Привіт всім! Я Тетяна, мені 37 років. Всього 6 років тому я переїхала з Санкт-Петербурга в сонячну Бразилію, в Ріо-де-Жанейро, де живу з чоловіком-бразильцем і двома дітьми. Раніше я мало що знала про цю країну, крім того що тут обожнюють футбол і знімають серіали, а тепер і сама можу у всіх подробицях розповісти про будні і звички місцевих жителів і веду свій блог про життя в Бразилії.
Я проведу невелику екскурсію по країні і розповім, чим живуть і дихають бразильці.
1. У бразильців свої уявлення про стиль і красу
А ось деякі б’юті-звички місцевих вельми специфічні. Мабуть, самий карколомний питання, яке мені задавали, звучав так: «А ти фарбуєш волосся на руках?» Виявилося, що тут модно не видаляти, а освітлювати волоски на руках і ногах.
Бразильці дуже ретельно доглядають за зубами. У жодного не бачила жовтих зубів: вони чистять їх буквально після кожного прийому їжі, а в ресторанах часто можна побачити зубну нитку, рідина для полоскання рота і інші засоби гігієни.
2. У карнавалі може прийняти участь будь-який бажаючий
Основне дійство відбувається на самбодромі. У звичайні дні це нічим не примітна вулиця, де їздять машини, а в дні карнавалу її перекривають — і вона перетворюється на стадіон. У карнавалі беруть участь численні школи самби, для нього готуються неймовірні костюми, всі танцюють і співають: справжнє свято життя і буквально подія року в країні. Звичайно, коли я побачила це вперше, то залишилася під величезним враженням. А незабаром дізналася, що взяти участь у карнавалі може буквально будь-хто: достатня купити костюм.
Так цієї зими здійснилась моя мрія: я брала участь в карнавальному ході на самбодромі в Ріо-де-Жанейро! Ми їхали на дуже класній машині з декораціями, тримаючись за стовп, щоб не впасти, а ще при цьому примудрялися танцювати. За костюм і участь у карнавалі я заплатила $ 130, а враження, як мені здається, безцінні.
3. У Бразилії дуже сильний контраст у рівні життя
В нетрях (фавелах) і в бідних кварталах Ріо-де-Жанейро живе більша частина населення міста. Представники середнього класу та заможні люди займають дорогі кондомініуми. Це 2 різних миру, 2 планети. Відрізняється абсолютно все: будівлі і споруди, люди і їх спосіб життя, цінності, зовнішній вигляд, манера спілкування, звички, культура.
Фавели складаються з 2-3-поверхових хаотично побудованих будиночків. Тут брудно, прямо над головою у вузьких вуличках звисають дроти, всі стіни змальовані графіті. Більшість мешканців фавел навіть не закінчили школу, процвітає кримінал. Держава намагається допомагати жителям і виплачує допомогу, надає пільги.
По іншу сторону від фавел підносяться елітні і комфортабельні будинки. Кондомініум — це кілька багатоповерхових будинків, об єднаних спільним парканом з охороною. Всередині є басейн, дитячий майданчик, зал для свят і різні додаткові зручності начебто кінотеатру, салону краси, тренажерного залу і т. д. в залежності від вартості житла. На території багато зелені і пальм, у багатьох комплексах є свої магазини, аптеки, супермаркети — можна і не виходити в місто. Тут живуть освічені люди: інженери, юристи, лікарі, актори та інші представники шоу-бізнесу.
Вибратися з фавел дуже і дуже непросто, але можливо. Для цього необхідно отримати освіту і багато працювати. Тут зустрічаються різні люди і долі, деякі працюють на кількох роботах і намагаються дати своїм дітям освіту. Але, на жаль, далеко не всі жителі фавел готові змінювати своє життя. Багато хто навіть не хочуть працювати: вони звикли до такого способу життя і їх все влаштовує.
