів на ній присутні

Компанія вжила заходів для того, щоб вирішити перелічені вище проблеми, але було занадто пізно — я вже встиг перегоріти.

А що скажете ви?

Мета цієї статті – допомогти вам оцінити ризик власного вигоряння або дізнатися, не встигли ви вже перегоріти. Це було дивне, дике і страшне почуття. І мені не хочеться знову відчути його. Ви витратили свій час на читання статті, тому напевно щось для себе почерпнули.

Якщо вам здається, що ви можете почати вигоряти, постарайтеся визначити, який з перерахованих вище 6 факторів вас гнітить. Якщо це стосується вашого робочого оточення, і ви можете вирішити ваші проблеми — відмінно, просто поговоріть зі своїм начальником або з тім, хто здатний допомогти вам. Якщо ж вам не пощастило, і ви працюєте з людьми, що не бажають вам допомагати, значить прийшла пора подумати про те, щоб змінити місце роботи.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

1 + three =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh