Подорожі

Я вже 7 років живу в Норвегії і хочу розповісти про те, що мене досі дивує тут

Мене звуть Вероніка, і я вже 7 років живу в Норвегії. В цю північну країну мені довелося переїхати з Риги слідом за чоловіком. За роки, проведені в Норвегії, багато чого змінилося в моєму житті. Так, у мене повністю змінився гардероб: я відмовилася від підборів і суконь на користь джинсів, светрів і взуття на низькому каблуці. Стала набагато менше працювати, а Новий рік для мене переставши бути великим святому. Деякі з цих змін, обумовлених культурою іншої країни, вже давно стали органічною частиною життя, а до інших не можу звикнути до цих пір.

Я поділюся тими особливостями життя в Норвегії, які дивують навіть через багато років після переїзду. І мова найчастіше йде про здивуванні зі знаком «плюс». В кінці статті вас чекає бонус — інформація про те, коли краще їхати і не їхати до Норвегії.

https://www.instagram.com/p/BtBgj3YAHVh/

Любов норвежців до природи

У Норвегії є закон, який закріплює право вільного доступу до дикої природи. Це означає, що можна вільно розбивати намети поза кемпінгів, гуляти, кататися на лижах, їздити на велосипеді, плавати де хочете. Норвежці люблять проводити час на природі, причому в будь-який час року. Для цього навіть є спеціальне слово — friluftsliv, що в перекладі означає «життя на свіжому повітрі». При цьому ставлення до природи вкрай дбайливе: ніхто не смітить, браконьєрів немає.

До речі, про браконьєрів: рибалка в солоній води (море і фіорди) покупки ліцензії не потребує. За законодавством Норвегії одна людина має право на вивезення 15 кг рибного філе, плюс 1 великий трофейної риби. Того у європейців з’єднання явилася вигідну хобі — приїжджати в Норвегію на авторефрижераторах, жити в наметах або найдешевших будиночках, рибалити пару тижнів і, затарившись рибою, їхати назад. А від рибалка в прісній води (озерах, річках) вимагає покупки ліцензії. Її можна придбати у поштових відділеннях або на сайті.

Відсутність штор на вікнах

Норвежці люблять повторювати, що приховувати їм нічого. Саме тому у них немає штор на вікнах. Коли темніє, то, прогулюючись вулицями, можна мимоволі спостерігати за тим, що відбувається в будинках: вісь у цьому будинку сіли вечеряти, в цьому — дивляться телевізор, а в того — грають з дітьми. Тут горить камін, там на стіні висять фотографії, а він там стоїть рояль.

Трава і дерева, які ростуть на дахах

https://www.instagram.com/p/ByCgQj1gZAe/

На мій погляд, це виглядає дуже симпатично і природно для Норвегії. Виявляється, мода на трав’яні дахи у норвежців з’явилася дуже давно, ще в початку XIX століття. Таке покриття (торф) насамперед використовували і використовують, щоб забезпечити додаткове тепло в будинку взимку і прохолоду влітку, плюс хорошу звукоізоляцію. Ще зелена дах витримує будь-шторм.

Якщо ви захочете спорудити такий дах для свого будинку або дачі, то пам ” ятайте, що спершу вкладається у кілька шарів суха кора, яка просочується овечим жиром, потім торф, солома, а в самому кінці — мох. Такий дах переважати дуже багато, особливо після дощу. Трав’яне покриття потрібно весь час зволожувати, тому такі дахи дуже гарні для клімату Норвегії, де випадає дуже багато опадів.

В липні вся Норвегія йде у відпустку

У Норвегії існує дуже цікаве явище — відпустка для всіх. Це відбувається в липні, і країну як ніби вимикають: 80 %, а то і всі 90 % норвежців беруть відпустку одночасно. У багатьох навіть у трудових договорах прописано: з 5 тижнів відпустки 3 потрібно брати в липні. Дитячі сади і школи в цей час теж закриті. На вулицях в Осло в липні порожнеча. Норвежці виїжджають у відпустку на південь Європи або на «дачі» — дерев’яні будиночки в норвезьких горах.

В цей час закриті майже всі офіси, багато компаній не працюють, отримати якусь послугу вкрай складно. Кілька років тому ми переїжджали з одного міста в інше. Переїзд випав на липень — годину загального відпуску. Ми заздалегідь замовили інтернет у свій новий будинок. Так от, нам довелося цілих 3 тижню жити без нього, тому що всі монтери були у відпустці і ніхто не міг до нас прийти і провести кабель.

