Ехінацея — багаторічник з сімейства Айстрових. Цю рослину можна заслужено назвати квіткою «здоров’я», так як воно володіє чудовими цілющими властивостями, завдяки яким в деяких випадках може служити навіть повноцінною заміною антибіотиків. Численні дослідження показали, наскільки цінно це рослина.
Трава ехінацея — потужний імуномодулятор, практично не має побічних ефектів. Далі в статті ви дізнаєтеся: про склад ехінацеї, правильне приготування настойки з неї і багато іншого.
Що такого цінного містить ехінацея?
В результаті вивчення хімічного складу ехінацеї були виявлені цілих сім груп корисних речовин, що містяться в цій рослині. Серед них можна виділити полісахариди, флавоноїди, алкіламіди, інулін, похідні кавової кислоти — ехінозіди, сінорін і хлорогенова кислота, ефірні масла, а також вітаміни і мікроелементи — калій, магній, залізо, алюміній.
Яку роль виконують ці складові? Давайте розглянемо.
- Полісахариди. Надземна частина рослини багата полісахаридами. Їх роль для людини воістину величезна. Полісахариди, потрапляючи в організм, як би огортають собою клітини тіла, перешкоджаючи проникненню в них патогенних бактерій і мікроорганізмів. Полісахариди не тільки допомагають захищати клітини організму від «нападу», але і регенерують їх.
- Інулін. Коренева частина ехінацеї багата на інулін — це речовина стимулює білі кров’яні тільця, лімфоцити, завдяки чому вони стають рухомими. Це дозволяє їм швидко розпізнати вогнище інфекції та усунути хвороботворні бактерії.
- Еінозіди. У невеликій кількості ці речовини містяться в коренях рослини, але найбільше їх міститься в самій квітці. Вчені виявили, що ехінозіди проявляють дію, подібну до пеніциліну — антибіотика, покликаного боротися з величезною кількістю бактерій. Ще одна дія, яку виконують эхинозиды — виведення з організму вільних радикалів.
- Алкіламіди, також містяться в більшій мірі в кореневої частини рослини, володіють анестезуючими властивостями, завдяки їм ехінацею часто використовують при зубному болю.
Ехінацея — засіб для підняття імунітету
Завдяки своєму чудовому складу, яким не може похвалитися жодна рослина, ехінацея вважається найпотужнішим імуностимулятором.
Ехінацея володіє ще однією чудовою властивістю — вона здатна пригнічувати ріст стрептококів і стафілококів — бактерій, що викликають більшість запальних і гнійних захворювань, наприклад, ангіна, гайморит, фурункульоз.
Приймають ехінацею як імуностимулятора як під час загострення інфекційного захворювання, так і для профілактики. Особливо корисно це робити навесні і восени. У цей час відзначається зростання захворюваності на застуду та грип, так як організм в цей період найбільш послаблень.
В яких випадках показань прийом ехінацеї:
- якщо ви часто застужуєтесь;
- процес одужання проходити важко і повільно;
- останнім годиною на губах часто з’являється герпес;
- на тілі виникають фурункули;
- відчувається слабкість;
- ви роздратовані, погано спите;
- ви палите, приймаєте алкоголь;
- при прийомі антибіотиків;
- ви живете в зоні екологічного лиха;
- якщо іноді підвищується температура до 37,2 градусів без видимих причин.
Всі ці чинники так чи інакше свідчать про зниження імунітету, а значить, настав час зміцнювати здоров’я.
Настоянка ехінацеї для імунітету, спосіб приготування
Ехінацею приймають у вигляді настоянки, яку можна купити в аптеці або зробити самостійно. Для приготування цілющого настою знадобиться п’ятдесят грамів сухих або двісті грамів свіжих листя ехінацеї і п’ятсот п’ятдесят грамів горілки.
