Будь-яка фізична робота викликає скорочення м’язової тканини, що є абсолютною нормою. В окремих випадках, навіть при відсутності навантаження на організм, м’язи не знаходяться в розслабленому стані. Відбувається мимовільне їх скорочення, яке супроводжується різким і сильним больовим відчуттям.
Описів стан в організмі називається судомою, виникає частіше усього в області гомілки. Такі неприємні відчуття не дають спокою навіть уві сні і приносять справжні муки людині. Не варто чекати, поки біль вщухне сама. Краще відразу з’ясувати, як позбутися від судом в ногах і назавжди забути про цю проблему.
Причини судом
Мимовільні скорочення м’язової тканини можуть бути викликані різними причинами.
Судоми бувають 2 видів:
- ідіопатичні, причини яких неможливо встановити;
- вторинні, що є ознакою якоїсь патології в організмі.
Безпричинні судоми виникають на тлі надмірного фізичного навантаження, коли підвищується активність нервових закінчень. Найчастіше вони бувають однократними і рідко підлягають рецидиву. Іноді судоми можуть бути викликані порушенням надходження крові до м язів, особливо при тривалому незручному положенні ніг під час сну. У літніх людей скорочення м язів можуть бути спровоковані укороченням сухожиль і недостатньою кількістю мінеральних речовин в організмі.
Основними запальними процесами і хворобами, здатними викликати вторинні судоми, є:
- Гормональні збої.
- Інтоксикація всього організму. Наприклад, отруєння, викликане ртуттю або свинцем.
- Вагітність.
- Патології щитоподібної залози.
- Прийом деяких медикаментів.
- Варикоз вен.
- Діабет.
- Плоскостопість.
- Переохолодження.
- Підвищення температури тіла.
- Дефіцит калію, недолік магнію і натрію. Речовини беруть участь у процесі передавання нервових імпульсів до клітин м’язової тканини.
- Порушення водного балансу в організмі.
- Ниркова недостатність.
- Неврологія.
Вимивання солей з організму може сприяти стрес, потовиділення у підвищеній кількості, блювання або діарея, прийом сечогінних препаратів та алкогольної продукції.
Як впоратися з судомами
Одиничний прояв судом не повинна викликати у людини занепокоєння. Про лікування варто задуматися тільки в тому випадку, якщо мимовільне скорочення м язів повторюється досить часто. При рецидивах судом з’єднання необхідно з’ясувати причину появи цієї проблеми. Допомогти у вирішенні такого питання може тільки лікар. Він проведе обстеження, направити здати необхідні аналізи і призначить терапію у разі підтвердження наявності якої-небудь патології.
Загальні рекомендації у боротьбі з судомами
Якщо поява судом не викликано наявністю серйозної патології в організмі, а пов’язаність язане з дефіцитом мінералів, то для позбавлення від недуги досить дотримуватися декількох правил:
- Впоратися з дефіцитом магнію і калію людина може за допомогою прийому спеціальних лікарських препаратів, що містять необхідні мінерали і вітаміни. Кращого засвоєння цих речовин організмом сприяє вміст вітаміну D в межах норми. Підвищити його рівень можна навіть за допомогою вживання деяких продуктів (наприклад, сіру, яєчного жовтка, сіру, печінки риб). Також необхідно виключити фактори, що спричиняють вимивання мінералів з організму.
- Прийом деяких медикаментів може утруднити всмоктування магнію. До таких препаратів належать антацидні засоби, що використовуються під час терапії печії. У процесі прийому компоненти ліки обволікають слизову шлунку, яка таким чином здатна вже захиститися від негативного впливу соляної кислоти. В якості побічного ефекту виступає уповільнене всмоктування поступають з їжею вітамінів. Усунути цей небажаний фактор можна спеціальними ліками, які допомагають вивести магній з клітин організму.
- Під час вагітності всім жінкам потрібно пити вітамінні комплекси, щоб заповнити втрату магнію та кальцію. При появі судом необхідно обов’язково повідомити про це лікаря, навіть, незважаючи на те, що подібне явище досить часто зустрічається у майбутніх мам.
- Забезпечити нормальну роботу нервової системи важливо кожній людині, оскільки будь-яка стресова ситуація завжди сприяє значній втраті вмісту кальцію. Виправити цю ситуацію можна за допомогою включення в раціон молочних продуктів і прийому кальцію.
- Слід відмовитися від дієт, які засновані на білкової продукції. Як відомо, білок перешкоджає засвоєнню кальцію в потрібній кількості.
- Виключити причини підвищеного потовиділення. Особливо ця проблема актуальна в літній час. Разом з відділенням поту організм втрачає магній, заповнити який буває складно за короткий період.