Складається враження, що в Норвегії мало працюють

Коли я приїхала до Норвегії, то довго не могла зрозуміти, чому тут так мало працюють. Всі дитячі садки закриваються після 16:30, але фактично всіх дітей забирають до 16:00. Після 15:30 утворюються великі автомобільні пробки. В цей же час в магазинах не проштовхнутися, так як всі роблять покупки після роботи. А після 17:00 людей і машин стає значно менше, так як більшість норвежців вечеряє.

Наведу кілька фактів і цифр:

  • Офіційний робочий день у Норвегії триває 7,5 години. Але насправді більшість офісних працівників працює по 6-7 годин на день.
  • Практично всі починають робочий день досить рано — в 7 або 8 ранку.
  • Обідня перерва зазвичай дуже короткий — 30 хвилин (але кава-паузи норвежці собі дозволяють робити кожну годину). ⠀
  • У випадку легкого нездужання, не потрібно йти до лікаря, а можна просто взяти 3 вільні дні, які сплачує роботодавець, і підлікуватися. Ніякі довідки і виправдувальні документи не потрібні. Протягом року ви маєте право на 12 днів. Багато користуються цим благом і подовжують собі відпустку на 12 днів.

Для норвежців вкрай важливо мати баланс в життя: працювати, приділяти час сім’ї, спорту й активного відпочинку. І у них це чудово виходить!

Діти сплять на вулиці. У будь-яку погоду

https://www.instagram.com/p/BqfvNcxgkjp/

У норвезьких дитячих садках діти вдень сплять у візках на свіжому повітрі — і в сніг, і в дощ, і коли вітер, і яскраве сонце, і в мороз до мінус 10. Вихователі після обіду укладають малюків коляски і везуть на вулицю спати. Деякі дитячі садки мають навіси для колясок, а інші — ні.

Коли моя донька почала ходити в садок в Норвегії, то я всіма силами опиралася тому, щоб вона спала на вулиці в колясці, але потім я заспокоїлася і знайшла багато плюсів:

  • Діти дихають свіжим повітрям, ризик заразитися зменшується.
  • Діти сплять краще на свіжому повітрі, а значить, сон здоровий і міцний.
  • Імунітет зміцнюється.

Особливості норвезьких шкіл

Діти отримують знання в грі (особливо в молодших класах). Наприклад, на уроці математики учні грають «у магазин» — з продуктами, іграшковими грошима, касамі. А на уроці англійської переодягаються в героїв різних мультфільмів і розігрують сценки англійською мовою. У школах досить багато вчителів-чоловіків.

Якщо дитина живе далеко від школи, то за ним приїжджає автобус або таксі, щоб відвезти в школу, а потім забрати додому. «Далеко від школи» — це 2 км для першокласників, 4 км — для дітей з 2-го класу і вище. Ми живемо в 7 км від школи, так що моя донька зможе їздити на таксі в школу ще багато-багато років. Мінімум раз на тиждень (а в нас в школі — 2 рази в тиждень) діти йдуть у похід у гори або в ліс. Похід триває як мінімум кілька годин, а як максимум — цілий день.

Великий мінус норвезьких шкіл — це відсутність гарячої їжі, та й взагалі їжі в школі. Кожен день батьки змушені готувати ланчбокси на цілий день.

Традиція приготування коробок з їжею

Щоранку в норвезькій сім’ї починається з приготування матпакке (matpakke), або, просто кажучи, коробок з їжею. Батьки готують їх дітям у школу і дитячий садок на цілий день. Крім того, дорослі готують такі коробки собі на роботу. У коробку кладуть в основному бутерброди з різною начинкою — з коричневим, жовтим сіром, паштетом, рибною ікрою, овочами. Кладуть ще фрукти, маленькі овочі, іноді йогурт і макарони.

Крім школи, садочка і роботи можна спокійно відкрити коробку в автобусі або поїзді і перекусити. Так роблять дуже багато людей. Вирушаючи в похід, просто необхідно взяти з собою таку коробочку. У норвежців є ритуал: підкоривши чергову гору, вони сідають, відкривають коробки з їжею і їдять, милуючись видом.

Дивна їжа

У Норвегії є їжа, яку можна, м яко кажучи, назвати дивною. Ось мій особистий топ-5 найбільш «неїстівних» норвезьких страв:

1. «Старий сір» (gamalost) — це традиційний норвезький сир з пліснявою, який може зберігатися без холодильника. Запашок від нього поширюється на кілька кілометрів, а варто сір дуже дорого. Але є чимало його шанувальників.

2. Бараняча голова (smalahove). Голову варять і подають з пюре з брукви і картоплі.

3. Кров’ю яні млинці (blodpannekaker). При приготуванні в тісто для млинців додають кров оленя. Млинці виходять коричневого кольору.

