Очі, як ми знаємо, є дзеркалом душі. А мова – індикатор нашого організму. У здорових людей мова світло-рожевий, з вологою і рівномірною поверхнею без плям, виразок. Сосочки язика добре помітні.
Поява нальоту на язиці може свідчити про різні захворювання, але іноді в незначній формі спостерігається і у здорової людини. Зокрема, у підлітків в період статевого дозрівання може утворюватися наліт через гормональний стрибок. Допустимим вважається легкий, білий і без запаху наліт, через який можна розгледіти рожевий колір язика.
До речі, влітку наліт більш виражений, але добре видно сосочки слизової оболонки, восени наліт – суші і світліше, а взимку буває жовтуватого відтінку. А ще важливо дотримуватися гігієни порожнини рота: використовувати спеціальні зубні щітки з ребристою тильною поверхнею для мови.
Здоровий язик
Колір рівномірно рожевий, язик вологий, без нальоту, борозенок, плям та ін. Це показник того, що шлунок і травна система добре функціонують.
Легкий білий наліт
Свідчить про проблеми з шлунково-кишковим трактом або печінкою. Для встановлення більш точного діагнозу (знижена кислотність, виразка шлунку тощо) слід звернути до лікаря.
Інтенсивний наліт білого нальоту
Товстий шар білого нальоту сигналізує, що деякі системи в організмі не виконують повноцінно свої функції. В тому числі це може свідчити про наявність вірусної інфекції.
Жовтий наліт
Це ознака захворювань печінки або жовчного міхура. Також з’являється при поганому травленні, запорах.
Покритий борозенками і нерівномірно забарвлений язик
Так звань «географічний» мова — ознака шлунково-кишкових недуг. Якщо борозенки так глибокі, що схожі на тріщинки — це сигнал про підвищений вміст цукру в крові. Встановити точній діагноз допоможе фахівець.
Блідо-білий язик
Білий або блідий колір язика свідчить про травні захворювання. Ця ознака часто супроводжується проносом, холодними руками і ногами, втомою, а також іноді здуттям живота.
А надмірно блідий та сухий язик нерідко вказує на дефіцит крові, що може супроводжуватися запамороченням, відчуттям тривоги, порушення пам’яті, безсоння, потрісканими губами, анемією.
Біло-червоний язик
Язик біло-червоного кольору майже завжди сигналізує про інфекції в організмі. Червоні точки на язику можуть бути ознакою температури або запальних процесів у крові. У дітей може проявлятися реакція імунітету на інфекцію. А темно-червоний колір – ознака порушення роботи нирок або інтоксикації організму.
Язик з червоним кінчиком
Кінчик язик індікатор області серця. Якщо ж кінчик язика почервонів без наявності хвороби. то це може вказувати на нервові потрясіння.
Червоний по краях язик
Свідчить про надмірному захопленні пряної або жирною їжею, алкоголем. На думку східних медиків, так ще може проявляти себе давній гнів або образа.
Фіолетовий язик
Найчастіше таке забарвлення язика викликане дефіцитом вітаміну В2. Може також спостерігатися у жінок, які мають проблеми з менструальним циклом або у людей, які відчувають хронічну біль.
Синюшний язик
Синюшний язик — серйозний сигнал. Потрібно в терміновому порядку звернути до лікаря. Це ознака того, що в тканини надходить недостатньо кисню. А ще може свідчити про розвиток захворювань серцево-судинної системи, дисфункцій серця або дихальних шляхів.
Жовтий язик
Якщо жовтизна довго не проходить, вона є ознакою захворювань печінки і жовчного міхура. А коли передня частина язик жовтого кольору — це ознака гепатиту.
Зеленуватий язик
Зеленуватий наліт може з’явитися при сильному отруєнні, в тому числі алкогольній інтоксикації.
Стародавні китайські цілителі впевнені, що язик є продовженням нашого серця, тому дуже важливо стежити за його станом