Позбавлення від судом у дітей
Найчастіше в дитячому віці мимовільне скорочення м язів спостерігається в нічний час. Зрозуміти, що турбує дитину, можна, якщо звернути увагу на його поведінку. Діти здебільшого демонструють появу болю за допомогою плачу або просять потерти ногу.
Основними варіантами в боротьбі з появою судом у дитини є наступні дії:
- Використовувати розігріваючи м.
- Застосовувати масаж ніжок.
- Допомогти дитині стати ногою на носочок, потім треба несильно вщипнути за область гомілки.
- Обстежити дитину на предмет плоскостопості.
- Збагатити раціон включенням продуктів з високим вмістом калію, а також кальцію. Підвищити їх кількість в організмі можна за допомогою горіхів, арахісу, гречки, висівок пшеничних, бананів і яблук, молока. Вживання дитиною в їжу квасолі, риби, кисломолочної продукції і зелених овочів сприяє поповненню нестачі кальцію.
Як позбутися від судом в ногах вночі
При відсутності в організмі людини серйозних порушень і хронічних захворювань впоратися з появою судом у нічний годину можна за допомогою простих маніпуляцій:
- Необхідно розім’яті м’яка зв’язку. Для виконання досить рухати однією рукою по нозі в напрямку знизу вгору, а інший розминати її. Основною складністю є пересилити біль, щоб виконати описані дії. Якщо поруч є близькі люди, можна звернути до них за допомогою, щоб виконати ці маніпуляції.
- Якщо в момент судоми поруч є шпилька, можна несильно поколоти їй скорочується м яз.
- Сісти і схопити рукою пальці ноги, в якій відчувається судома, потім максимально притягнути стопу до себе. Така дія має зупинити болісне скорочення м язів.
- Під час судоми рекомендується походити по холодному покриття підлоги. Це допоможе розслабити м м’язи. Можна покласти під ноги будь мокрій рушник.
- Налити в таз теплої води і опустити туди ноги. Така процедура розслабити м’язи. Можна використовувати й інші методи для зігрівання ніг.
- У момент судоми розслабити м м’язи можна їх пощипування. Якщо на м’язи стали твердими, то можна використовувати активні точки, розташовані в області над верхньою губою. Шкіру в цьому місці потрібно активно щипати, щоб позбутися від болісного скорочення м язів.
- Встати босими ступнями, нахилитися вниз, не згинаючи ноги, і постаратися торкнутися долонями рук до підлогового покриття. Ця вправи допомагає розтягнути на м’язи. Якщо судоми застали в положенні лежачі, то людині потрібно витягнути ноги і потягнути стопу до себе, попередньо обхопивши пальці руками.
- Кілька хвилин походити босою ногою на п’ятах по підлоговому покриттю. Спазми швидко відступлять.
- Використовувати розігріваючу мазь або застосувати будь-теплий компрес.
Якщо біль вдалося зупинити за допомогою запропонованих маніпуляцій, то для залишкового позбавлення від залишкових неприємних відчуттів в нозі, можна пройтися по ній будь-яким холодним предметом (мокрою мочалкою, льодом). Така дія знижує ризик появи судом на наступний день.
Народні рецепти та методи від судом
У боротьбі з недугою можна застосовувати добре відомі в народі способі.
Основними методами є:
- Натирати на ніч стопи лимонної часточкою. Після того як сік висохне, ноги слід обгорнути поліетиленовим пакетом і надіти зверху шкарпетки.
- Використання зірочки. Купити цей бальзам можна в будь-якій аптеці. Їм добре натирати ділянки, в яких відчувається біль.
- На литковий м яз можна покласти змочений у теплій води гірчичник. Потім закріпити його пов’язаність язкою.
- Застосовувати горілчану настоянку, приготовану з 25 зубчиків часнику. Плоди цієї овочевої культури потрібно попередньо подрібнити і помістити в скляну банку, залити 500 мл горілки. Настоянка готується 12 днів. Застосовувати її рекомендується перед сном після попереднього проціджування отриманої суміші. Наносити настоянку потрібно на суху шкіри гомілки, поєднуючи з масажем м язів у напрямку знизу вгору по нозі. Процедуру необхідно повторювати цілий місяць.
- Розтерти яблучним оцтом напружену м яз.
Профілактика появи судом
Допомогти знизити ризик виникнення судом може дотримання наступних профілактичних заходів:
- носити зручну для ніг взуття;
- виключити тривалі навантаження на ноги;
- менше вживати цукор і каву;
- відмовитися від шкідливих звичок;
- правильно і збалансовано харчуватися;
- масажувати ступні і ноги;
- не нервувати.
Будь-яке порушення в роботі організму, включаючи і поява судом, не повинно залишитися без уваги. Самолікування часто буває небезпечно, тому краще всього при перших ознаках недуги відразу ж звернути за допомогою до фахівця!