Сировину заливають горілкою або спиртом, надавати в темне і прохолодне місце на десять-дванадцять днів. Бажано щодня збовтувати вміст пляшки. Після закінчення зазначеного часу настій готовий до застосування.
Найбільш ефективною є настоянка з коріння цієї рослини. Для її приготування знадобиться 100 грамів кореня рослини, який слід промити, очистити, потім подрібнити і залити половиною літра горілки або спирту. Наполягають її так само, як і настій, виготовлений з надземної частини рослини.
Деякі люди використовують листя і квітки рослини в якості заварки. Приготувати цілющий чай для імунітету з ехінацеї так само просто. Візьміть чайну ложку сировини і заваріть склянкою окропу. Відвар повинен постояти кілька хвилин під кришкою. У такий чай з ехінацеї можна додати столову ложку меду.
Ехінацея для дітей, корисні властивості
Дитячий організм ще більш сприйнятлива до різних вірусів і бактерій. Перебування в колективі ще більше погіршує ситуацію — діти заражаються один від одного, так що їх організм не встигає відновитися після частих гострих вірусних інфекцій, з-за чого їх імунна система здає свої позиції. Як зміцнити імунітет дитини? На допомогу прийде все та ж ехінацея.
Дітям до дванадцяти років спиртову настоянку ехінацеї вживати не можна. Для таких діток фармацевтичні компанії випускають ехінацею в різних формах — льодяники з екстрактом цієї рослини, емульсії, сиропи, таблетки та гранули. Вони не містять спирту, тому можуть використовуватися і для дітей молодшого віку після консультації з терапевтом, який, враховуючи стан дитини, призначить відповідну дозування.
В результаті проведених досліджень було помічено, що діти, які беруть ехінацею, хворіють респіраторними захворюваннями в два рази рідше, ніж раніше, а одужують швидше. Чому б не озброїтися таким ефективним засобом для підняття імунітету вже зараз?
Інструкція із застосування настоянки
Спиртовий настій ехінацеї можуть приймати дорослі і діти, які досягли 12 років. В цілях профілактики приймають по 20 крапель настою двічі на день перед їжею.
Тривалість профілактичного курсу становить два тижню. Якщо є ознаки сильного зниження імунітету, курс може бути продовжений до чотирьох тижнів, а дозування збільшена до двадцяти п’яти крапель.
При комплексному лікуванні вірусного захворювання, при наявності запального процесу, під час загострення хронічних хвороб для прискорення процесу одужання настоянку ехінацеї беруть по двадцять п’ять крапель тричі на день за тридцять хвилин до їжі.
В інструкції ви побачите, що дітям після 12 років спиртову настоянку розводять водою в пропорції 1:3 і дають по п’ять-десять крапель три рази на день.
Протипоказання до застосування й побічні ефекти
Незважаючи на те, що ехінацея настільки корисна для організму, все ж деяким людям варто утриматися від прийому настоїв і відварів з цієї рослини. Кому не слід приймати ехінацею? Тим, хто має такі захворювання:
- гострий лейкоз;
- туберкульоз;
- червоний системний вовчак;
- цукровий діабет.
Серед побічних ефектів зустрічаються поодинокі випадки виникнення алергічних реакцій на речовини, що входять до складу ехінацеї. Алергія проявляється у вигляді висипу і свербежу.
При систематичність прийому настойки ехінацеї у великих кількостях може спостерігатися розлад у роботі шлунково-кишкового тракту, а також підвищена збудливість нервової системи.
Отже, чим корисна ехінацея:
- вона приводити в рух лейкоцити;
- пригнічує ріст патогенних бактерій;
- сприяє виведенню вільних радикалів;
- покращує регенерацію клітин і підвищує імунітет.
Хоча ехінацея і не є панацеєю від усіх захворювань, але її благотворний вплив на організм не можна недооцінювати. Надаючи загальнозміцнюючу дію, підвищує захисні функції імунної системи, ехінацея допоможе уникнути частих застуд, а в разі їх настання, швидше одужати