4. Тушкована капуста в молоці (kålstuing). Капусту тушкують у молоці. Виходить такий молочний суп з капустою.

5. Лютефіск (lutefisk) — це в’ялена риба, яку вимочують в лужному розчині кілька днів. Риба набуває специфічний гострий запах.

Смачні вафлі норвезькі

https://www.instagram.com/p/BoPD7H_BVAu/

Справедливості заради скажу, що в Норвегії багато і дуже смачних продуктів. Таких, наприклад, як коричневий сир (brunost), за смаком нагадує варене згущене молоко. Рибні супи, які готуються на вершковою основі, з додаванням тріски і лосося. А такої смачної полуниці, як у Норвегії, я не пробувала ніде на білому світі (в продажу він з’явиться в липні).

До числа моїх улюблених норвезьких страв належать і гарячі вафлі, які подають з вищезазначеним коричневим сіром, варенням, сметаною. Для норвежців такі вафлі — це другий хліб. Їх готують практично з будь-якого приводу: на сніданок, обід, вечеря, на десерт. Вони продаються у всіх кафе і ресторанах. Бувають солодкі і несолодкі, з борошна або борошна грубого помелу. Їх можна приготувати і вдома.

Ділюся рецептом:

  1. Добре збийте 2 яйця, 100 г цукру, додайте 150 мл молока, 200 мл сколотин або кислого молока, 100 мл води.
  2. Додайте 350 г борошна, 1 ч. л. ванільного цукру, 1/2 ч. л. кардамону, 1/2 ч. л. соди 1 ч. л. розпушувача.
  3. Все добре перемішайте і дайте настоятися 15 хвилин.
  4. Додатки 125 г топленого масла і випікати вафлі до золотистого кольору.

Життя пенсіонерів

https://www.instagram.com/p/BUMHjIyAOPL/

Ніяк не можу забути одну зустріч з немолодою норвежкою. Справа було цієї зими: ми з чоловіком каталися на лижах на одному з курортів Норвегії. Раптом нас обігнала група дам пенсійного віку, чоловік 15. Всі вони були в прекрасній фізичній формі і відмінному настрої. Одна дама попросила мене сфотографувати їх групу. Вона дістала останній iPhone і розповіла, що їхня група «дівчаток» приїжджають сюди кожну тиждень, щоб провести час на свіжому повітрі; наймолодшою у групі 68 років, а найстаршій — 85. Я з задоволенням зафотографувала їх, жінка подякувала мене і відразу ж завантажила фотографію в Snapchat.

Пенсіонери в Норвегії кардинально відрізняються від наших пенсіонерів своїм зовнішнім поглядом, проведенням годині, інтересами і навіть здоров’я ям. Норвезькі пенсіонери проживають гідну і якісну життя:

  • Дуже багато подорожують — 3-4 рази на рік.
  • 95 % норвезьких пенсіонерів мають автомобіль і прекрасно їм управляють.
  • Ведуть активний спосіб життя: катаються на лижах, ходять у походи, складаються в клубах за інтересами.
  • Розмір середньої пенсії в Норвегії в 2019 році склав 20 тис. норвезьких крон в місяць (€ 2 тис.).

Медичне обслуговування

Візит до сімейного лікаря коштує близько 250 крон (€ 25), він і направляє вас до всіх інших фахівців. Прийом у напрямку до фахівця коштує 300-400 крон (€ 30-40). Враховуючи високі зарплати і пенсії у Норвегії, медицину можна назвати доступною. Тут ходять до лікарів планомірно, не чекають операцій роками із-за черг або нестачі грошей.

Коли ваші витрати на медицину в поточному році досягають 2 тис. крон (€ 200), ви отримуєте картку, яка буде покривати всі ваші подальші витрати, тобто всі візити до лікаря, фахівцям, багато ліків ви отримаєте абсолютно безкоштовно.

З мінусів: якщо ви або ваша дитина захворіли, то ви не можете викликати лікаря додому і вам необхідно навіть з високою температурою їхати до свого сімейного лікаря або на пункт невідкладної допомоги.⠀

Ціни в Норвегії

За сміття з пляшок і банок на переробку можна виручити гроші. На сміттєвих баках є спеціальні тримачі, щоб людям не потрібно було шукати їх серед сміття.

Норвегія дорога країна — це факт. Сходити в супермаркет, витратити € 200 і нічого толком не купити — звичайна справа. Ще дорожче обходяться послуги. Наприклад, таксі або похід в ресторан. Бензин коштує близько € 2. Але середня зарплата у норвежців становить € 4-7 тис. в місяць. Тобто для приїжджих непідйомні ціни, а для місцевих цілком нормальні.

