Герпес – одне з найбільш поширених захворювань порожнини рота. Його провокує умовно-патогенний вірус herpes labialis. Герпес порожнини рота не є небезпечним захворювання і вкрай рідко завдає шкоди людському організму. Тім не менш, прояви цієї недуги досить неприємні.
У цій статті пропонуємо вам розглянути причини виникнення герпесу у роті, його різновиди, а також поговорити про правильному лікуванні та симптоми цього захворювання в залежності від зони ураження.
Патогенез і причини розвитку герпесу порожнини рота
Герпес у ротовій порожнині провокується герпесвірусом людини типу 1. Цей патоген живе в організмі переважної більшості людей в латентній формі. Герпесвірус першого типу не небезпечний для людини і, на відміну від інших різновидів, не несе загрозу навіть при вагітності.
Проникаючи в організм через слизову оболонку рота або верхніх дихальних шляхів, вірус долає м які тканини і всмоктується в кров. Потім патоген може проникнути у внутрішні органи.
Особливість герпесвіруса людини полягає в умінні вбудовуватися в геном нервових клітин. Таким чином, вірус захищає себе від протидії з боку імунної системи і назавжди залишається в організмі людини.
Проявляється хвороба зазвичай при зниженні імунітету. Причиною цьому може послужити:
- емоційний або фізичний стрес;
- гостре респіраторне захворювання;
- підвищення температури;
- авітаміноз;
- хронічний недосип.
Намагаючись побороти патоген, організм починає виробляти антитіла, які блокують частинки вірусу, що знаходиться в крові. Герпесвірус першого типу імунна система здатна придушити приблизно за тиждень.
Герпесвірус людини першого типу може передаватися контактним і повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше причиною інфікування бувають:
- поцілунки та інші контакти з шкірою зараженого;
- порушення правил гігієни (користування загальною посуд, кухонними, туалетними приналежностями).
Слід ще раз нагадати: герпесвірус в латентній формі знаходиться в організмі переважної більшості людей з моменту зараження і до кінця життя.
Іншими словами, якщо ви хворіли герпесом ще до школи, то через кілька десятків років він може з’єднання явитися не внаслідок недавнього зараження, а як рецидив.
Симптоми захворювання в залежності від зони ураження
Герпес порожнини рота найчастіше починається із загального нездужання, втрата апетиту і підвищення температури. Через деякий час до симптомів приєднуються:
- печіння та свербіж в зоні майбутнього висипання;
- запалення і больові відчуття в підщелепних та шийних лімфовузлах;
- зміна кольору і набряклість ясен, щік і мови;
- біль у роті;
- кровотеча ясен і м’яких тканин ротової порожнини;
- висипання червоного кольору, які з часом перетворюються на невеликі білі бульбашки.
Лопаючись, бульки залишають невеликі виразки жовтого кольори. Протягом кількох годин на їх місці утворюється тверда фрагментарна кірка. На цьому етапі область висипання може кровоточити і тріскатися.
Після загоєння виразок, десна можуть ще кілька днів зберігати набряклість і кровоточити.
Клінічна картина хвороби різниться в залежності від зони ураження.
- Десна. Поразка ясний герпесвірусом зазвичай починається з підвищення температури, яке може тривати протягом семи днів. Потім на десні з’являються дрібні бульбашки. Висипання супроводжується болем, зміною кольору тканин і невеликими кровотечами. Область неба і мова може покрити жовтий наліт. У деяких випадках десна покривається нальотом з домішкою гною. Для герпесу на яснах характерне підвищене слиновиділення.
- Внутрішня сторона губ. Захворювання цієї зони супроводжує свербіж, почервоніння і набряки. Через кілька днів в області ураження з’являються дрібні бульбашки. Лопаються вони зазвичай протягом 2 днів, утворюючи виразки.
- Небо. Герпес в області неба умовно ділять на 5 типів:
- Дисемінований – характеризується декількома вогнищами поразки.
- Геморагічний – відрізняється кров’ю янистими бульбашками на гландах. Характеризується інтоксикацією, головним і м’язовим більше. Геморагічний герпес неба вважається найважчою формою орального герпесу.
- Мігруючий – відрізняється частими рецидивами, що виникають на новому місці.
- Ерозійно-виразковий – характеризується глибокими виразками, що утворюються на місці бульбашок, що лопнули. Ерозія може довго не гоїтися і залишати за собою рубці.
- Набряковий – відрізняється повною відсутністю висипання. В зоні ураження утворюється легкий набряк.
- Гланди. Ураження мигдаликів супроводжується дрібними висипаннями, які швидко проходять, залишаючи на своєму місці ерозію. Уражена зона вкрита овальними плямами білого кольору. Герпес на гландах вимагає лікування, оскільки у деяких випадках може призвести до некрозу тканин.
Ступеня тяжкості герпесу порожнини рота
Герпес ротової порожнини може протікати в трьох формах.
- Легкий ступінь. В даному випадку симптоми практично відсутні. Характерні бульки і підвищення температури при ній з’єднання являються рідко. Область поразки трохи набрякає. При легкій формі у хворого можуть виникати неприємні відчуття в ураженій зоні і спостерігатися втрата апетиту.
- Середня ступінь. Герпес середнього ступеня тяжкості характеризується яскравим проявом симптомів. Дана форма вимагає грамотного лікування: тільки в цьому випадку хвороба не пройде без ускладнень і не залишить слідів.
- Важка ступінь. При цій формі захворювання герпес вражає велику зону ротової порожнини. Хвороба починається дуже різко, симптоми проявляються практично моментально. Хворому необхідне спостереження лікаря, оскільки герпес тяжкого ступеня загрожує ускладненнями.
Варто відзначити, що герпес досить часто зустрічається у дітей дошкільного віку. Враховуючи, що дитина не завжди може пояснити, що саме у неї болить, герпес у малюків нерідко діагностують досить занедбаним. Саме тому батькам слід проводити огляд порожнини рота малюків при перших ознаках нездужання.
Методи лікування герпесу порожнини рота
На жаль, сучасна медицина не знає способу повного позбавлення організму від герпесвіруса. Сьогоднішні методи лікування являють собою симптоматичну терапію. Іншими словами, вони спрямовані на ослаблення неприємних відчуттів і нормалізацію загального стану хворого.
Крім того, лікування повинно бути спрямоване на боротьбу з іншими бактеріями і вірусами, які можуть погіршити перебіг хвороби.
Для того щоб герпес пройшов непомітно і не заподіяв шкоди організму, від хворого вимагається:
- Дотримання постільного режиму.
- Виключення з раціону харчування продуктів, які можуть подразнювати слизову оболонку або погіршувати роботу шлунково-кишкового тракту. Хворого під час хвороби категорично заборонено вживати кислі, солоні та гострі продукти.
- Вживання великої кількості води, не міцного чаю або трав’яний дерев’яних відварів.
- Прийом знеболюючих, противірусних та антисептичних засобів у відповідності з призначенням лікаря.
- Прийом вітамінів.
Як бачите, герпес порожнини рота є хоч і не небезпечною, але дуже неприємною хворобою. Щоб уникнути ускладнень, слід прислухатися до порад лікаря і не нехтувати лікуванням.
Дотримуйтесь правил гігієни, стежте за своїм здоров ” ям і герпес обійде вас стороною!