4. Практично у всіх сім’ях з достатком є домробітниця
Коли я шукала нам помічницю по господарству, то зіткнулася з цією проблемою сама. Одна дівчина могла просто не вийти на роботу, а якщо і прибирала, то дуже погано. Інший не сподобалося забиратися в моїй присутності, і вона придумала тисячу причин, чому не може працювати. Третя образилася, коли я попросила її перенести прибирання на другий день з-за того, що вона прийшла до нас з температурою, у той час як у будинку був новонароджена дитина. І лише через кілька місяців я нарешті знайшла відповідальну жінку, яка добре справляється зі своїми обов’язками і нікуди не зникає.
5. В +20 °C тут носять шапки і куртки
Забавно, що навіть якщо температура повітря підніметься до +30 °C, то на пляжі все одне буде порожньо: зима є зима. На вулицях гуляє менше людей, в магазинах продаються теплі куртки, пальто і навіть шапки. Мені ж місцева зима навіть подобається, я чекаю її з нетерпінням: задушлива спека зникає, можна фарбуватися без ризику тут же «втратити обличчя», насолоджуватися природою та прогулянками.
Варто відзначити, що на півдні країни, ближче до Аргентини, зима дійсно буває достатня холодною: температура може опуститься до -5 °C і навіть зустрічається сніг.
6. В деякі кінотеатри можна ходити з маленькими дітьми
Виглядає це так: кінотеатр повний мам з немовлятами, дорослі дивляться фільм, а малюки можуть плакати, бігати по кінозалів, повзати, кричати, грати. Часто буває, що один малюк заплаче — і підхоплюють інші. На підлозі перед екраном лежить дитячий килимок з іграшками, збоку стоїть пеленальний столик з підгузками і вологими серветками.
7. У Бразилії немає поїздів
А подивитися є на що: безліч національних парків, водоспади Ігуасу, каньйони Камбара-ду-Сул і багато іншого. Якщо зберетеся подорожувати по країні, врахуйте, що необхідно хоча б мінімальне знання португальської мови: більшість бразильців не говорить по-англійськи.
8. Теплі обійми і для друзів, і для незнайомців
9. Про деякі особливості побуту
- Жителі Ріо звикли до розслабленого темпу життя. Наприклад, ви купили пральну машинку і замовили доставку. Вам можуть не привезти і навіть не попередити про це — і таке тут в порядку речей. Якщо ви вирішили зробити ремонт будинку, то обумовлені з працівниками терміни потрібно збільшувати в 2-3 рази, та й якість, швидше за все, буде кульгати. На півдні країни ситуація відрізняється: тут люди куди більш відповідальні.
- У Бразилії практично неможливо повернути товари назад в магазин. При покупці чого-небудь в магазині (одягу, взуття, сумки, техніки і т. д.) згодом віддати його назад і отримати гроші дуже непросто, багато магазинів відмовляються це робити. Зате легко обміняти товар на аналогічний у тому ж магазині протягом місяця.
- На кухні не буває гарячої води. Вода тут, звичайно, не крижана, як в Україні , але відчуття недомитості все одно залишається. Виручає посудомийна машина.
- Дорогий і нестабільний інтернет. Буває таке, що кілька днів поспіль домашній інтернет не працює, особливо якщо за вікном гроза або дощ.
- У напої кладуть величезну кількість льоду. Завжди! Всі напої тут п’ють не просто холодними, а крижаними. Фільтри встановлюють з двома кранами для води кімнатної температури і для крижаної води.
10. Всі і справді обожнюють футбол. І серфінг
У деяких компаніях співробітникам надають вихідний день, якщо важливий матч припадає на робочий час. У футбол грають всі: і жителі фавел (до речі, багато відомих футболістів виросли у них), і представники середнього класу.
Є ще один улюблений вид спорту — це серфінг. Я б навіть сказала, що він не менш популярний, ніж футбол: на пляжі можна зустріти безліч людей, які підкорюють хвилі. Вісь така спортивна нація!
А ви б хотіли поїхати в Бразилію?