Але, незважаючи на досить високі зарплати, норвежці економлять:

  • На опаленні. Температура в квартирі або будинку взимку не перевищує 17-18 градусів. Йдучи на роботу, багато вимикають опалення. По хаті ходять у вовняній білизні, щоб не замерзнути.
  • Воду в чайник наливають і кип’ятять тільки на потрібну кількість чашок.
  • Контролюють витрати туалетного паперу.
  • Складають меню на тиждень і закуповують тільки ті продукти, які необхідні для приготування запланованих страв.
  • Закуповують продукти в сусідній Швеції, де дешевше.

На чому може заощадити турист:

  • На їжі. Якщо ваш бюджет обмежений, вибирайте в магазинах продукти і товари фірми First Price: якість продуктів майже такі ж, а ціна в 2, а іноді і в 3 рази нижче.
  • На паливі. Намагайтеся заправлятися в неділю ввечері в понеділок вранці або в четвер вранці, тому що саме в цей час спостерігаються найнижчі ціни на бензин і дизель. А вісь у понеділок ввечері і в четвер ввечері все з точністю до навпаки: ціни будуть кусатися.
  • На походи в кафе. У всіх кафе і закусочних Норвегії діє один принцип: є на місці на 10 % дорожче, ніж якщо брати з собою. З обмеженим бюджетом краще зупинитися в апартаментах або хостелі і готувати їжу самим.
  • На практично будь-якій тарі від продуктів, включаючи пляшки і банки від напоїв. В Норвегії досить високі ціни на всю тару і на цінниках у магазинах, як правило, вказана вартість окремо від упаковки. При цьому ціна пляшки може іноді перевищувати ціну вмісту. У магазинах стояти апарати з прийому тари. Завантаживши туди пляшки і банки, ви отримаєте чек, на якому буде написана ціна зданої тарі. Пред’явивши його на касі, ви можете зменшити суму до оплати за покупку на зазначену суму. Пляшки часто збирають незаможні люди. На багатьох сміттєвих баках є власники (на фото), щоб людям не доводилося шукати пляшки в баку.
  • На повернення tax free. Його можна оформити на будь-які товари і практично скрізь від суми покупки, еквівалентної € 50. Таким чином можна повернути до 30 % витрачених грошей.

Кошики для самотніх людей в магазинах

У норвезьких магазинах є кошики для покупок з наклейкою «Для одиноких людей». Ідея полягає в тому, що якщо ви самотні і хочете познайомитися, то вам пропонують взяти в магазині сіру кошик і ненав’язливо заявити про себе. Адже ваш чоловік може ходити десь поруч, закуповуватися в тому ж магазині, що і ви, бути самотнім, мати бажання познайомитися, але боятися це зробити. І така кошик може допомогти. Під час мого недавнього походу в магазин кілька дам і чоловіків ходили вісь з такими кошиками.

Бонус: коли краще їхати до Норвегії

  • Січень — прекрасний місяць, щоб поїхати на північ (наприклад у місто Тромсе) і помилуватися північним сяйвом. Ймовірність його побачити досить велика.
  • Лютий і березень — найкращий час для лиж. Дивовижна погода, іскристий сніг, багато сонця, досить довгий день.
  • Квітень — на початку місяця їдьте на Лофотенські острови, щоб помилуватися красою і побувати, мабуть, на кращого рибалку в світі. Саме в цей час сюди мільйонами заходити тріска.
  • Травень — 17 травня Норвегія відзначає День Конституції. Приїжджайте, і ви побачите тисячі норвежців у національних костюмах, барвисті параді і багато всього цікавого.
  • Червень — відвідайте різні міста Норвегії (Берген, Ставангер, Тронхейм): у кожного з них свій шарм і своя атмосфера.
  • Липень — час вирушати в подорож по фіордах. Незабутні враження вам забезпечені.
  • Серпень — найкращий час для походів у гори і огляду природних пам’яток (Язик Контролю, Прекестулен, Горошина).
  • Вересень — милуємося золотий восени і катаємося на велосипедах.
  • Жовтень і листопад — єдині 2 місяці, коли я б не радила приїжджати в Норвегію туристам. В цей час в Норвегії дуже погана погода, сірість, дощі, снігу ще немає, а сонця зовсім мало. Багато моїх знайомих, що приїжджали сюди в листопаді, були розчаровані.
  • Грудень — відкриваємо лижний сезон і приїжджаємо в Берген, щоб побачити найбільший в світі місто з імбирного печива.

А ви б хотіли побувати в Норвегії? Чи вам вже пощастило відвідати цю країну?

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України